
Jak działa wszywka alkoholowa?
Zanim przejdziemy do omówienia wpływu wszywki alkoholowej na codzienność osoby uzależnionej, poświęcimy nieco czasu, by wyjaśnić mechanizm jej działania. Aby w pełni go zrozumieć, warto z kolei przybliżyć mechanizm trawienia alkoholu. W normalnym procesie fizjologicznym, alkohol zamieniany jest w aldehyd octowy – niezwykle szkodliwy dla naszego organizmu. Ten z kolei przekształcany jest w kwas octowy, a następnie w dwutlenek węgla i wodę, w postaci których jest wydalany z organizmu. Disulfiram powoduje z kolei, że w organizmie osoby uzależnionej gromadzą się szkodliwe substancje, powodujące gwałtowną rekcję nawet na najmniejszą podaż alkoholu.
Dlaczego działanie Disulfiramu warto wesprzeć psychoterapią?
Wszywka alkoholowa to tzw. terapia awersyjna. U pacjenta, który się na nią zdecydował, wykształcają się bowiem negatywne skojarzenia, związane ze spożywaniem alkoholu, połączone z silnym lękiem przed skutkami takiej konsumpcji. Aby jednak utrzymać abstynencję również wówczas, gdy Disulfiram przestanie działać, warto zadbać o psychoterapię. O tym, dlaczego jest to tak istotne, dowiesz się z artykułu ze strony https://www.helpmewithalcohol.eu/pl/disulfiram-a-terapia-alkoholizmu-czy-wszywka-wymaga-wsparcia-specjalistow/, w którym szerzej poruszono rolę psychoterapii w walce z uzależnieniem. Wsparcie psychologiczne to również niezwykle istotny aspekt, jeśli chodzi o samopoczucie pacjenta. To właśnie dzięki niemu może on:
-
zyskać motywację do walki z nałogiem,
-
zrozumieć przyczyny uzależnienia,
-
zbudować zdrowe mechanizmy radzenia sobie z problemami,
-
zmienić wzorce myślenia.
Pomoc psychoterapeuty przydaje się również w momencie kryzysów, z którymi nieodłącznie wiąże się walka z nałogiem.
Czy Disulfiram wpływa na samopoczucie?
Implantacja Disulfiramu w teorii nie wpływa na samopoczucie osoby uzależnionej. Może ona bowiem bez przeszkód wrócić do swoich obowiązków. Pacjent nie musi również stosować restrykcyjnych diet i zmieniać przyjmowanych leków. Wiele innych, niezwykle cennych informacji na ten temat znajdziesz na stronie https://www.helpmewithalcohol.eu/pl/, na której sukcesywnie pojawiają się interesujące artykuły, związane z leczeniem Disulfiramem. Wbrew pozorom, tak diametralna zmiana nawyków przekłada się jednak na obniżone samopoczucie. Świadomość konieczności wyeliminowania alkoholu z codziennego życia może bowiem budzić lęk i niepokój, zwłaszcza gdy jego spożycie związane było ze stresem czy smutkiem. Uzależniony musi nauczyć się radzić sobie w takich sytuacjach bez sięgania po używki, co może prowadzić w konsekwencji do frustracji i złości.
Czy Disulfiram jest bezpieczny?
W świetle powyższych słów rodzi się pytanie: czy Disulfiram to bezpieczna metoda walki z uzależnieniem? Jak pokazuje praktyka, jego działanie jest nie tylko efektywne, ale również i w pełni bezpieczne, pod warunkiem że osoba uzależniona stosuje się do określonych zasad. Te omawiane są w trakcie konsultacji lekarskiej, poprzedzającej implantację wszywki. O tym, jak przebiega taka ingerencja przeczytasz więcej pod adresem https://www.helpmewithalcohol.eu/pl/informacje-o-metodzie/, gdzie znajdziesz szczegółowy opis zabiegu i płynące z niego korzyści. Co ważne, aby do niego doszło, pacjent musi powstrzymać się od spożywania alkoholu przez co najmniej jedną dobę. Dobrym rozwiązaniem wydaje się wiec odtrucie alkoholowe, przebiegające pod okiem specjalistów i pozwalające bezpiecznie przerwać ciąg alkoholowy.
Jak wszywka alkoholowa zmienia codzienność osoby uzależnionej?
Po zabiegu implantacji wszywki alkoholowej codzienność osoby uzależnionej przechodzi gwałtowną przemianę. Bardzo często dotyczy ona życia społecznego, zwłaszcza gdy do tej pory alkohol był spożywany w towarzystwie. Pacjent musi bowiem unikać różnych miejsc i sytuacji, a często nawet zrezygnować ze spotkań w ściśle określonym gronie. To może z kolei prowadzić do poczucia izolacji społecznej, samotności i tęsknoty za grupą znajomych. W początkowym okresie leczenia chory musi radzić sobie także z dużym stresem, ale również odpowiedzialnością, związaną z koniecznością wprowadzenia w życie określonych zasad. Wszystko to determinuje codzienność osoby uzależnionej, która – z biegiem czasu – zaczyna jednak odczuwać znaczną poprawę:
-
jakości życia,
-
zdrowia fizycznego,
-
samopoczucia,
-
poczucia własnej wartości.
To z kolei daje motywację do dalszej abstynencji sprawiając, że osoba uzależniona stopniowo odzyskuje kontrolę nad własną codziennością.