Na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc choruje około 380 milionów ludzi, z czego tylko w Polsce około 2 milionów. Pomimo tak powszechnego występowania tej choroby, wciąż wiele osób nie zna jej objawów i czynników ryzyka. Tymczasem wczesne zdiagnozowanie POChP i podjęcie leczenia daje szansę na złagodzenie uciążliwych dolegliwości. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie są najczęstsze objawy choroby POChP.

Data dodania: 2024-03-27

Wyświetleń: 101

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Objawy choroby POChP – co powinno Cię zaniepokoić?

POChP: charakterystyka choroby

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to poważna choroba układu oddechowego wywołana stanem zapalnym w oskrzelach. Jest konsekwencją długotrwałej ekspozycji na szkodliwe czynniki środowiskowe, w tym pyły, gazy oraz przede wszystkim dym tytoniowy.

POChP prowadzi do ograniczenia przepływu powietrza w dolnych drogach oddechowych i pęcherzykach płucnych, co objawia się m.in. trudnościami z oddychaniem, pogorszeniem ogólnej kondycji organizmu, męczliwością czy kaszlem. Zaznaczmy przy tym, że objawy choroby POChP mogą mieć różne nasilenie w zależności od stadium zaawansowania.

To warto wiedzieć:

Światowa Organizacja Zdrowia prognozuje, że do 2030 roku POChP będzie trzecią przyczyną umieralności.

POChP to choroba ogólnoustrojowa

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc ma bezpośrednio negatywny wpływ na cały organizm. Choć diagnozuje się ją w układzie oddechowym, to jej konsekwencją mogą być również problemy z funkcjonowaniem m.in. układu sercowo-naczyniowego.

POChP może współwystępować z innymi chorobami. Wymieńmy tutaj tylko: osteoporozę, raka płuca, nadciśnienie tętnicze, chorobę niedokrwienną serca, chorobę tętnic obwodowych, zaburzenia rytmu serca, zespół metaboliczny, rozstrzenie oskrzeli czy refluks żołądkowo-przełykowy.

Współczesna medycyna podchodzi do kwestii leczenia POChP w sposób holistyczny, akcentując potrzebę zapewnienia chorej osobie wsparcia na poziomie farmakologicznym, rehabilitacyjnym czy psychologicznym.

Kto najczęściej choruje na POChP?

Nadal podstawową grupę ryzyka choroby stanowią osoby używające wyrobów tytoniowych. Palenie np. papierosów znacząco zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania, również wśród osób narażonych na palenie bierne, jak i tych, którym po latach udało się rzucić nałóg. Tym samym można napisać, że kluczowym elementem profilaktyki POChP jest unikanie wyrobów tytoniowych.

To warto wiedzieć:

Według WHO pali około 1,3 miliarda ludzi na świecie. Nikotynizm jest bezpośrednią przyczyną wielu bardzo poważnych chorób, w tym nowotworowych oraz właśnie POChP.

Jednak nie tylko palenie tytoniu może przyczynić się do rozwoju Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Istotnym czynnikiem ryzyka jest zanieczyszczenie powietrza, szczególnie w takich krajach jak Polska, w których w sezonie grzewczym mamy do czynienia wręcz z notorycznym przekroczeniem parametrów jakościowych powietrza.

Zwiększone ryzyko zachorowania na POChP dotyczy również osób, które są narażone na szkodliwe czynniki w swoim środowisku pracy. Należy tutaj wymienić przedstawicieli takich zawodów jak: górnik, hutnik, metalurg, rolnik, operator maszyn budowlanych, pracownik fizyczny, drogowiec, mechanik samochodowy, sprzątaczka, fryzjerka i kosmetyczka.

Oto najważniejsze objawy choroby POChP

Specyfiką Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc jest to, że może się przez długi czas rozwijać zupełnie bezobjawowo lub dając tylko skąpe, nieswoiste objawy. Jeśli więc masz powyżej 40 lat i należysz do grupy ryzyka, to nie lekceważ nawet z pozoru niegroźnych objawów mogących świadczyć o chorobie.

Do typowych objawów choroby POChP zaliczymy:

  • Przewlekły kaszel, który nie ma charakteru napadowego, może się nasilać pod wpływem czynników drażniących, jak dym tytoniowy czy kurz, pojawia się rano, wieczorem, jak i w ciągu dnia.
  • Duszność, zarówno wysiłkowa, jak i w fazie spoczynkowej.
  • Odkrztuszanie plwociny, czyli gęstej wydzieliny z płuc, czasami o ropnym charakterze.
  • Obniżona tolerancja wysiłku, czyli męczliwość, słaba kondycja, awersja do wysiłku fizycznego, z czasem trudności z pokonaniem kilkuset metrów bez zadyszki, z wejściem po schodach, umyciem się, posprzątaniem mieszkania itp.

O objawach choroby POChP czytaj też na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/podstawowe-objawy/.

Masz objawy choroby POChP? Nie zwlekaj z wizytą u lekarza

Każde podejrzenie POChP wymaga konsultacji lekarskiej. W pierwszej kolejności zgłoś się do swojego lekarza rodzinnego, który na podstawie zgłoszonych objawów i badania osłuchowego podejmie decyzję, czy wskazane jest skierowanie Cię na pogłębioną diagnostykę do poradni pulmonologicznej.

Zaznaczmy, że POChP nie można wyleczyć, ponieważ prowadzi do nieodwracalnych zmian w drogach oddechowych. Choroba poddaje się jednak leczeniu i profilaktyce. Wczesne rozpoznanie POChP i rozpoczęcie odpowiedniej terapii daje szansę na zmniejszenie nasilenia objawów, zachowanie samodzielności i utrzymanie stosunkowo dobrego komfortu życia.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena