Lekomania to uzależnienie, które w obecnych czasach rozwija się w szczególnie szybkim tempie. Preparaty medyczne co do zasady powinny pomagać w leczeniu różnych chorób. Jednak czasami stają się przyczyną problemu wymagającego stosownej terapii. 

Data dodania: 2022-11-25

Wyświetleń: 256

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Kiedy lekomania staje się problemem?

Kiedy uzależnienie od leków wymaga terapii?

Lekomania to poważny problem stawiany na równi z alkoholizmem czy narkomanią. Z tego powodu, jeśli zaobserwujemy wśród naszych bliskich jej objawy, warto porozmawiać z tą osobą oraz skonsultować się ze specjalistą. Odejście od tego nałogu często wymaga długotrwałej terapii, na szczęście lokalizacje ośrodków leczenia uzależnień są łatwo dostępne, co pozwala na szybkie rozpoczęcie rehabilitacji. Warto jednak pamiętać, że proces powrotu do zdrowia będzie możliwy do przeprowadzenia jedynie, gdy lekoman zda sobie sprawę z powagi problemu oraz wykaże chęć pracy nad sobą.

Przyczyny lekomanii

Przyczyn prowadzących do lekomanii jest wiele. Dzieje się tak, ponieważ dla każdego inny czynnik może wpływać na moment rozpoczynający ten proces oraz siłę przejmowania kontroli nad wolą człowieka. Warto jednak pochylić się nad stanami, które wskazują na predyspozycje do rozwinięcia się owego nałogu. Najczęściej są to osoby już uzależnione od alkoholu lub narkotyków, jednak nie tylko. Skłonność do popadnięcia w nałóg wykazują również pacjenci z zaburzeniami lękowymi, nerwicą, a także chorzy na depresję. Nierzadko zdarza się, że tym przyczynom towarzyszy też poczucie niskiej samooceny oraz problemy z odnalezieniem się w społeczeństwie. Warto pamiętać, że leczenie lekomanii należy rozpocząć w najkrótszym czasie od rozpoznania choroby, eliminując tym samym czynniki wpływające na jej rozwój.

Jak objawia się lekomania?

Uzależnienie od leków to zjawisko trudne do zauważenia przez otoczenie pacjenta. W większości przypadków chorzy nie przyznają się do nałogu, a rodzina i bliscy przyjaciele często odczytują jego symptomy jako coś normalnego, gdyż nie wiedzą, czy osoba ta przyjmuje preparaty medyczne z uzasadnionego powodu, czy też nie. Tymi objawami mogą być:

  • zmiany osobowościowe;
  • sięganie po coraz większe ilości leku;
  • zobojętnienie na skutki uboczne przedawkowania;
  • spadek zdolności psychomotorycznych.

W momencie, gdy pacjent straci dostęp do uzależniającej substancji, zauważalne stają się objawy zespołu abstynencyjnego, m.in.: problemy ze snem, drażliwość czy szczególna płaczliwość.

Czym jest lekomania?

Według definicji lekomania to uzależnienie od środków farmaceutycznych. Osoba chora zazwyczaj przyjmuje zbyt duże ilości leków w krótkich odstępach czasowych. Na skutek tego zaczynają pojawiać się niepożądane skutki uboczne, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Dzieje się tak, ponieważ niektóre substancje znajdujące się w preparatach medycznych mogą uzależniać, jeśli są podawane w zbyt dużych ilościach oraz przy nadmiernej częstotliwości dawkowania. W podobny sposób działają również narkotyki czy alkohol. Warto zauważyć, że niektórzy mają większe predyspozycje do nałogów m.in. z powodu zaburzeń psychicznych.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena