Masz problem z chrapaniem? Ty prawdopodobnie tego nie odczuwasz, ale być może ktoś zdążył Ci już to uświadomić. Chrapanie nie jest przypadłością, która wyłącznie zakłóca sen innych osób wokół Ciebie – w skrajnych przypadkach może negatywnie wpływać również na Twój sen i poziom zmęczenia, a nawet bywa związane z niektórymi chorobami. Czym jest chrapanie, skąd się bierze i czy istnieją sposoby na to, aby je skutecznie leczyć? O tym wszystkim piszemy w tym artykule.

Data dodania: 2024-11-27

Wyświetleń: 68

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czym jest chrapanie i czy trzeba je leczyć?

Co to jest chrapanie?

Mianem chrapania nazywa się dźwięk, który powstaje na skutek drgań rozluźnionych mięśni podniebienia i gardła podczas snu. Zazwyczaj powstaje podczas wdechu. Może pojawić się tylko sporadycznie (na przykład przy przeziębieniu, po dużym wysiłku fizycznych czy nadmiernym spożyciu alkoholu) lub być przewlekłe (taki rodzaj chrapania występuje u około 44% mężczyzn i 28% kobiet między 30 a 60 rokiem życia). Skłonność do chrapania wzrasta wraz z wiekiem. Często towarzyszy osobom, które mają problemy z nadciśnieniem tętniczym czy tym, które palą papierosy. Do innych przyczyn chrapania należą krzywa przegroda nosowa, przerost migdałków, niedrożność nosa, otyłość, alergie, a także niedoczynność tarczycy.

Czy chrapanie jest szkodliwe?

Chrapanie samo w sobie nie jest szkodliwe, może jednak być uciążliwe nie tylko dla osoby, z którą się śpi, ale również dla samego chrapiącego – niekiedy jest tak silne, że prowadzi do wybudzenia czy problemów z późniejszym zaśnięciem. Badania wykazują również, że chrapanie może się wiązać z nadciśnieniem tętniczym i chorobami układu krążenia, stany te mogą być jednak skutkiem obturacyjnego bezdechu sennego (OBS). Ta przypadłość często łączy się z chrapaniem, a dodatkowo powoduje duże konsekwencje zdrowotne. Dlatego długotrwałego chrapania nie warto lekceważyć – dobrze jest udać się do specjalisty!

Metody leczenia chrapania

Metody leczenia chrapania zależą od tego, jakie są jego przyczyny. Jeśli chrapaniu towarzyszy wspomniany wyżej OBS, lekarz zajmie się leczeniem właśnie tego schorzenia, może ono bowiem mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie. Jeśli przy okazji diagnostyki chrapania lekarz wykryje również nadciśnienie tętnicze czy inne choroby serca lub układu krążenia, ich leczenie może sprawić, że również chrapanie przestanie być tak uciążliwe. U osób, u których chrapanie wywołane jest problemami z drożnością nosa, będzie należało tę drożność poprawić – zmniejszyć jej przekrwienie, a w skrajnych przypadkach przeprowadzić zabieg mający na celu wyprostowanie przegrody nosowej. Warto wykonywać również ćwiczenia górnych dróg oddechowych, które poprawiają pracę mięśni języka, gardła oraz ust. Można również wprowadzić zmiany do stylu życia – ograniczyć spożywanie alkoholu czy palenie tytoniu, postarać się o unormowanie masy ciała czy zacząć spać na boku, gdyż spanie na wznak jest często przyczyną chrapania.

Chrapanie a inne zaburzenia snu

Jak wspominaliśmy, chrapanie może pogorszyć jakość snu, nie tylko u osób, które śpią w otoczeniu, ale również u samej osoby, która chrapie. Nadmierne chrapanie prowadzi do wybudzeń, trudności z zasypianiem, bólów głowy, zmęczenia następnego dnia, a tym samym pogorszonej koncentracji czy upośledzenia zdolności poznawczych. Tendencja do chrapania sprawia niekiedy, że osoba, która jest nią dotknięta, obawia się ponownie zasnąć. W leczeniu kłopotów z zasypianiem może pomóc Melatonina Lek-am – lek, który ułatwia zasypianie i znacząco poprawia jakość snu. Melatonina nie spowoduje, że przestaniesz chrapać, ale może sprawić, że Twój sen stanie się głębszy i spokojniejszy.

Źródła:

  • Chrapanie - przyczyny i leczenie, Medycyna Praktyczna dla Pacjentów,
  • https://www.mp.pl/pacjent/objawy/341210,chrapanie-przyczyny-i-leczenie.
Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena