Stulejka to stosunkowo powszechne schorzenie, dotykające sporą liczbę mężczyzn, niezależnie od wieku. U pacjentów pediatrycznych jej leczenie sprowadza się do stosowania maści sterydowych. Dorośli mężczyźni z kolei powinni poddać się operacji, by skutecznie usunąć problem i dolegliwości z nim związane. Jak przebiega taki zabieg i dlaczego warto się na niego zdecydować?

Data dodania: 2023-11-30

Wyświetleń: 208

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Operacja stulejki - przebieg zabiegu krok po kroku

Jak rozpoznać problem ze stulejką?

Stulejka to termin medyczny, określający trudności z odsłonięciem żołędzi prącia. Można podzielić ją na stulejkę częściową, w przypadku której możliwe jest zsunięcie napletka, co powoduje jednak dolegliwości bólowe oraz stulejkę całkowitą, gdy zsunięcie napletka staje się niewykonalne. Po przejściu na stronę https://derm-estetyka.pl/czy-mam-stulejke.html/ dowiesz się, jak rozpoznać problem stulejki. Wśród jej najczęstszych objawów wymienia się przede wszystkim:

  • ból podczas odbywania stosunku seksualnego,
  • trudności z oddawaniem moczu i ból w trakcie higieny intymnej,
  • nawracające stany zapalne napletka.

Jak leczyć stulejkę?

Problem stulejki może dotyczyć zarówno dorosłych mężczyzn, jak i małych chłopców. I to właśnie wiek będzie determinował sposób leczenia. O ile u pacjentów pediatrycznych doskonałe rezultaty przynoszą maści sterydowe, o tyle dojrzali mężczyźni muszą poddać się zabiegowi, by pozbyć się uciążliwych dolegliwości oraz zmniejszyć ryzyko powikłań. Warto podkreślić jednocześnie, że zabieg ten jest uważany za małoinwazyjny, a jego efekty przynoszą w pełni satysfakcjonujące rezultaty.

Ile trwa okres rekonwalescencji po zabiegu stulejki?

Jak przebiega zabieg stulejki?

Operacja stulejki może przybierać dwie różne formy. Będzie to plastyka napletka, sprowadzająca się do poszerzenia jego ujścia oraz obrzezanie, czyli jego całkowite usunięcie. Zanim jednak to nastąpi, konieczne jest odbycie specjalistycznej konsultacji lekarskiej, stanowiącej podstawę kwalifikacji do zabiegu.

Krok 1: Specjalistyczna konsultacja i przygotowanie do zabiegu

Jak przeczytasz na stronie https://derm-estetyka.pl/stulejka-zabieg-operacja.html/, odpowiednią metodę leczenia stulejki warto skonsultować z doświadczonym chirurgiem. W trakcie takiej konsultacji odbędzie się z pewnością badanie podmiotowe. Takim mianem określa się szczegółowy wywiad medyczny i rozmowę z pacjentem. Kolejnym krokiem będzie również badanie przedmiotowe, czyli fizykalne. Konsultacja to także czas na omówienie przebiegu operacji, zaleceń dla okresu rekonwalescencji oraz ewentualnego ryzyka, związanego z ingerencją chirurgiczną.

Krok 2: Czynności przedoperacyjne

Operacja stulejki najczęściej odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Podanie znieczulenia, w postaci zastrzyku z 1% Lignocainą, poprzedza przygotowanie pola operacyjnego. W ramach tych działań operowany obszar ciała zostaje odpowiednio zdezynfekowany, a na skórze oznaczone zostają miejsca, w których wykonane będą nacięcia.

Krok 3: Zabieg właściwy – plastyka lub obrzezanie

Plastyka napletka wykonywana jest u osób, borykających się ze stulejką w mniej zaawansowanym stadium. Na tym etapie chirurg dokonuje nacięcia grzbietowej części napletka, poszerzając w ten sposób jego ujście tak, by możliwe było odprowadzenie go za żołądź. Plastyka nie wymaga dużych nacięć, a sam zabieg pozwala na zachowanie funkcjonalności napletka. Alternatywnym rozwiązaniem jest obrzezanie, stosowane u mężczyzn z zaawansowanym stadium stulejki. W trakcie zabiegu lekarz lokalizuje największe przewężenie, usuwając fragment napletka, co umożliwia odsłonięcie żołędzi prącia. Niekiedy konieczne staje się jednak całkowite obrzezanie, czyli usunięcie pierścienia zwężającego i całości napletka.

Krok 4: Czynności końcowe

Ostatnim etapem zabiegu stulejki będzie założenie szwów. Z reguły stosowane są cienkie szwy rozpuszczalne, co likwiduje konieczność ich późniejszego wyciągania. Operowane miejsce zostaje zaopatrzone jałowym opatrunkiem, sam pacjent może natomiast powrócić do domu, bez konieczności hospitalizacji.

Krok 5: Okres rekonwalescencji

Okres rekonwalescencji po operacji stulejki trwa zwykle ok. 4 tygodni i nie wiąże się z wysokim ryzykiem niebezpiecznych powikłań. Niemniej jednak pacjenci muszą unikać alkoholu i zrezygnować ze stosunków seksualnych do momentu pełnego powrotu do zdrowia. Istotnym zaleceniem będzie również regularne stosowanie maści z antybiotykiem oraz utrzymywanie odpowiedniego poziomu higieny, by nie dopuścić do rozwoju stanu zapalnego.

 Jak przebiega operacja stulejki? Czy jest bolesna?

Jakie są konsekwencje nieleczonej stulejki?

Wśród konsekwencji nieleczonej stulejki wymienia się przede wszystkim nawracające stany zapalne, rzutujące również na kondycję dróg moczowych, a w skrajnych przypadkach prowadzące nawet do uszkodzenia nerek. Nieleczona stulejka wpływa również na obniżenie jakości kontaktów seksualnych. To jednak jeszcze nie wszystko. Jak pokazują badania, stulejka może doprowadzić również do rozwoju stanów zapalnych narządów płciowych u kobiet.

Coraz częściej wymieniana jest ona także wśród czynników, zwiększających ryzyko nowotworów szyjki macicy. Jak nietrudno zauważyć, konsekwencje zaniedbania problemu mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale również i życia. To właśnie dlatego warto zapisać się na specjalistyczną konsultację, by pozbyć się wstydliwego problemu, przywracając jednocześnie komfort codziennego funkcjonowania.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena