Kim jest kardiolog? A czym zajmują się kardiolodzy? Rzuć okiem na ten przegląd obowiązków i codziennego życia zawodowego kardiologa. Kim jest kardiolog? Jest mało prawdopodobne, że znajdziesz jedną powszechnie akceptowaną definicję pracy kardiologa. Ale w najprostszym sensie kardiolodzy to lekarze pracujący z sercem i naczyniami krwionośnymi.

Data dodania: 2022-03-28

Wyświetleń: 347

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kim jest kardiolog? Spojrzenie na specjalistów od zdrowia serca.

Czym zajmuje się kardiolog?

Większość pacjentów trafia do kardiologa po skierowaniu od  lekarza pierwszego kontaktu . Mogą doświadczać duszności, szmerów serca, zmian w elektrokardiogramie (EKG) lub bólu w klatce piersiowej. Kardiolog może następnie zbadać te objawy aby zdiagnozować stan pacjenta i stworzyć skuteczny plan leczenia.

Kardiolodzy angażują się również w poważniejsze przypadki. Ich wiedza jest potrzebna przy zabiegach wykonywanych przez kardiochirurgów. Mogą one obejmować cewnikowanie serca, angioplastykę balonową i przeszczepy serca.

Kardiolodzy pracują zarówno w placówkach ambulatoryjnych, jak i szpitalach. Kiedy widzą pacjenta, zazwyczaj przeprowadzają badanie fizykalne. Mogą również zlecić niektóre badania, takie jak EKG, prześwietlenia lub badania krwi. W zależności od pacjenta mogą zalecić lub wykonać echokardiogram, ambulatoryjne EKG, próbę wysiłkową lub cewnikowanie serca.

Jakie są szczegółowe specjazlizacje kardiologów?

Kardiologia to rozległa dziedzina medyczna, która oferuje wiele podspecjalizacji:

Zaawansowana niewydolność serca i kardiologia przeszczepowa: Lekarze, którzy praktykują tę podspecjalizację sercowo-naczyniową, zarządzają przypadkami zaawansowanej niewydolności serca i pacjentami po przeszczepach. Kardiolodzy wdrażają tutaj urządzenia wspomagające elektrofizjologiczne i hemodynamiczne oraz wykonują zabiegi chirurgiczne. Czasami działają jako konsultanci innych lekarzy zajmujących się pacjentami ze znaczną niewydolnością serca.


Wrodzona wada serca u dorosłych: Lekarze, którzy koncentrują się na wrodzonych wadach serca dorosłych, pracują z pacjentami, u których występuje jedna lub więcej wad serca lub naczyń krwionośnych. Często muszą koordynować z wieloma innymi dostawcami aby zapewnić opiekę długoterminową.


Kliniczna elektrofizjologia serca: Lekarze, którzy specjalizują się w klinicznej elektrofizjologii serca, koncentrują się na leczeniu złożonych zaburzeń rytmu serca. Specjaliści wykonują zarówno nieinwazyjne, jak i inwazyjne procedury diagnostyczne. Leczą arytmię, przepisując leki, wszczepiając urządzenia elektryczne i wykorzystując inne międzynarodowe techniki.


Kardiologia interwencyjna: Kardiologia interwencyjna obejmuje specjalistyczne techniki obrazowania i diagnostyki do oceny różnych obszarów układu sercowo-naczyniowego. Wiele z tych procedur wykonuje się za pomocą cewnika.


Zaawansowane obrazowanie układu sercowo-naczyniowego: Kardiolodzy specjalizujący się w zaawansowanym obrazowaniu przechodzą intensywne szkolenie w zakresie zaawansowanego obrazowania metodą rezonansu magnetycznego układu krążenia (MRI) i tomografii komputerowej układu krążenia (CCT).

Licencja: Creative Commons
0 Ocena