Opadająca powieka wygląda nieestetycznie, ale przede wszystkim utrudnia codzienne funkcjonowanie. Na szczęście jest wiele sposobów, by pozbyć się problemu. Trzeba najpierw ustalić przyczynę dolegliwości.

Data dodania: 2023-01-20

Wyświetleń: 298

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Opadająca powieka - jak radzić sobie z problemem?

Czym jest opadająca powieka?

Opadająca powieka, a zazwyczaj dwie, jest schorzeniem utrudniającym widzenie i wykonywanie prostych czynności. Pojawiają się wówczas takie objawy jak: zez, zmęczenie i łzawienie oczu, problemy z mruganiem, zmęczenie oczu i podwójne widzenie. Przypadłość bywa spowodowana, np. jęczmieniem, nadmiarem skóry na powiekach lub starzeniem się organizmu. Przyczyna może być jednak poważniejsza. Schorzenie występuje przy cukrzycy, guzach, zespole Hornera, udarze mózgu, naczyniakach, torbielach, włókniakach.

Problem z opadającą powieką występuje po urazach głowy, ale też w wyniku uszkodzeń unerwienia gałek ocznych, nerwu okoruchowego czy jego jądra w mózgu. Zdarza się, że powieki opadają na wskutek powikłań po przeprowadzonej operacji oka lub zaćmy. Za przypadłość odpowiada też genetyka. Opadające powieki pojawiają się nawet w młodym wieku. U dzieci i młodzieży spada samoocena, co negatywnie wpływa na psychikę.

Jakie są sposoby na opadające powieki?

Kiedy pojawia się problem opadającej powieki warto dłonią wykonywać codziennie kilkuminutowe masaże. Mięśnie pobudzają się i skóra staje się ujędrniona. Pomagają też ćwiczenia, polegające na przemiennym zaciskaniu i otwieraniu oczu. Nie należy przy tym marszczyć czoła. Jeśli dolegliwość jest spowodowana opuchlizną, czyli jęczmieniem, trzeba przykładać kompresy z rumianku lub herbaty. Warto stosować odpowiednie kremy nawilżające, by ujędrnić skórę powiek. Kiedy jednak problemem jest nadmiar skóry, można skorzystać z plastyki powiek. Blefaroplastyka poprawia wiotkość skóry, powiększa optycznie oczy i przywraca napięcie mięśni.

Zabieg plastyki powiek, o którym więcej można przeczytać pod adresem: https://www.wrosinski.pl/opadajaca-powieka/, jest bezbolesny, ponieważ przeprowadzany po zaaplikowaniu miejscowego znieczulenia. Lekarz wykonuje niewielkie nacięcie. Po usunięciu nadmiaru skóry, blizny są schowane w naturalnych załamaniach powiek, przez co nie ma praktycznie śladów po zabiegu. Metoda chirurgiczna polega na usunięciu nadmiaru wiotkiej skóry i może być przeprowadzona tylko dwa razy w życiu, a efekt utrzymuje się do 20 lat. Nieinwazyjną metodą jest laserowa plastyka powiek, bez konieczności opieki anestezjologa.

Jak wygląda leczenie opadającej powieki?

Opadającą powiekę można leczyć kilkoma metodami, ale sposób kuracji zależy od przyczyny przypadłości. Obok plastyki, skutecznym zabiegiem jest Madonna Lift z wykorzystaniem lasera frakcyjnego CO2. Górne powieki zostają podniesione, stają jędrne i gładkie, a dolne mniej opuchnięte i sprężyste. Zmniejszają się zmarszczki wokół oczu.

Zabieg Madonna Lift wykonuje się na znieczulenie, więc jest bezbolesny. Do innych metod, uznawanych przez pacjentów za skuteczne, należą: osocze bogatopłytkowe, Nici Aptos, botox. Jeśli problem jest spowodowany poważnym schorzeniem, pomagają sterydy lub preparaty immunomodulujące. Warto odwiedzić okulistę, by wykonał badania. Na ich podstawie stwierdzi, które mięśnie oka powodują opadanie powiek. Skieruje pacjenta na zabieg, który jest najszybszą i bardzo skuteczną metodą pozbycia się defektu, bo niezbyt ciekawie wygląda opadająca powieka, a poza tym utrudnia życie. Warto jednak podjąć leczenie chirurgiczne, ponieważ jest możliwa całkowita lub chociażby częściowa korekta defektu. Jeśli jednak schorzenie jest wywołane inną chorobą, okulista skieruje pacjenta do właściwego specjalisty.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena