Większość osób, które chrapią wstydzi się swojego problemu. Jeśli jesteś jedną z nich pomyśl o sprawie w inny sposób. Po pierwsze zauważ, że chrapanie – według danych – dotyczy nawet kilku milionów Polaków. 

Data dodania: 2019-10-25

Wyświetleń: 523

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Masz problemy z chrapaniem?

Po drugie udaj się na konsultację do lekarza laryngologa – może się okazać, że uciążliwe dźwięki, które wydajesz podczas snu są oznaką innego problemu.

Chrapanie – problem błahy i problem poważny

Według lekarzy u około 60% dorosłych chrapanie nie wiąże się z problemami zdrowotnymi. Niepokój pojawia się wtedy, gdy opisywany problem łączy się z tzw. bezdechem sennym – brakiem przepływu powietrza przez gardło. Tego rodzaju przypadłością najbardziej zagrożeni są:

  • silnie chrapiący mężczyźni po czterdziestce,
  • osoby z nadciśnieniem, nadwagą i otyłością (w tym otyłe kobiety po 55. roku życia – mają one zaburzoną równowagę hormonalną i zbyt wysokie ciśnienie).

Kiedy bezdech staje się niebezpieczny? Dzieje się tak w momencie, gdy krótkotrwałe przerwy w oddychaniu pojawiają się częściej niż 10 razy w ciągu godziny i trwają dłużej niż 10 sekund. Wówczas mówi się już o zespole bezdechu sennego, który może wiązać się z poważniejszą chorobą (np. nadciśnieniem tętniczym).

Jak sobie poradzić z chrapaniem?

W celu poradzenia sobie z problemem chrapania warto wybrać się do laryngologa (Laryngolog prywatnie Kraków). Zanim udamy się do specjalisty możemy także wypróbować poniższe sposoby:

1. Zmienić pozycję snu

Najbardziej niekorzystną pozycją snu jest spanie na wznak – wówczas często zdarza się, że język opada do tyłu i otwierają się usta. Efektem wspomnianej sytuacji jest zwężenie kanału nosogardła i cieśni gardła, a tym samym chrapanie. Okazuje się więc, że zdecydowanie zdrowsze od spania na wznak jest leżenie na boku lub na brzuchu.

2. Dobrać odpowiednią poduszkę

Nie mniej ważne jest to, na czym śpimy. Wygodny materac i odpowiednio dobrana poduszka zapewnią zdrowy i nieprzerwany sen. Specjaliści podkreślają, że prawidłowe podparcie głowy, szyi i kręgosłupa zmniejsza ryzyko chrapania. Poduszka powinna więc delikatnie podnieść głowę - wysokie położenie głowy sprawi, że nasze drogi oddechowe ulegną zwężeniu.

3. Zrezygnować z wszelkich używek

Powodem chrapania może być również nikotyna, alkohol oraz lekki nasenne i uspokajające. Jeśli całkowita rezygnacja ze wspomnianych używek stanowi dla Ciebie problem, postaraj się przynajmniej odłożyć je na kilka godzin przed snem.

4. Zmniejszyć nadmiar tkanki tłuszczowej

Kolejną przyczyną chrapania jest nadwaga. Odkładanie się tkanki tłuszczowej w okolicach gardła, powoduje bowiem ucisk na drogi oddechowe.

5. Wysypiać się

Mówi się, że dorosły człowiek powinien sypiać co najmniej 7,5 do 8 godzin na dobę. Pamiętaj jednak, że najważniejsza jest nie długość, lecz jakość snu. Przed pójściem spać postaraj się więc wyciszyć i zrelaksować.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena