Wszywka alkoholowa Esperal blokuje enzymy odpowiedzialne za udział w metabolizmie alkoholu w wątrobie

Data dodania: 2021-12-09

Wyświetleń: 597

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Wszywka alkoholowa Esperal jest jedną z metod leczenia alkoholizmu

Alkoholizm jest fizycznym i psychicznym uzależnieniem od napojów alkoholowych, co ma swoje negatywne konsekwencje w aspekcie zdrowotnym. Zdecydowanie jest to choroba, która wyniszcza organizm we wszystkich aspektach. Nie ma znaczenia jaki konkretnie rodzaj alkoholu się spożywa, dużo ważniejsza jest częstotliwość sięgania po używkę. Po pewnym czasie brak zdroworozsądkowego podejścia może przyczynić się do rozwoju alkoholizmu.

Najtrudniej rozpoznać alkoholizm w pierwszej fazie jego rozwoju. Może ona rozwijać się przez wiele lat, a jednocześnie nie wzbudzać podejrzeń, powoli doprowadzając do degradacji człowieka, jego życia i środowiska.

Warto pamiętać, że każdy dotknięty uzależnieniem ma możliwość wyjścia z niego, niezależnie od zaawansowania choroby. Po prostu im wcześniej zacznie się działania antyalkoholowe, tym łatwiej wrócić do normalnego życia.

Szacuje się, że w Polsce żyje około 5% dorosłych Polaków przejawiających symptomy choroby alkoholowej. Uznaje się także, iż jest to wartość zaniżona, nieuwzględniająca w sobie tzw. wysokofunkcjonujących alkoholików, którzy z reguły nie sięgają po specjalistyczną pomoc. Warto również zwrócić uwagę na fakt, iż co trzecia kobieta w naszym kraju w ciąży pije alkohol.

Jednym ze środków stosowany w leczeniu uzależnienia od alkoholu jest wszywka alkoholowa Łódź. W mentalności ludzkiej głęboko zakorzeniła się przestarzała nazwa niegdyś produkowanego leku – Esperal, jednak od kilkunastu lat ta sama substancja aktywna zawarta jest w tabletce o nazwie Disulfiram WZF. Lek ten podaje się pod skórą, po czym od razu składniki leku uwalniają się do krwioobiegu. Jeżeli dana osoba znajduje się pod wpływem wszywki i łamie zasady abstynencji już po kilku minutach doznaje nieprzyjemnych konsekwencji.

Co to jest wszywka alkoholowa Esperal?

Disulfiram jest lekiem włączanym do procesu wychodzenia z choroby alkoholowej. Jest to produkt wysoce skuteczny, który pozwala Pacjentom zachowań długotrwałą abstynencję. Disulfiram jest całkowicie bezpieczny, o ile dana osoba przestrzega zaleceń lekarza. W Polsce za jego produkowanie odpowiada polska firma Polfa Warszawa. Aby móc skorzystać z leczenia wszywką Pacjent musi okazać w aptece ważną receptę na Esperal. Warto dodać, że farmakologiczna metoda awersyjna znana jest na całym świecie i stosowana z powodzeniem.

Działanie Disulfiramu polega na wymuszeniu abstynencji alkoholowej, niezależnie od fazy rozwoju problemu alkoholowego. Konsekwencją łączenia tej substancji z etanolem jest wystąpienie:

  • Nudności,
  • Wymiotów,
  • Biegunek,
  • Uderzeń gorąca,
  • Zawrotów głowy,
  • I innych objawów zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym, które mogą bezpośrednio zagrażać życiu i zdrowiu danej osoby.

Leczenie Disulfiramem jest zaliczane do terapii awersyjnych, które wywołują w danej osobie niechęć do alkoholu. Za jego pomocą dąży się do rozwoju postawy świadomie unikającej kontaktu z alkoholem. Zakłada się, że Pacjent przestanie odczuwać przyjemności z sięgania po alkohol. Disulfiram podawany podskórnie wykazuje aktywność od 8 do 12 miesięcy. O ile zajdzie taka potrzeba, zabieg można powtórzyć, przedłużając działanie wszywki o kolejne miesiące. Niewątpliwie jest to skuteczny sposób wspomagający inne działania leczące uzależnienie.

Disulfiram ma dość ciekawą historię. Jego początki sięgają końca XIX wieku, jednak pełen rozkwit tej metody przypada na XX wiek. Na początku podawano go doustnie, jednak ten sposób okazał się być mało skuteczny, ponieważ wymagał od Pacjenta dużej determinacji, regularności i konsekwencji w przyjmowaniu, a co pokazuje praktyka, wiele osób omijało kolejne pory przyjmowania następnych dawek, aby bezkarnie móc napić się alkoholu. Dopiero z czasem opracowano procedurę implantowania leku pod skórę.

Jak wygląda przeprowadzenie zabiegu?

Esperal podawany jest w ramach mało inwazyjnego zabiegu chirurgicznego. Jest to całkowicie bezpieczna procedura, odbywająca się po wcześniejszym znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest całkowicie niebolesny. Zasady higieny gwarantowane są za pomocą warunków ambulatoryjnych. Zazwyczaj lek umieszcza się w pośladku, głęboko, w tkance podskórnej. Powstała rana zaszywana jest szwami. Tabletka tuż po umieszczeniu w krwioobiegu zaczyna się wchłaniać i uwalniać Disulfiram, który jest w ciągłej gotowości do wejścia w reakcję z etanolem. Czas ten trwa kilka miesięcy. Jeżeli dana osoba zachowuje zasady abstynencji, wszywa jest dla niego całkowicie bezpieczna i na co dzień nie daje żadnych skutków ubocznych.

Na czym polega działanie wszywki alkoholowej?

Zasady działania wszywki alkoholowej Disulfiram WZF oparte są na założeniach terapii awersyjnej. Założeniem jest tutaj to, iż osoba uzależniona świadomie decydująca się na podanie Esperalu, rezygnuje z sięgania po używkę ze względu na doświadczenie lub świadomość późniejszego złego samopoczucia. Tym samym stan upojenia alkoholowego przestaje być atrakcyjny, a dodatkowo budzi awersję, wstręt i postawę unikającą, zniechęcając się do dalszego picia.

Warto dodać, że skuteczność wszywki generowana jest również przez podaną dawkę leku. Musi być ona dobrana w sposób indywidualny, uwzględniając stopień uzależnienia od alkoholu, jak i masy ciała Pacjenta.

Kto może poddać się zabiegowi?

Aby lekarz wydał pozwolenie na udział w zabiegu, podstawowym warunkiem stawianym Pacjentom jest konieczność zachowania abstynencji przez minimum 24 godziny przed planowanym zabiegiem lub poddanie się wcześniejszemu odtruwaniu alkoholowemu. Wymaga się również pełnej wiedzy odnośnie działania omawianej tabletki, a także świadomość konsekwencji złamania zaleceń na temat dalszego stylu życia. Zarówno zgodę na zabieg, jak i poświadczenie swojego stanu wiedzy Pacjent potwierdza własnoręcznym podpisem.

Jak zachowywać się po zabiegu?

Osoby posiadające zaszyty Esperal powinny być pod ciągłą opieką specjalistów, a dodatkowo warto, aby poddały się terapii uzależnień. Uznaje się, że połączenie opieki czysto medycznej z psychoterapią pozwala uniknąć niespodziewanych powikłań po zabiegu. Jest to także forma wsparcia dla osoby zmagającej się z chorobą alkoholową. 

Wszywka alkoholowa Esperal – czy warto?

Metoda awersyjna jest pomocna, szczególnie jeżeli decyzję o zaniechania picia podjęto w sposób całkowicie świadomy. Konieczna jest tutaj motywacja wewnętrzna Pacjenta, która pozwala wygrać z nałogiem i skorzystać z profesjonalnego leczenia.

Jeżeli osoba uzależniona podda się zabiegowi implantacji wszywki, ale nie zacznie uczęszczać do ośrodka leczenia uzależnień na terapię, to wtedy taką abstynencję określa się mianem wymuszonej. W takim przypadku klasyczną sytuacją jest odczuwanie przez alkoholika poddenerwowania, frustracji, agresji w stosunku do osób bliskich, szczególnie jeżeli to oni namówili alkoholika na ten typ leczenia, a także wzmożonego napięcia nerwowego.

Należy mieć świadomość, że mimo stosowania wszywki alkoholowej, w dalszym ciągu Pacjent będzie odczuwać głód alkoholowy. Jest to normalny objaw, który pojawia się po zaprzestaniu konsumpcji używki, co z oczywistych względów komplikuje proces trzeźwienia i zdrowienia, szczególnie jeżeli dana osoba pozbawiona jest pomocy specjalistów z dziedziny uzależnień. W takich przypadkach bardzo często w sytuacji kiedy wszywka przestaje być aktywna, alkoholik natychmiast sięga po używkę, zatracając się w ciągu alkoholowym. Tutaj należy uwzględnić również stan psychiczny takiej osoby, która nabywa przeświadczenia o nieskuteczności metody awersyjnej. Zaczyna on myśleć, że leczenie jest bez sensu, a dla niego samego nie ma już ratunku i wraca do swoich alkoholowych zwyczajów.

Esperal – cena zabiegu

Cena implantacji wszywki jest ustalana indywidualnie z Pacjentem, a jej ostateczny koszt obejmuje wizytę z lekarzem, oryginalny lek, znieczulenie, opłatę za zabieg wszycia tabletki lub tabletek (w zależności od indywidualnie dobranej dawki), a także szwy.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena