Astma oskrzelowa i przewlekła obturacyjna choroba płuc - dowiedz się, jakie są między nimi podobieństwa i czym się różnią. Jakie są objawy obu chorób, metody leczenia i czego należy się wystrzegać?

Data dodania: 2011-03-23

Wyświetleń: 2712

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zarówno POChP, jak i astma to choroby dotykające głównie oskrzela. Ich istotą jest obturacja, tzn. zwężenie oskrzeli, które prowadzi do duszności. U niektórych chorych objawy astmy i POChP są podobne, również wiele leków stosowanych jest w leczeniu obu chorób - jest jednak między nimi bardzo wiele różnic.

Objawy astmy i POChP

Objawy astmy mają charakter zmienny, napady duszności pojawiają się o rożnych porach dnia i po wysiłku. Występuje kaszel (suchy), ściskanie w klatce piersiowej, świszczący oddech. Napad objawów astmy może wywołać: wysiłek, stres lub silne  emocje lub alergeny. Natomiast w przypadku POChP objawy są stałe, a chory jest niezdolny do podjęcia wysiłku fizycznego (wysiłek utrudnia mu dokuczliwa duszność). Kaszel astmatyka jest suchy, natomiast osoba cierpiąca na POChP odkrztusza duże ilości wydzieliny (tzw. kaszel produktywny).

Leki zażywane w astmie i POChP

Leki zażywane przez astmatyka rozkurczają oskrzela i pozwalają na powrót czynności płuc do normy. Natomiast u osoby chorej na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc następuje nieodwracalne zwężenie oskrzeli. Leki na POChP natomiast mają zapewnić choremu lepsze funkcjonowanie na co dzień, podejmowanie codziennych czynności.

Palenie tytoniu

Kluczową rolę pełni zaprzestanie palenia tytoniu. W przypadku POChP jest to najważniejsza metoda leczenia. Natomiast oczywiście w przypadku każdej choroby płuc (i nie tylko!) należy mieć świadomość ogromu zniszczeń, jakie niesie ze sobą nałóg.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena