Łokieć tenisisty jest schorzeniem dotyczącym entezopatii. W wyniku przeciążeń powstających przy długotrwałych i powtarzających się ruchach nadgarstka i przedramienia dochodzi do mikrourazów, które są przyczyną wystąpienia dolegliwości.  

Data dodania: 2023-05-23

Wyświetleń: 28

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czym jest łokieć tenisisty?

Tego typu dolegliwości bólowe najczęściej występują u osób, które spędzają wiele godzin przy komputerze, uprawiają sporty takie jak tenis, czy też wykonują zawody takie jak mechanik czy stomatolog, które wiążą się z ciągłym wykonywaniem ruchów nadgarstka. Jakie są objawy tego schorzenia? Jak jest ono diagnozowane? Na czym polega leczenie i rehabilitacja?

Jakie są objawy?

Podstawowy objaw to ból, który pojawia się po bocznej stronie stawu łokciowego. Ból może być miejscowy, bądź też promieniujący w stronę dłoni. Pojawia się najczęściej w trakcie wykonywania określonych ruchów ręki, np. zaciskania pięści czy też prostowania palców. Często odczuwamy ból wykonując czynności dnia codziennego, takie jak podnoszenie ciężkich przedmiotów. Odczuwalne może być również osłabienie ręki, które powoduje, że wykonywanie czynności przy jej pomocy jest znacznie utrudnione lub niemożliwe.

Diagnostyka i leczenie łokcia tenisisty

Konieczne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu z pacjentem. Niezbędne jest również wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych. Źródłem dolegliwości bólowych mogą być także inne struktury, mięśnie czy powięzi. Badanie USG  wykonywane jest w celu potwierdzenia, że występuje stan zapalny przyczepu mięśni.

Powinniśmy unikać czynności, które powodują ból. Leczenie ma na celu odciążenie kończyny i stosowanie technik rozluźniających  mięśnie przedramienia.  W rehabilitacji fizjoterapeuta wykorzystuje m.in. masaż poprzeczny, kinesiotaping, krioterapię. Pomocna jest fizykoterapia np. ultradźwięki czy jonoforeza. Terapia może być realizowana również w ramach rehabilitacji domowej.

Leczenie nieoperacyjne przynosi zazwyczaj bardzo dobre wyniki. Dolegliwości bólowe ustępują i możemy wrócić do typowej dla nas aktywności fizycznej. Nie należy tylko zapominać o tym, aby  stopniowo zwiększać wielkość obciążenia.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena