Zabiegi laserowe są tą metodą korekcji wzroku, która cieszy się coraz większą popularnością. Nawet osoby, które do tej pory nie interesowały się nimi, zaczynają więc pytać się o to, czy rzeczywiście nadszedł już czas, w którym noszenie okularów powoli staje się przeżytkiem. 

Data dodania: 2019-09-26

Wyświetleń: 737

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Dla kogo laserowa korekcja wzroku?

Kiedy laser może okazać się naprawdę pomocnym, kiedy zaś decyzja o zabiegu będzie błędna?

Jak laser może nam pomóc?

Laserowo korekcja wzroku to specyficzny zabieg, który dzięki zaawansowanej technologii jest wykonywany współcześnie w warunkach laboratoryjnych. Jego najważniejszym zadaniem jest właściwie ukształtowanie rogówki oka, warto przy tym podkreślić, że odbywa się to w sposób w pełni bezpieczny dla pacjenta.

Podczas zabiegu rogówka zyskuje kształt pozwalający układowi optycznemu oka na załamywanie promieni we właściwy sposób. Dzięki temu możliwe jest prawidłowe skupianie ich na siatkówce. W praktyce oznacza to, że zabieg może być stosowany nie tylko przy krótkowzroczności, ale i przy dalekowzroczności pod warunkiem, że jej stopień nie będzie duży. Okazuje się przy tym, że laserowa korekcja wzroku może pomóc także astygmatykom.

O zabiegu mogą myśleć nawet ci pacjenci, których wada wzroku nie przekracza 0,5 dioptrii, warto jednak podkreślić, że lekarze niezbyt chętnie decydują się na takie rozwiązanie. Wynika to przede wszystkim z faktu, że w takim przypadku laserowa korekcja wzroku może, ale wcale nie musi być skuteczna. Mała wada charakteryzuje się także tym, że często jest postępująca, co również jest argumentem przeciwko wykonaniu zabiegu.

Przyjmuje się, że na jego powodzenie szanse są największe wtedy, gdy mamy do czynienia z wadą już ustabilizowana. Wada nie może być zresztą nie tylko zbyt mała, ale i zbyt duża, o optymalnych szansach na powodzenie mówi się więc wtedy, gdy waha się ona w granicach od -4 do -5 dioptrii.

Oczywiście, osoby z większymi wadami nie są wcale pozbawione szans na uratowanie wzroku, w takim przypadku jednak warto pomyśleć przede wszystkim o wszczepieniu w oko sztucznej wersji soczewki zwłaszcza, że dziś można tego dokonać bez konieczności usuwania naturalnej.

Kiedy warto pomyśleć o laserze?

Obecnie laserową korekcję wzroku poleca się przede wszystkim tym pacjentom, którzy, z różnych przyczyn, nie chcą lub nie mogą wykorzystywać stale okularów i soczewek kontaktowych. To zatem doskonałe rozwiązanie choćby dla strażaków, którym okulary mogą w istotny sposób przeszkadzać w wykonywaniu codziennych obowiązków.

Sam zabieg nie może zostać też wykonany bez odpowiedniego przygotowania. Co do zasady, nie wykonuje się go u starszych pacjentów. Osoby, które zostają do niego zakwalifikowane, zwykle są informowane o działaniach, jakie powinny podejmować i jakich powinny wystrzegać się przed zabiegiem.

Czymś elementarnym wydaje się w tym kontekście zakaz spożywania alkoholu i napojów kofeinowych w dniu zabiegu, niezbędna jest jednak również odpowiednia higiena oczu i twarzy, a także przestrzeganie zaleceń pozabiegowych przyspieszających proces rekonwalescencji.

Artykuł powstał dzięki informacjom pozyskanym ze strony https://blikpol.pl/laserowa-korekcja-wzroku

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena