Tłuszczak, to zmiana nowotworowa tkanki tłuszczowej – choć taka diagnoza budzi dość negatywne emocje, tak należy podkreślić, że ma ona charakter łagodny. Tłuszczak przyjmuje postać miękkiego, przesuwalnego względem podłoża guza i z reguły stanowi problem wyłącznie natury estetycznej. Co więcej, przez powolny wzrost tego rodzaju zmiany, niewiele osób może zdawać sobie sprawę z ich występowania na ciele. 

Data dodania: 2023-09-29

Wyświetleń: 128

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Tłuszczak – poznaj najważniejsze informacje!

Dowiedz się więc dokładnie, czym są tłuszczaki, co powoduje ich występowanie i sprawdź, w jaki sposób powinno się je leczyć.

Czym są tłuszczaki i dlaczego pojawiają się na naszym ciele?

Choć można powiedzieć, że tłuszczaki to dość niecodzienna zmiana skórna – występuje u ok. 1% społeczeństwa, tak stanowią one ok. 40% wszystkich nowotworów tkanek miękkich. Objawiają się jako niewielki, dobrze wyczuwalny guz podskórny, zbudowany z torebek łącznotkankowych, wypełnionych dojrzałymi komórkami tłuszczowymi (adipocytami). Zwykle są niebolesne, dość miękkie, przesuwalne i wyraźnie ograniczone od otaczających je tkanek

Tłuszczaki najczęściej tworzą się w warstwie podskórnej i tam powoli wzrastają, nie dając większych objawów. To właśnie ze względu na ich utajony charakter, tłuszczaki dają o sobie znać i są zauważane przez pacjentów dopiero w chwili ich podrażnienia np. poprzez ucisk ciasnego ubrania, bądź w momencie osiągnięcia przez tłuszczaka większych rozmiarów. Najczęściej tłuszczaki pojawiają się w tkance podskórnej tułowia, obręczy barkowej, kończyny górnej i szyi. Mogą jednak rozwinąć się niemal w każdym obszarze ciała – również w okolicy narządów wewnętrznych.

Predyspozycje rozwoju tłuszczaka

Tłuszczak rozwija się na skutek przerostu tkanki tłuszczowej. Mimo że etiologia tłuszczaków nie jest jednoznaczna, tak można doszukiwać się w niej podłoża genetycznego. Za wystąpienie tłuszczaków odpowiadać mogą również zaburzenia ze strony układu immunologicznego. Otóż w wyniku toczących się przewlekle stanów zapalnych w organizmie, może dość do wzmożonego rozrostu komórek tłuszczowych.

Powodem rozwoju tłuszczaka może być również silny uraz tkanki miękkich, czy wysoki poziom cholesterolu, który wiąże się z podwyższonym poziomem lipidów i tłuszczy we krwi. Co więcej, poza zwiększoną ilością tkanki tłuszczowej (otyłością – rozmiar tłuszczaków może zwiększać się wraz ze wzrostem masy ciała), predyspozycją do rozwoju tłuszczaka są również choroby wątroby, cukrzyca, wiek między czwartą a szóstą dekadą życia oraz płeć męska.

Tłuszczaki – niezłośliwy nowotwór tkanki tłuszczowe. Jak przebiega leczenie tego typu zmian skórnych?

Z reguły tłuszczaki nie stanowią niebezpieczeństwa onkologicznego, jednak ich skłonność do rozrostu powoduje niekiedy konieczność ich operacyjnego usunięcia. Jak radzi specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej, proktolog dr n. med. Robert Rojewski:

Zabieg usunięcia tłuszczaka polecamy przede wszystkim Pacjentom, którzy odczuwają ból, ucisk na przylegające nerwy i narządy, borykają się z ograniczeniami narządu ruchu wywołanymi umiejscowieniem zmiany lub ze względów estetycznych. Usuwanie tłuszczaków przeprowadzamy z zastosowaniem metod chirurgii. Zabieg polega na nacięciu skóry, wypreparowaniu tłuszczaka i usunięciu go wraz z torebką, co jest kluczowe, aby uniknąć nawrotu”.

Jeśli zauważyłeś niepokojącą zmianę na swoim ciele, niezwłocznie umów się do lekarza, który na podstawie uzyskanych informacji podejmie decyzję o dalszym postępowaniu leczenia!

Niestety na chwilę obecną, ze względu na etiologię genetyczną tłuszczaków, poza ograniczaniem przyrostu tkanki tłuszczowej, medycyna nie podaje sposobów na całkowite zapobiegnięcie ich rozwoju. Należy jednak pamiętać, że ta diagnoza nie jest wyrokiem, a koniecznością obserwacji zmiany pod okiem specjalisty.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena