Na pozór suche łokcie mogą wydawać się błahym problemem, często jednak to nie tylko powód dyskomfortu, ale również towarzyszącego bólu. Łuszcząca i podrażniona skóra na łokciach może być objawem nieodpowiedniej pielęgnacji, a także chorób skóry. Jeśli zastanawiasz się, co jest przyczyną suchej skóry na łokciach i kolanach, lub szukasz sposobu na złagodzenie objawów - przeczytaj ten artykuł!

Data dodania: 2021-08-31

Wyświetleń: 1079

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Suche łokcie? Poznaj przyczyny oraz skuteczne sposoby na wyeliminowanie problemu!

Suche łokcie i kolana - przyczyny

Poniżej zostały wyszczególnione przyczyny, które mogą w znacznym stopniu negatywnie wpływać na stan Twojego naskórka, w tym na pogłębianie się problemu suchości skóry łokci i kolan.

Niewłaściwa pielęgnacja

Podstawową rzeczą, na jaką trzeba zwrócić uwagę podczas problemów z przesuszoną skórą, są kosmetyki, a dokładniej ich skład. Staraj się unikać tych produktów, które w składzie mają alkohol, ponieważ przesusza on skórę. 

Choroby

Suche łokcie są częstym objawem takich chorób, jak: niedoczynność tarczycy, atopowe zapalenie skóry (AZS), łuszczyca, cukrzyca, egzema. Jeśli masz do czynienia, z którąś z wymienionych chorób warto skonsultować się z lekarzem. Dodatkowo na komfort i wygląd łokci oraz kolan, mogą wpływać częste urazy, a także stłuczenia.

Czynniki zewnętrzne

W okresie letnim, skóra na łokciach i kolanach jest narażona na podrażnienia, a przede wszystkim na przesuszenia. W związku z tym, warto w tym czasie zadbać o dodatkowe nawilżenie oraz bezpieczne opalanie. Kolejnym czynnikiem zewnętrznym, który negatywnie oddziałuje na stan skóry to środki czystości. Silne detergenty niekorzystnie wpływają na kondycję skóry. Nieobojętne są dla niej także proszki i płyny do prania - warto zwrócić uwagę na skład tych produktów i wyposażyć się w te, o jak najbardziej naturalnym, antyalergicznym składzie.

Dieta

Na suche łokcie oraz kolana nieobojętny wpływ ma dieta. Spożywanie zbyt małej ilości wody, może doprowadzić do odwodnienia organizmu, za czym idzie podrażniona skóra. Do prawidłowego funkcjonowania organizmu dorosły człowiek powinien spożywać około 2 litrów wody dziennie. Warto również wzbogacić dietę o kwasy omega -3 i -6, ponieważ są one bogate w drogocenne tłuszcze. 

4 etapy do zdrowej skóry łokci i kolan

Suche łokcie - etap 2 oczyszczanie skóry

Etap I: Złuszczanie

Złuszczanie to bardzo ważny etap w walce o zdrowe łokcie i kolana, ponieważ dzięki takim zabiegom usuwane są zrogowaciałe, martwe komórki naskórka. Dodatkowo peeling zmiękcza skórę, dzięki temu kosmetyki nawilżające (które należy w późniejszej fazie zastosować) szybciej i głębiej się wchłaniają w kolejne warstwy skóry.

Można skorzystać z gotowych peelingów do ciała lub wykonać je samemu - poniżej znajdziesz propozycje na domowe zabiegi. W przypadku, gdy występuje gruba warstwa naskórka, warto wybierać peelingi o dużej ziarnistości.

Etap II: Nawilżenie

Kolejnym równie ważnym elementem, pielęgnacji suchej skóry na łokciach i kolanach, jest jej odpowiednie nawilżenie. Podczas wybierania kosmetyków warto wybrać produkty, które w składzie mają:

  • witaminę A i E,
  • masło Shea,
  • kwas linolowy,
  • nagietek,
  • borowina,
  • olej z awokado,
  • olej z pestek dyni,
  • oleje konopne,
  • gliceryna,
  • mocznik.

 Etap III: Rozjaśnienie

Bardzo często efektem ubocznym przesuszonych łokci i kolan, jest utrata ich naturalnego kolorytu. Oprócz złuszczania i nawilżania, warto rozjaśnić skórę w tych miejscach. W domowych warunkach wystarczy nacierać dane miejsce sokiem z cytryny, taki zabieg należy wykonywać 2-3 razy w tygodniu. Istnieją również profesjonalne zabiegi kosmetyczne wpływające na zmianę kolorytu skóry, takie jak: peeling chemiczny lub mikrodermabrazja.

Etap IV: Regularność

Kluczem do sukcesu w odbudowie zdrowego wyglądu łokci i kolan jest regularność wykonywanych zabiegów. Nawet najdroższe kosmetyki nie przyniosą zadowalających rezultatów, jeśli nie będą stosowane systematycznie.

Sucha skóra na łokciach - zabiegi kosmetyczne

Równowagę oraz zdrowy wygląd skóry, która jest przesuszona i uszkodzona można uzyskać za pomocą zabiegów kosmetycznych. Profesjonalne kuracje jakie można zastosować to między innymi:

  • Peeling chemiczny - w składzie takiego peelingu znajduje się kwas mlekowy i argininy. Sprzyjają one odmłodzeniu skóry oraz jej rozjaśnieniu.
  • Mezoterapia - dzięki temu zabiegowi skóra na łokciach napina się, a także nawilża. Osoba wykonująca zabieg, wykonuje serię zastrzyków z kwasem hialuronowym, który zatrzymuje wodę, oraz stymuluje odbudowę włókien kolagenowych. 

Domowe sposoby na suche łokcie i kolana

Suche kolana i suche łokcie - etap 3 przygotowywanie maseczki nawilżającej

Sucha skóra na łokciach, to częsta przypadłość osób, które wykonują prace biurowe. Łokcie pozostają w częstym kontakcie z podłożem, co podrażnia skórę. Warto, przed decyzją o pójściu do drogerii i zakupie kosmetyków spróbować prostych domowych sposobów. Na początku należy odpowiednio zadbać o złuszczenie przesuszonego naskórka, a dopiero później o nawilżenie.

  • Soda oczyszczona

To prosty i bardzo tani sposób, aby usunąć martwy złuszczający się naskórek i powstałe na niej zanieczyszczenia. Przygotowanie maseczki jest bardzo proste, wystarczy wymieszać wodę z sodą w takich samych proporcjach. Jeśli maseczka jest zbyt rzadka dodaj sody, w przypadku zbyt gęstej maski dodaj wodę. Konsystencja powinna być zwarta, tak by była łatwa do nakładania.

  • Peeling z kawy

Kolejnym dobrym sposobem na złuszczenie martwego naskórka, jest zmielona kawa. 2-3 łyżeczki kawy należy zaparzyć w szklance gorącej wody. Napar można wypić, natomiast pozostałe po niej fusy, trzeba odsączyć i dodać do nich 1-2 łyżeczki oliwy. Takim peelingiem masujemy suche łokcie czy też kolana. Zabieg należy powtórzyć dwa razy w tygodniu, aż do uzyskania satysfakcjonującego efektu. 

  • Oliwa z oliwek

Jednym z najpopularniejszych domowych sposobów, na przesuszone kolana i łokcie jest ciepła oliwa z oliwek. Tworzy ona warstwę ochronną, dzięki której skóra jest odpowiednio nawilżona. Dodatkowo łagodzi podrażnienia i koi ból. Przed zabiegiem należy delikatnie podgrzać oliwę, a następnie przelać ją do dwóch osobnych miseczek i zanurzyć łokcie. Drugim sposobem nakładania oliwy, jest moczenie w niej gazika jałowego i przykładanie go w miejscu, gdzie występuje sucha skóra. Taki zabieg powinien trwać około 10 minut. Najlepiej wykonywać go 3-4 razy w tygodniu.

  • Maseczka z siemienia lnianego

Naturalnym sposobem na złagodzenie problemów z suchymi łokciami i kolanami, jest maseczka z siemienia lnianego, która idealnie wygładza skórę. Do przygotowania takiej maseczki potrzebujesz:

  • 4 łyżeczki siemienia lnianego,
  • 1/2 szklanki gorącej wody,
  • sok z połozy cytryny,
  • łyżkę miodu,
  • łyżkę oliwy z oliwek.

Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać do uzyskania gęstej konsystencji. Przed nałożeniem maseczki trzeba oczyścić skórę łokci i kolan. Mieszankę warto trzymać około 15-20 minut. Aby uzyskać odpowiedni rezultat warto wykonywać, taki zabieg 2 razy w tygodniu, przez około 3-4 tygodnie.

Podsumowanie

Suche łokcie - etap 4 domowa pielęgnacja

Sucha skóra na łokciach i kolanach, to niewątpliwie uciążliwa przypadłość, która dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Nieestetyczny wygląd, swąd, a przede wszystkim towarzyszący ból sprawia, że każdy chciałby pożegnać się z tym problemem, jak najszybciej. Przy odpowiedniej determinacji i systematyczności efekt gładkich, zadbanych łokci może być osiągalny. Warto wziąć pod uwagę zarówno domowe sposoby, a także zabiegi kosmetyczne. Jeśli jednak suche łokcie i kolana nie ustępują, bądź ich stan się pogarsza lub zwyczajnie martwi Cię ich wygląd, nie zwlekaj i skonsultuj się z lekarzem.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena