Laserowa korekcja wzroku to nowoczesny sposób przeprowadzania zabiegów, który cieszy się sporą popularnością zarówno wśród lekarzy, jak i pacjentów. Fenomen tej metody polega na tym, że jest ona wyjątkowo bezpieczna, a do tego bardzo skuteczna. Po operacji stosunkowo rzadko dochodzi do powikłań.

Data dodania: 2015-06-06

Wyświetleń: 1055

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Laserowa korekcja wzroku: bezboleśnie i skutecznie

Kiedyś do usuwania wad wzroku używało się ostrza mechanicznego. Zabieg przeprowadzało się ręcznie i w głównej mierze od zdolności lekarza zależało powodzenie przeprowadzonej operacji. Obecnie nadal stosuje się taką technikę, ale coraz częściej jest ona wypierana przez laser sterowany za pomocą komputera. Jest to metoda znacznie skuteczniejsza. Umożliwia precyzyjną ingerencję w tkankę rogówki co znacznie zwiększa bezpieczeństwo operacji, a także pozwala na skuteczne wyeliminowanie wady. Odnotowano także mniej powikłań pooperacyjnych. To wszystko poprawia samopoczucie pacjenta bezpośrednio po zabiegu.

 

Laserowa korekcja wzroku: skuteczna eliminacja

 

Posługiwanie się laserem pomaga w usunięciu wielu powszechnie spotykanych wad. Przed wykonaniem zabiegu pacjent zostaje poddany indywidualnej ocenie. Lekarz przeprowadza z nim wywiad, by orzec czy rzeczywiście nie znaleziono żadnych przeciwwskazań do przeprowadzenia operacji. Krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm – to schorzenia, które można usunąć bez użycia ostrza z zastosowaniem najnowocześniejszych technik. Jednak powodzenie zabiegu zależy w dużej mierze od stopnia zaawansowania wady, dlatego im szybciej udamy się na konsultacje do lekarza, tym większa szansa na przeprowadzenie udanej operacji. Krótkowzroczność niskiego i średniego stopnia oraz astygmatyzm do 2 dioptrii można całkowicie skorygować przy zastosowaniu chirurgii refrakcyjnej, czyli laserowego zabiegu polegającego na zmniejszeniu grubości rogówki, a tym samym osłabieniu jej mocy optycznej.

 

Okulary zamiast lasera

 

Przy leczeniu różnego typu wad wzroku bardzo ważne jest jak najszybsze udanie się do lekarza specjalisty. W wielu przypadkach szybka i trafna diagnoza przyczynia się do tego, że nie jest nam w o ogóle potrzebna jakakolwiek ingerencja w tkankę oka. Okulary można zastosować pod warunkiem, że różnica wielkości wady obu oczu nie przekracza 2-3 dioptrii. Próba skorygowanie większej wady może być przyczyną zbyt dużej różnicy wielkości obrazu pochodzącego z obu oczu. Większą wadę wzroku, powyżej 3 dioptrii, należy spróbować zniwelować za pomocą soczewek kontaktowych, które w odróżnieniu od okularów nie pomniejszają obrazu. Ich zastosowanie pozwala w pełni wyrównać tzw. różnowzroczność, czyli wady obu oczu przekraczające 3 dioptrie.

 

Niezależnie od metody, jaką zaleci nam lekarz powinniśmy w pierwszej kolejności przejść szereg konsultacji, bo każda wada jest inna i nie ma dwóch takich samych rozwiązań. Jedni mogą skorygować niedoskonałość oczu okularami, inni będą musieli poddać się zabiegowi. Na szczęście współczesna medycyna daje bardzo wiele możliwości, które jeszcze kiedyś były niemożliwe do osiągnięcia.

Licencja: Creative Commons