Bark to jeden z największych stawów w ludzkim organizmie, szczególnie narażony na przeciążenia, zwyrodnienia i urazy. Według statystyk ból stawu barkowego jest trzecią pod względem częstotliwości występowania dolegliwością bólową stawów – po kręgosłupie oraz biodrze. 

Data dodania: 2020-03-27

Wyświetleń: 602

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Ból barku – co może być jego przyczyną?

Warto więc wiedzieć, jakie kontuzje i choroby mogą powodować ból barku i gdzie szukać pomocy.

Z tekstu dowiesz się:

  • czym jest dysfunkcja stawu barkowo-obojczykowego,
  • czy ból barku przy podnoszeniu ręki może być objawem zapalenia kaletki podbarkowej,
  • czym może być wywołany zespół ciasnoty podbarkowej,
  • jak się objawia uszkodzenie stożka rotatorów.

Bark łączy kończynę górną z tułowiem – jest to staw kulisty, umożliwiający ruchy rotacyjne całej ręki. Ze względu na swoją budowę, a także codzienne obciążenia staw barkowy jest narażony na częste kontuzje. Szacuje się, że nawet około 10% wszystkich skierowań na fizjoterapię dotyczy właśnie bólu stawu barkowego. Jest to również powszechna dolegliwość, z którą pacjenci zgłaszają się do lekarzy POZ.

Dysfunkcja stawu barkowo-obojczykowego

Dysfunkcja stawu barkowo-obojczykowego to określenie dolegliwości o charakterze zwyrodnieniowym lub ostrym, powstających najczęściej na skutek rozerwania więzadła kruczo-obojczykowego. Natężenie tych dolegliwości, w zależności od wyników badań obrazowych oraz stopnia bólu i niesprawności odczuwanych przez pacjenta, dzieli się na sześć stopni. Zachowawczo leczy się stopnie od pierwszego do trzeciego, pozostałe wymagają już zazwyczaj leczenia operacyjnego.

Głównym objawem dysfunkcji jest ból stawu barkowego, nasilający się w trakcie zginania ramienia, zginania horyzontalnego oraz jego odwodzenia. Dolegliwości często nasilają się też w nocy, kiedy pacjent leży na boku po stronie uszkodzenia. Co ważne, ból nie promieniuje w dół ręki, ale daje uczucie przeskakiwania.

Zapalenie kaletki podbarkowej

Kaletka podbarkowa to znajdujący się w okolicy obręczy barkowej wytwór błony maziowej, którego głównym zadaniem jest zmniejszanie tarcia poszczególnych struktur anatomicznych barku. Jej zapalenie może być efektem bezpośrednich urazów, np. podczas gry w siatkówkę czy piłkę ręczną, ale także regularnych, powtarzających się ruchów ramienia, prowadzących do powstawania mikrourazów, np. u osób pracujących z ciągłym uniesieniem ramion.

Zapalenie kaletki podbarkowej objawia się przede wszystkim bólem – tyle że jest on zlokalizowany w okolicy podnaramiennej i promieniuje do przednio-bocznej części ramienia. Pacjent ma również problemy ze zginaniem i odwodzeniem kończyny. W leczeniu stosuje się przede wszystkim miejscowe leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a także fizjoterapię. Jeśli jednak nie przynosi to oczekiwanych rezultatów, konieczne może być artroskopowe usunięcie kaletki.

Zespół ciasnoty podbarkowej

Bardzo głęboki ból barku przy podnoszeniu ręki, promieniujący na całą kończynę, niemożność całkowitego uniesienia ręki oraz spania na boku po stronie chorej kończyny – to główne objawy zespołu ciasnoty podbarkowej. Polega on na uwięźnięciu struktur miękkich barku w trakcie ruchów ramienia między wyrostkiem barkowym a głową kości ramiennej.

Do głównych przyczyn tej dysfunkcji zalicza się m.in. dysbalans mięśniowy w obrębie stawu barkowego, zmiany zwyrodnieniowe, zapalenie kaletki podbarkowej oraz anatomiczne pogrubienie więzadła kruczo-barkowego. Bardzo wysoką skuteczność w leczeniu zespołu ciasnoty podbarkowej wykazuje fizjoterapia, obejmująca m.in. ćwiczenia wzmacniające mięśnie naramienne i podobojczykowe oraz system więzadłowy stawu.

Uszkodzenie stożka rotatorów

Stożek rotatorów to struktura powstała ze ścięgien czterech mięśni obręczy barkowej: nadgrzebieniowego, podgrzebieniowego, podłopatkowego i obłego mniejszego. Stabilizuje on głowę kości ramiennej w stawie, umożliwia także unoszenie ramienia oraz ruchy obrotowe w stawie. Zaburzenia w jego funkcjonowaniu pojawiają się głównie u osób po 40. roku życia. Mogą być one efektem zarówno uprawiania niektórych dyscyplin sportu, np. siatkówki, jak i pracy zawodowej wymagającej długotrwałych, jednostajnych ruchów barku, np. u malarzy.

Głównym objawem uszkodzenia stożka rotatorów jest tępy ból w przedniej okolicy wyrostka barkowego oraz guzka większego. W tym przypadku ból barku przy podnoszeniu ręki również się nasila, ale chory zauważa u siebie także trzeszczenie w stawie i bolesne przeskakiwanie.

Diagnostyką i leczeniem bólu stawu barkowego zajmuje się ortopedia – osoby wymagającego pomocy doświadczonych lekarzy zapraszamy na konsultacje ze specjalistami z kliniki Enel Sport.

Źródła:

http://psjd.icm.edu.pl/psjd/element/bwmeta1.element.psjd-7cc7f442-6d27-49ec-a941-4d868d14a31e/c/JoU.2018.0034_Allen.pdf

https://rehabilitacja-holistyczna.pl/wp-content/uploads/2016/05/praktyczna-fizjoterapia-rehabilitacja-centrum-rehabilitacji-holistycznej-lemiesz-specjalisci-NAJCZESTSZE-DOLEGLIWOSCI-BOLOWE-KOMPLEKSU-LOPATKOWO-RAMIENNEGO.pdf

https://akademia.nfz.gov.pl/wp-content/uploads/2019/06/Rekomendacje-bark-w-dolegliwościach-bólowych-w-zespole-bolesnego-barku.pdf

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena