Żylaki powstają najczęściej w wyniku niewydolności żył powierzchniowych. Dużą rolę odgrywa genetyka. W przypadku, gdy żylaki występują zarówno u matki jak i ojca, ryzyko, że wystąpią one w przyszłości również i u ich dziecka sięga niemal 90%.  Nie można zapominać, że żylaki stanowią przede wszystkim problem zdrowotny. Gdy zaniechamy leczenia prowadzą one często do groźnych powikłań, w tym powikłań zarzepowo-zatorowych. 

Data dodania: 2024-06-24

Wyświetleń: 76

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czy żylaki trzeba leczyć?

Jak diagnozowane są schorzenia żył?

Regularne badania oraz odpowiednie leczenie pozwalają w znacznym stopniu ograniczać skutki chorób żył. Diagnostyka opiera się na wykonywaniu badań takich jak USG Doppler. USG Doppler to badanie, dzięki któremu lekarz może w czasie rzeczywistym zobaczyć i ocenić przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. Badanie jest bezpieczne i nieinwazyjne. Nie wymaga podania znieczulenia, bez przeszkód można je wykonywać u kobiet w ciąży oraz dzieci. W oparciu o uzyskany obraz, wywiad medyczny i objawy jakie obserwuje u siebie pacjent, flebolog decyduje o kolejnych krokach leczenia.

Na czym polega leczenie?

Gdy zdiagnozowana zostaje choroba żył, flebolog może wdrożyć leczenie bądź też skierować pacjenta do chirurga naczyniowego.

Pacjenci często przyjmują leki przeciwzakrzepowe lub przeciwobrzękowe oraz korzystają z zabiegów, w tym masaży ręcznych i pneumatycznych. Częstym zaleceniem jest stosowanie produktów uciskowych. Są one wykorzystywane zarówno w profilaktyce jak i leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej. Pończochy czy podkolanówki uciskowe mają za zadanie wywierać kontrolowany nacisk na kończynę, tak aby zmniejszać rezerwuar krwi i ułatwiać jej odpływ z kończyny. Produkty uciskowe mają różny stopień kompresji i powinny być dostosowane do potrzeb pacjenta i wskazań medycznych. Powinny być wymieniane, zwykle co 6-10 miesięcy.

Gdy choroby żył są bardziej zaawansowane konieczny może być zabieg chirurgiczny.

Metody z jakich korzystają specjaliści to m.in. klejenie żylaków. Procedura jest bezpieczna i mało inwazyjna. Po podaniu kleju, w leczonej żyle zamknięte zostają ścianki i dochodzi do odcięcia krążenia krwi. W rezultacie obumierają jej komórki a następnie zostają one wchłonięte przez organizm. Bezpośrednio po tym zabiegu pacjenci mogą wrócić do codziennych aktywności, powstrzymując się przez zalecany czas od gorących kąpieli czy też intensywnego uprawiania sportu.  Innym zabiegiem jest skleroterapia. Podczas tej procedury do zmienionych chorobowo naczyń krwionośnych wstrzykiwany jest specjalny sklerozant. Ma on za zadanie doprowadzić do zwłóknienia i zamknięcia uszkodzonych żył. Powszechnie stosowaną metodą leczenia jest laserowe usuwanie żylaków. W Klinice w Klaudynie metoda ta wykorzystywana jest już od 2005 roku. Pod kontrolą USG do niewydolnej żyły wprowadzane jest włókno światłowodowe emitujące energię lasera. Przy wycofywaniu włókna powstaje efekt ablacji, dochodzi do obkurczania i zamknięcia światła żyły. Zabieg wykonywany jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym a pacjent może wrócić do domu jeszcze tego samego dnia.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena