Wymuszanie abstynencji alkoholowej Disulfiramem, bez względu na fazę uzależnienia. Disulfiram jest lekiem stosowanym przy leczeniu alkoholizmu. Jest to wysoko skuteczna metoda, która umożliwia utrzymanie długotrwałej abstynencji

Data dodania: 2021-12-09

Wyświetleń: 524

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Metoda terapii awersyjnej Disulfiramem, wzbudzająca niechęć do alkoholu

Alkoholizm jest chorobą, która dotyczy w takim samym stopniu osoby uzależnionej, jak i jego rodziny. Część osób dostrzega swoje problemy i sięga po różne formy leczenia. Inni dopiero pod wpływem swojego otoczenia podejmują trud terapii. Na rynku medycznym i terapeutycznym istnieje wiele form zatrzymywania czynnego nałogu alkoholowego. Między innymi jest to wszywka alkoholowa, do niedawna mająca nazwę Esperal.

Wszywka alkoholowa Esperal, co to takiego?

Wszywka alkoholowa to nic innego jak jałowa, biała, okrągła tabletka o niewielkich rozmiarach, wyglądem przypominająca aspirynę. Podaje się ją w ramach zabiegu chirurgicznego, zaszywając w mięśniu. Zwykle miejscem podania jest pośladek. Celem włączania metody wszywki alkoholowej jest zniechęcenie osoby uzależnionej do dalszego picia alkoholu.

Nazwa Esperal bardzo głęboko zakorzeniła się w mentalności Pacjentów, przez co w dalszym ciągu jest popularna i stosowana potocznie, zarówno przez osoby chcące wyjść z nałogu, jak i przez lekarzy, którzy wykonują zabiegi zaszycia alkoholowego. Przez wiele lat była produkowana i rozpowszechniana pod tą nazwą, aż do 2008 roku, kiedy Esperal został wycofany ze sprzedaży i zastąpiony produktem o nazwie Disulfiram WZF, za który w Polsce odpowiada podmiot Polfa Warszawa. Oprócz samej nazwy leki te niczym się nie różnią. Mają identyczny skład, a tym samym taką samą substancję aktywną, którą jest Disulfiram. 

Jak wygląda zabieg zaszycia alkoholika?

Aby móc zakupić Disulfiram należy w aptece okazać ważną receptę od lekarza. Część gabinetów posiadają lek na swoim wyposażeniu. O jego dostępności należy upewnić się przed planowanym zabiegiem.

Zanim jednak dojdzie do czynności zabiegowych, z Pacjentem przeprowadzany jest wywiad medyczny na temat ogólnego stanu zdrowia. Szczególny nacisk kładzie się na choroby przewlekłe, które mogą być przeciwwskazaniem do zabiegu. Jeżeli wszystko idzie pomyślnie, lekarz podaje znieczulenie miejscowe, a następnie w wybranym miejscu dokonuje nacięcia na skórze. W powstałe miejsce umieszcza tabletkę z lekiem, a ranę zaszywa. Zazwyczaj miejscem podania jest pośladek. Jest to spowodowane dwoma powodami – po pierwsze pośladek jest miejscem ukrytym pod ubraniem, dzięki czemu zapewnia najwyższy poziom dyskrecji. Po drugie – na pośladku nie ma umieszczonych skomplikowanego przebiegu splotu naczyń krwionośnych i nerwowych. Warto dodać, że na wyraźną prośbę Pacjenta wszywkę można podać w innym miejscu, przy czym lekarz musi na to wyrazić zgodę i musi być to anatomicznie możliwe. Dość często Pacjenci na miejsce zabiegowe wybierają łopatkę lub ramię. Czas trwania zabiegu oscyluje w granicach 30 minut.

Przygotowania do zabiegu

Zabieg zaszycia alkoholowego nie jest bardzo skomplikowany i nie wymaga od Pacjenta szczególnych przygotowań. Są jednak czynniki, które dana osoba musi wziąć pod uwagę.

Przede wszystkim od Pacjentów wymaga jest trzeźwość. Nie ma możliwości podania Disulfiramu osobie, której badanie alkomatem wskaże na spożycie napojów procentowych, ponieważ w takim przypadku natychmiastowo dojdzie do reakcji organizmu na podany lek, co jest bardzo niebezpieczne. Zaleca się zachowanie minimum 24 godzin abstynencji przed przystąpieniem do implantacji. Jednak w sytuacji, kiedy stopień uzależnienia na to nie pozwala, warto wcześniej odbyć odtruwanie alkoholowe, które usunie wszelkie toksyny, produkty przemiany alkoholu, jak i sam etanol z organizmu człowieka. Dopiero po przejściu przez odtrucie, Pacjent może wrócić do gabinetu na zabieg.

Kolejnym czynnikiem do przemyślenia jest wybór odzieży na dzień zabiegu. Warto, aby to było luźne ubranie, niekrępujące ruchów, które nie będzie opinać i obcierać podrażnionego miejsca.

Jak długo działa wszywka alkoholowa Esperal?

Czas działania wszywki waha się od 8 do 12 miesięcy i jest to uzależnione od indywidualnych czynników Pacjenta, takich jak jego aktywność fizyczna i ciężar ciała.

Dlaczego warto zdecydować się na wszywkę alkoholową Esperal?

Czasami zdarza się tak, że osoba zmagająca się z chorobą alkoholową, mimo uczęszczania na terapię lub grupy wsparcia, nie ma wystarczająco wysokiego poziomu motywacji do zmian, przez co trudno jej utrzymać abstynencję. Z tego powodu warto rozważyć wszywkę alkoholową, ponieważ:

 • Zabieg jest bezpieczny, przeprowadzany przez chirurga,
 • Zabieg jest bezbolesny,
 • Nie ma potrzeby odbywania licznych wizyt u lekarza – wystarczy jedno spotkanie,
 • Czas zabiegu jest krótki,
 • Rekonwalescencja po zabiegu przebiega szybko i bezproblemowo,
 • Wszywka jest metodą działającą do roku czasu,
 • Dzięki wszywce rośnie motywacja i zmienia się nastawienie do używki.

Przeciwwskazania do zabiegu wszycia Esperalu

Niezależnie od poziomu bezpieczeństwa zabiegu zawsze należy wykluczyć istnienie przeciwwskazań. W przypadku Esperalu jest to:

 • Nadwrażliwość na wszelkie składniki tabletki,
 • Nietrzeźwość i brak zachowanej minimum 24 godzinnej abstynencji,
 • Stosowanie preparatów na bazie alkoholu w ciągu ostatnich 12 godzin,
 • Ciąża i karmienie piersią,
 • Choroby serca,
 • Zażywanie leków przeciwzakrzepowych,
 • Choroby psychiczne i zaburzenia na tym tle.

Warto mieć na uwadze, że aby mieć pewność co do bezpieczeństwa zabiegu i zapewnienia sobie dyskrecji oraz odpowiednich warunków z najwyższym poziomem higieny i sterylności, należy wybrać gabinet, gdzie opiekę nad Pacjentem sprawuje doświadczony i wykwalifikowany chirurg. Należy mieć również świadomość sposobu działania awersyjnej metody farmakologicznej. W przypadku wyboru tej metody antyalkoholowej należy zgłosić się do prywatnej opieki medycznej – zabieg nie jest refundowany z środków publicznych.

Jak działa wszywka alkoholowa?

Sposób działania wszywki alkoholowej polega na stopniowym uwalnianiu do krwioobiegu składników aktywnych tabletki, które mają za zadanie wywołać awersję do napojów alkoholowych z jednoczesnym zwielokrotnieniem nietolerancji na alkohol. Takie działanie jest możliwe dzięki hamowaniu metabolizmu etanolu. Tym samym, jeżeli człowiek spożywa alkohol będąc pod wpływem działania Disulfiramu, naraża siebie na zwielokrotnione objawy zatrucia alkoholowego.

W naszym prywatnym gabinecie https://esperalwarszawa.pl/, wszywkę alkoholową podajemy w komfortowych warunkach z zachowaniem sterylnych warunków, a wszystko to z zachowaniem najwyższego poziomu dyskrecji.

Wszywka alkoholowa a picie alkoholu

Łamiąc zasady abstynencji podczas leczenia Disulfiramem, Pacjent naraża się na:

 • Nudności
 • Wymioty
 • Biegunkę
 • Silny ból w obrębie głowy, klatki piersiowej i mięśni,
 • Zawroty głowy,
 • Gwałtowne zmiany ciśnienia,
 • Tachykardię,
 • Problemy z oddychaniem i duszności,
 • Lęk.
Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena