Chory senior w domu to bardzo trudna sytuacja, która dotyka wszystkich domowników. Właściwa i kompleksowa opieka nad chorymi starszymi osobami to prawdziwe wyzwanie, któremu czasem trudno podołać. 

Data dodania: 2013-11-22

Wyświetleń: 1433

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jednak każdy, kto znalazł się w takiej sytuacji, dobrze wie, że nie może się poddać. Wręcz przeciwnie – trzeba jak najszybciej odnaleźć się w nowej sytuacji i stać się oparciem dla tych, którzy tego potrzebują.

Jak jednak właściwie otoczyć opieką seniorów i jak wykonywać codzienną pielęgnację, aby pomóc zachować naszemu podopiecznemu dobre samopoczucie i komfort? Przede wszystkim powinniśmy stworzyć harmonogram wszystkich zadań, które odtąd będziemy musieli dołączyć do naszych dotychczasowych obowiązków. Pomoże nam to uniknąć nerwowych sytuacji, a przy okazji pozwoli znaleźć chwilę dla siebie samych.

Co powinniśmy uwzględnić w takim harmonogramie?

Wszystkie nasze obowiązki dotyczące pielęgnacji i opieki zależą tak naprawdę od stanu zdrowia i mobilności seniora. W codziennej pielęgnacji najważniejsze jest jednak: dbanie o higienę, regularne badania i przyjmowanie leków, umawianie wizyt u specjalistów, komponowanie diety i motywowanie seniora do aktywności, zarówno społecznej jak i intelektualnej.

1. Zadbajmy o higienę osobistą całego ciała seniora. Starajmy się codziennie umyć podopiecznego. Do najważniejszych czynności możemy zaliczyć: pielęgnację jamy ustnej, mycie twarzy, szyi, mycie górnych i dolnych kończyn, mycie klatki piersiowej, pośladków, a także podmywanie. Jeśli senior nie jest w stanie wykąpać się sam, pomóżmy mu w tej czynności przynajmniej raz w tygodniu. Z tą samą częstotliwością umyjmy również włosy podopiecznemu. Pamiętajmy tylko o wysuszeniu ich suszarką. Zapobiegnie to przeziębieniom.

2. Codzienna pielęgnacja seniorów często wiąże się z koniecznością stosowania pieluch jednorazowych – czyli tak zwanych pampersów dla dorosłych. Z wiekiem problemy z nietrzymaniem moczu bądź kału są coraz częstsze i dotyczą znacznej części populacji seniorów. Dzisiejszy rynek wyszedł naprzeciw oczekiwaniom osób dotkniętych tym problemem, oferując szeroki wybór produktów, które z powodzeniem dostosujemy do zmieniających się potrzeb pacjenta. Różnice między nimi polegają nie tylko na rozmiarze, czy chłonności, ale również zależą od mobilności seniora, a nawet jego płci. W sklepach możemy dostać zarówno pieluchy dla dorosłych, które mocujemy za pomocą przylepców, pielucho-majtki chłonne, stworzone z myślą o aktywnych, a także pieluchy dla dorosłych mężczyzn. Jak często zmieniać pieluchy? Oczywiście tak często, jak jest to konieczne. O wilgotności pieluchy możemy dowiedzieć się z obecnego na nich wskaźnika, który pod wpływem wody rozmywa się i blednie. Bezwzględna wymiana pieluchy jest także konieczna po każdorazowym oddaniu kału. Pamiętajmy również o właściwej pielęgnacji okolic krocza i pośladków. Używajmy odpowiednich maści i talków, które zapobiegną odparzeniom, nawilżą skórę i złagodzą ewentualne podrażnienia.

3. Jeśli osoba jest głównie leżąca, pamiętajmy o postępowaniu przeciwodleżynowym, czyli co 1-2 godziny zmieniajmy jej pozycję, podczas codziennej pielęgnacji dokładnie osuszajmy skórę, delikatnie ją natłuszczajmy specjalnie przeznaczonymi do tego celu preparatami, regularnie zmieniajmy pościel i bieliznę chorego, a także wykonujmy delikatny masaż (poklepywanie i rozmasowywanie tkanek).

4. Żywienie chorego seniora uzależnione jest oczywiście od zalecanej przez lekarza diety. Jeśli takiej nie mamy, przygotowujmy posiłki wysokobiałkowe, urozmaicone i zbilansowane. Podawajmy również dużą ilość płynów do picia.

5. Ważną kwestią w pielęgnacji i opiece nad osobą starszą jest również ruch i rehabilitacja. Nie tylko poprawi ona stan zdrowia pacjenta, ale także jego samopoczucie i kondycję.

Właściwej pielęgnacji i opieki nad chorym podopiecznym można się nauczyć. Oczywiście wymaga to czasu i cierpliwości. W pierwszych dniach bądź tygodniach możemy oczywiście skorzystać z pomocy osób doświadczonych i kompetentnych, które wprowadzą nas w zagadnienia związane z właściwą opieką.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena