Masz łuszczycę? Zastanawiasz się, czemu twoja skóra latem wygląda znacznie lepiej, ponieważ nie ma na niej prawie żadnych wykwitów? Martwisz się, że jesienią zmiany znów powrócą jak bumerang? 

Data dodania: 2010-09-14

Wyświetleń: 1853

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

To normalne, bowiem łuszczyca jest chorobą przewlekłą i atakuje nagle. Ale to nie oznacza, że nie możesz żyć jak każda inna osoba. Wystarczy, że poznasz kilka ważnych zasad i wcielisz je w życie. Warto również, by kilka istotnych informacji poznali ludzie z twojego otoczenia, którzy porównują łuszczycę z trądem, wykazując się niewiedzą.

Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną

Trzeba wszędzie i głośno powtarzać, że łuszczyca w żadnym wypadku nie jest chorobą zakaźną. A to oznacza, że nie można się nią zarazić przez podanie ręki, pływanie w tym samym basenie. Nie zarazimy się łuszczycą nawet wtedy, gdy korzystamy z jednego ręcznika.

Trzeba zdać sobie z tego sprawę, bowiem na skutek tej niewiedzy chorzy na łuszczycę bardzo często traktowani są jak „trędowaci”. A to może doprowadzić chorego do kompleksów. Chory, który i tak już ma poważne problemy z akceptacją samego siebie (szczególnie na początku choroby), pod wpływem komentarzy jeszcze bardziej wstydzą się swojego wyglądu. Prowadzi do niejednokrotnie do przewlekłego stresu, który z kolei należy do czynników powodujących zaostrzenie się objawów choroby.

Leczenie łuszczycy jest bardzo ważne

Mimo że nie jest możliwe całkowite wyleczenie choroby, warto poddać się kuracji, choćby dlatego, by złagodzić objawy schorzenia. Dzięki temu nasze życie z łuszczycą będzie o niebo lepsze.

Na początek proponuje się choremu leczenie miejscowe. Chory do dyspozycji ma różnego rodzaju kremy oraz maści. Leczenie miejscowe rozpoczyna się od oczyszczenia chorej skóry, czyli od usunięcia łuski. Chodzi bowiem o to, by leki lepiej wniknęły do tkanek. Jeżeli zmiany łuszczycowe są niewielkich rozmiarów, wówczas stosuje się najczęściej preparaty przygotowane na bazie kwasu salicylowego, cygnoliny, dziegciu, sterydów oraz pochodnych witaminy D3.

Jeżeli jednak łuszczyca jest oporna na działanie leków miejscowych, wówczas koniecznością jest wsparcie tego leczenia. Stosuje się wówczas leczenie ogólne, polegające na łykaniu leków z grupy retinoidów, cytostatyków. Zalecane jest ponadto zażywanie leków immunosupresyjnych, które działają na układ odpornościowy. Trzeba jednak liczyć się z tym, że takie środki lecznicze mogą przyczynić się do powstawania zaburzeń pracy wątroby oraz nerek.

Inną ważną grupą leków wspomagających walkę z łuszczycą są leki biologiczne. W leczeniu łuszczycy stosuje się preparaty biologiczne. Powstały one dzięki rozwojowi inżynierii genetycznej. Leki te przyczyniają się do zablokowania białek, które odpowiadają za przenoszenie sygnału o zapaleniu. Takie leki biologiczne podawane są najczęściej w postaci wlewów dożylnych albo zastrzyków. Wskazaniem do leczenia za pomocą leków biologicznych jest ciężka bądź umiarkowana postać łuszczycy. Ponadto leki biologiczne zalecane są w przypadku, gdy żadne inne rodzaje terapii nie przynoszą oczekiwanego rezultatu. Efektem leczenia lekami biologicznymi jest doprowadzenie do szybszej remisji (zaniku) choroby oraz wydłużenie czasu pomiędzy nawrotami schorzenia.

Walkę z łuszczycą możesz wspomóc sam(-a)

Jeżeli chcesz, by z łuszczycą żyło ci się znacznie lepiej, musisz pamiętać o kilku niezwykle ważnych zasadach.

Pamiętaj, że łuszczyca to choroba, która powoduje, że twoja skóra wymaga odpowiedniej higieny. Nie jest prawdą, że nie można się kąpać. Higiena jest jak najbardziej wskazana. By nie pogorszyć stanu skóry lepsze będą jednak prysznice, bowiem woda przyczynia się do przesuszenia skóry. Kąpiele są dozwolone pod warunkiem, że będziemy do wody dodawać kilka kropli preparatu o działaniu natłuszczającym (specyfiki można zakupić w aptece; muszą być przeznaczone do skóry wrażliwej). Natomiast do mycia oraz pielęgnacji skóry konieczne będą specjalne kosmetyki przeznaczone dla chorej skóry.

Jeżeli nie chcesz nasilić objawów choroby, musisz pamiętać, by chronić skórę przed urazami. W zranionych miejscach mogą pojawiać się wykwity łuszczycowe. Koniecznością jest również dbanie o zęby, bowiem niewyleczone ogniska zapalne (w tym właśnie próchnica zębów) należy do czynników nasilających przebieg choroby.

Musisz również wystrzegać się pomieszczeń z zamontowaną klimatyzacją. Pamiętaj, że klimatyzacja powoduje przesuszenie skóry. To z kolei nie jest wskazane u ludzi zdrowych, a co dopiero u osób borykających się z łuszczycą. Jeżeli masz gorące kaloryfery nie zapominaj o tym, by na grzejniki położyć wilgotny ręcznik. Możesz też pozostawić w pokoju nawilżacz powietrza.

Słońce twoim lekarstwem

Słońce niezwykle korzystnie wpływa na zmiany łuszczycowe. To właśnie dlatego latem zmiany znikają z powierzchni skóry. Staraj się zatem jak najwięcej przebywać na słońcu, pamiętając by posmarować skórę kremem z filtrem ochronnym. Pamiętaj też, że gdy korzystasz z kuracji naświetlania lampami PUVA, nie możesz korzystać z kąpieli słonecznych, gdyż grozi to poparzeniem skóry. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena