Każdy człowiek posiada na swojej skórze typowy dla niego zestaw znamion i pieprzyków. Niektórzy traktują je jako problem natury estetycznej, dla innych są one wyrazem uroku, dodający urody, a także sprawiający, że wygląd danej osoby jest charakterystyczny.

Data dodania: 2021-05-23

Wyświetleń: 634

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Usuwanie zmian skórnych w Łodzi

Znamiona barwnikowe

Pieprzyki mogą pojawić się niemalże na każdej części ciała człowieka. Zalicza się je do znamion barwnikowych, mogą być one wrodzone lub nabyte z biegiem czasu. Ich ilość, rozmiar, umiejscowienie oraz barwa jest uzależniona od różnych czynników, zarówno genetycznych, jak i środowiskowych. Zazwyczaj mają one kolor w rozpiętości barwy brązowej. Charakteryzują się symetryczną budową, dobrze widoczną granicą, a także równomiernym rozmieszczeniu barwnika. Zazwyczaj tego typu zmiany skórne są niegroźne dla zdrowia, mimo to wymagają stałej obserwacji w celu szybkiego wykrycia wszelkich zmian. Jeżeli dany pieprzyk zaczyna zmieniać swój wygląd oraz charakter, warto rozważyć konsultację dermatologiczną w celu potwierdzenia lub wykluczenia ryzyka zmian onkologicznych. W przypadku wystąpienia zmian chorobowych zaleca się usunięcie danego znamienia. Podobnie jest w przypadku nieestetycznych zmian, które stanowią przyczynę złego samopoczucia oraz obniżenia własnej wartości.

Znamiona atypowe

To co powinno wzbudzić niepokój to zmiany charakteryzujące się asymetryczną budową o nieregularnych brzegach, a także brakiem bezpiecznej wielkości. Zmiany posiadające co najmniej 6 milimetrów uznawane są za potencjalnie groźne. Należy również zwracać uwagę na kolor – jeżeli zabarwienie jest różnorodne należy dać się na konsultację medyczną. W przypadku znamion o powyższej charakteryzacji mówi się o zmianach skórnych atypowych, inaczej zwanych dysplastycznych. Są one wskazaniem do wykonania zabiegu usunięcia za pomocą klasycznej metody chirurgicznej. Dodatkowo pobrany wycinek można odesłać na badanie histopatologiczne w celu jego oceny. Szczególnie zaleca się jak najszybszą konsultację medyczną w momencie zaobserwowania gwałtownych zmian w ogólnym wyglądzie. Niepokojąca jest również sytuacja, kiedy dane znamię zaczyna wystawać ponad powierzchnię skóry, co dodatkowo naraża zmianę skórną na liczne urazy.

Zabieg usunięcia zmian skórnych można wykonać w Łodzi https://chirurgialodz.pl/chirurgiczne-usuwanie-zmian-skornych-lodz/

Nietypowe pieprzyki – kiedy udać się do lekarza?

Lekarz, który ma kompetencje do oceny charakteru zmian skórnych to dermatolog oraz lekarz internista. Warto zasięgnąć jego porad w momencie kiedy występują następujące niepokojące objawy:

 • Pojawiają się widoczne zgrubienia, albo zaczerwienione miejsca wokół danej zmiany skórnej,
 • Odczuwany jest swąd skóry wokół znamienia,
 • Zaczyna sączyć się krew lub pojawiają się cykliczne krwawienia z danej zmiany skórnej,
 • Dostrzegalna jest wyraźna asymetria pieprzyka,
 • Znamię posiada nieregularne ubarwienie.

Na pierwszej wizycie kontrolnej lekarz dokładnie obejrzy zachodzące zmiany, a także dokona wstępnej diagnozy oraz jej charakterystyki. Kolejnym krokiem jest dermatoskopia, czyli badanie z użyciem dermatoskopu (rodzaj mikroskopu powierzchniowego). Niniejsze badanie umożliwia dokładną obserwację granicy problematycznego miejsca, a także jego górnych warstw skórnych.

Jeżeli wystąpią takie zalecenia, lekarz dermatologii podejmuję decyzję o skierowaniu Pacjenta na profilaktyczne usunięcie wybranych zmian skórnych. Procedurą usuwania znamion zajmuje się lekarz chirurgii. Klasyczna metoda chirurgicznego usuwania pieprzyków jest dość prosta w swojej procedurze. Wykonuje się ją w znieczuleniu miejscowym. Całość zabiegu trwa około pół godziny, a następnie pobrany wycinek oddaje się do laboratorium w celu poddania go badaniu histopatologicznego. W momencie rozpoznania zmiany nowotworowej (w przypadku skóry zazwyczaj jest to złośliwa postać czerniaka) Pacjent pilnie kierowany jest do ośrodka onkologicznego w celu podjęcia dalszych badań.

Jak wygląda zabieg wycinania znamion skórnych?

W naszej klinice nasi doświadczeni i wykwalifikowani lekarze zawsze podają Pacjentom znieczulenie, w znacznej części przypadków miejscowe w celu zwiększenia ich komfortu, a także zachowania świadomości. Oferujemy chirurgiczne usunięcie problematycznych miejsc na skórze z zachowaniem marginesu zdrowego fragmentu skóry. Następnie Pacjent ma zaszywane miejsce szwami, a następnie przykładany opatrunek. Po kilku dniach rekonwalescencji, maksymalnie czternastodniowej, należy odbyć wizytę kontrolną, na której szwu zostają usunięte. Należy liczyć się z tym, że w tym miejscu powstanie blizna. Szczęśliwie w większości przypadków jest ona znacznie mniej widoczna, niż usunięte znamię. Warto dodać, że początkowo zaczerwieniona rana wraz z upływem czasu staje się coraz jaśniejsza, tym samym jest mniej widoczna. Niewątpliwym atutem działań chirurgicznych jest późniejsze przekazanie wycinka do badań histopatologicznych w celu dokładnej diagnostyki oraz profilaktyki nowotworowej.

Przygotowanie do zabiegu

Usuwanie znamion skórnych metodą chirurgiczną nie wymaga od Pacjenta szczególnych przygotowań przed zabiegiem. Wystarczy, że zarejestruje się on na zabieg, a następnie przyjdzie w umówionym terminie do wybranej placówki. Jedynym wymogiem jest wcześniejsza konsultacja lekarska mająca na celu zbadanie problematycznej zmiany skórnej oraz dokonanie diagnostyki. Za pomocą charakterystyki znamienia oraz kwalifikacji jej do chirurgicznego zabiegu Pacjent ma możliwość otrzymania dokładnej diagnostyki zmiany, określających charakter i specyfikę. Na wyniki badania histopatologicznego należy czekać około czternaście dni.

Przed zabiegiem należy szczególnie zadbać o higienę osobistą. Lekarz odkaża skórę Pacjenta przed każdym wykonanym zabiegiem. Mimo to wzięcie kąpieli lub prysznica znacząco poprawia komfort zarówno osoby prowadzącej zabieg, jak i samemu Pacjentowi.

Znamiona skórne na twarzy i innych częściach ciała, które są usuwane:

Zmiany kwalifikujące się do usunięcia są następujące:

 • Tłuszczaki,
 • Włókniaki,
 • Kaszaki,
 • Brodawki, w tym łojotokowe,
 • Znamiona skórne,
 • Narośla,
 • Znamiona barwnikowe, potocznie zwane pieprzykami,
 • Inne, mniej powszechne zmiany skórne.

Należy pamiętać, że to lekarz podejmuje decyzję o usunięciu wszelkich zmian na skórze.

Jakie zmiany skórne są najczęściej usuwane?

Najczęściej spotyka się Pacjentów chcących usunąć włókniaka. Zazwyczaj występują one u osób starszych. Umiejscowione są na brzuchu, karku lub szyi. Są to pojedyncze guzki, których wielkość waha się od dwóch milimetrów do jednego centymetra. Zazwyczaj mają kolor skóry lub lekko brunatną barwę.

Efekty zabiegu usunięcia zmian skórnych

Efektem zastosowania metody chirurgicznej usuwana jest zmiana skórna w całości, a jej wynikiem jest blizna. Z kolei w przypadku zabiegów z zastosowaniem metody laserowej służącej do usuwania głębszych znamion może powstać niewielki, płaski ślad.

W przypadku poddania się zabiegowi chirurgicznemu w celu profilaktyki powstawania zrostów warto stosować silikonowe preparaty typu Cell Fushion C Expert Intensive Post A.D. Dodatkowo warto wstrzymać się przez sześć tygodni od opalania się, a także obowiązuje bezwzględny zakaz palenia tytoniu przez minimum dwa tygodnie.

Dlaczego warto skorzystać z oferty naszej kliniki?

 • Jesteśmy specjalistami w dziedzinie chirurgii,
 • Priorytetem jest dla nas bezpieczeństwo i komfort Pacjenta,
 • Posiadamy wysokie kwalifikacje oraz wieloletnie doświadczenie,
 • Rozumiemy potrzebę posiadania pięknej i gładkiej skóry, a także chęć życia bez kompleksów i szpetnych znamion,
 • Użytkujemy jedynie profesjonalny i najwyższej jakości sprzęt oraz sprawdzoną technologię medyczną,
 • Jesteśmy szczerze zainteresowani niesieniem pomocy w celu pozbycia się wszelkich niedoskonałości skóry.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena