W pewnym wieku niemal każdy z nas doświadczy pogorszenia się wzroku i konsekwencji za tym idących. To przede wszystkim pogorszenie się codziennego komfortu życia. 

Data dodania: 2020-06-24

Wyświetleń: 444

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Popularne wady wzroku – jak sobie z nimi radzić?

Gdy wykonywanie przez nas zwyczajnych czynności staje się uciążliwe, a my widzimy, że kondycja naszych oczu jest słabsza niż niegdyś, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem specjalistą – okulistą.To znak, że być może nasz narząd wzroku wymagać będzie korekcji. Zależnie od tego jaka wada wzroku nas dotknęła, konieczne będzie zastosowanie różnych metod leczniczych. Oto popularne wady wzroku.

Krótkowzroczność

To najpowszechniej występująca wada refrakcyjna wzroku. W jej przypadku światło skupia się przed soczewką, efektem czego na samej siatkówce obraz staje się rozmazany i nieostry. W korekcji tej wady wzroku stosuje się soczewki skupiające.

Dalekowzroczność

W przypadku dalekowzroczności również mamy do czynienia z wadą refrakcyjną, zarazem jest ona także wadą bardzo częstą. Powstaje wskutek niedostatecznych rozmiarów przednio-tylnych oka lub z powodu zbyt małej siły łamiącej kładu optycznego. Spowodowane jest to najczęściej zbyt płaską soczewką oka. W przypadku osób dalekowidzących stosuje się soczewki skupiające dodatnie, popularne „plusy”.

Starczowzroczność

Wada, której nie uniknie praktycznie każdy z nas. Około 40 roku życia pojawiają się zwykle problemy z presbyopią, która powoduje pogorszenie widzenia z bliskich odległości. Wynika to z osłabienia elastyczności gałek ocznych i zmniejszenia się zdolności akomodacji oka. To wada wzroku, którą można korygować przy pomocy soczewek lub okularów.

Astygmatyzm

Wynika z zaburzenia symetrii obrotowej oka. Często jest to wada wrodzona i dziedziczona choć od czasu do czasu może pojawić się również z wiekiem, wraz z krótko i daleko wzrocznością. W przypadku, gdy nasze oko jest szersze niż wyższe, soczewka i rogówka nie skupiają światła w sposób prawidłowy, czego efektem jest rozmazany obraz w jednym z kierunków.

Jak nie stracić komfortu życia pomimo wad wzroku?

Na rynku od wielu lat królują okulary korekcyjne, ale pojawiły się również soczewki kontaktowe, które umożliwiają nieco inny poziom komfortu. To dwa rozwiązania obecnie najpowszechniej wykorzystywane do leczenia wad wzroku. W niektórych przypadkach stosuje się również często laserowe zabiegi operacyjne, które co godne podkreślenia są dziś niezwykle bezpieczne i zwykle skutecznie eliminują wadę nawet na zawsze. Oczywiście o kwalifikacji do zabiegu operacyjnego każdorazowo powinien decydować lekarz specjalista. Na coopervision.pl znajdziemy nie tylko fachowe porady medyczne, ale również szeroki wybór szkieł kontaktowych, które będziemy mogli wypróbować za darmo.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena