Na rozstępy narzekają liczne osoby. Nie tylko panie otyłe, czy oczekujące na dziecko; z tym nieestetycznym defektem spotykają się coraz częściej i młode osoby. U nich wrzecionowate pasma są prawdziwym koszmarem, bo przecież jak można się podobać chłopakom, mając rozstępy na udach, czy brzuchu?

Data dodania: 2011-12-27

Wyświetleń: 2405

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

W związku z tym, by nie wpaść w jeszcze większe kompleksy nastolatki próbują wszelkich sposobów, by pokonać istniejące pasma. Rozstępy u młodzieżysposoby zapobiegania i leczenia to najważniejsze zagadnienie, na które wiele młodych osób oczekuje odpowiedzi. Czy faktycznie można skutecznie uniknąć pojawiania się poprzecznych pasm na skórze? Czy można szybko i efektywnie pokonać rozstępy, które już od dłuższego czasu są na młodym ciele? Oczywiście. Trzeba widzieć tylko jak tego dokonać.

Kilka słów o przyczynach rozstępów u młodzieży

Nie wszyscy młodzi wiedzą, że poznanie przyczyn powstania nieestetycznych prążków na skórze jest bardzo istotne, by im efektywnie przeciwdziałać, a co więcej – by skutecznie pokonać rozstępy. A zatem warto wiedzieć, że wrzecionowate pasma na skórze powstają w w wyniku rozstępowania się skóry. To jest z kolei powodowane przynajmniej kilkoma czynnikami. Jest to przede wszystkim związane z jakością włókien białkowych – kolagenu i elastyny. Osłabione nie zapewniają skórze odpowiedniej sprężystości i wytrzymałości na szybkie rozciąganie. Warto zaznaczyć, iż to osłabienie powodowane jest między innymi przez zdarzające się młodzieży „zawirowania hormonalne”. A dokładniej rzecz ujmując - o działanie kortyzolu ( hormon stresu), który niestety bardzo niekorzystnie wpływa na fibroblasty (odpowiedzialne za produkowanie gwałtownego rozciągania skóry, mało wytrzymała skóra zaczyna pękać i mamy widoczny efekt rozstępów.

Tworzenie się na skórze wrzecionowatych pasm jest również wynikiem prowadzenia niewłaściwego stylu życia. Jak się okazuje jedzenie – najczęściej fast – foodowe, słodkie napoje nie są dobrym sposobem odżywiania. Bowiem dzięki takiemu jadłospisowi w szybkim tempie można utyć, a to z kolei może powodować tworzenie się nieestetycznych pasm. Co więcej – drastyczna utrata masy ciała może wpływać na powstanie defektu, jakim są rozstępy u młodzieży.

Na powstanie rozstępów mają wpływ także i inne czynniki – oprócz tych wymienionych powyżej. Okazuje się, że nieestetyczne prążki mogą być obarczone czynnikami genetycznymi. Jeśli ktoś w naszym gronie bliskich miał do czynienia z tym nieestetycznym defektem, to nie jest wykluczone, ze i my w przyszłości będziemy z nimi mieć do czynienia.

Sposoby zapobiegania rozstępom u młodzieży

Jeżeli jesteśmy młodzi i nie chcemy, by w niedalekiej przyszłości na naszej skórze wystąpiły nieestetycznie wyglądające wrzecionowate pasma, to powinniśmy jak najszybciej podjąć odpowiednie działania. Najlepiej, by były to wielokierunkowe kroki, które faktycznie pomogą nam zapobiec rozstępom.

By nie mieć nigdy do czynienia z nieestetycznymi pasmami na skórze powinniśmy na samym początku zadbać o to, by nasza skóra stała się jak najbardziej elastyczna i sprężysta. W związku z tym szybko trzeba zadbać o odpowiednią dietę. W pierwszej kolejności powinniśmy postawić na posiłki, które będą zawierały najwięcej składników odżywczych potrzebnych skórze. Chodzi głównie o cenne witaminy i minerały - witamina E, witamina A oraz cynk. Ponadto warto systematycznie nadzorować swą masę ciała. Nie należy zatem doprowadzać do szybkiego chudnięcia, czy tycia. Tylko wtedy zmniejszy się ryzyko powstania rozstępów.

Warto również w planie zapobiegawczym uwzględnić aktywność fizyczną. Jak si okazuje właściwe dawki ruchu usprawniają krążenie krwi, a to z kolei ma wpływ na polepszenie jędrności skóry. Ćwiczyć można niemal wszystko, na przykład wodny aerobic, pływanie, biegania. Istotne jest również i to, by aktywność była prowadzona systematycznie.

By skutecznie zapobiec rozstępom trzeba też dbać o stan skory. Poleca się zatem stosowanie właściwych kosmetyków na rozstępy, które znacznie zmniejszają ryzyko pojawienia się rozstępów.

Istniejące rozstępy – jak je zlikwidować?

Na rozstępy u młodzieży istnieją różne sposoby. Wśród najlepszych sposobów wymienia się między innymi kosmetyki, zabiegi, czy masaże. Warto jednak zaznaczyć, iż ich efektywność zależna jest zaawansowania rozstępów.

I tak na prążki znajdujące się w zapalnej fazie – czerwone rozstępy - wystarczy zastosować sprawdzone kosmetyki z zawartością odpowiednich substancji składowych. Warto jednakże zapamiętać, iż tego typu preparaty kosmetyczne były stosowane regularnie; najlepiej kilka razy w ciągu dnia. W taki sposób będzie możliwe powiększenie skuteczności danego kosmetyku ( a zatem i lepsza redukcja rozstępów). W likwidowaniu czerwonych rozstępów bardzo przydatne są również bezinwazyjne zabiegi u kosmetyczki. Mikrodermabrazja, czy peelingi z kwasem glikolowym – to tylko nieliczne możliwości pozwalające zmniejszyć widoczność posiadanych pasm.

białymi rozstępami niestety nie da się tak szybko uporać. Jak się okazuje zwykłe preparaty kosmetycznie nie są już wystarczające, aczkolwiek nie trzeba z całkowicie rezygnować. Co można zrobić? Otóż warto wykonać przynajmniej 10 zabiegów z dziedziny dermatologii estetycznej. Dobrym sposobem jest zastosowanie zabiegu – peeling z kwasem trójchlorooctowym.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena