Dla wielu osób walka ze zbędnymi kilogramami jest straszną katorgą. Większość nie jest w stanie wytrzymać nawet kilku dnia na drastycznych głodówkach. Części udaje się dotrwać do końca, jednakże zaraz po zakończeniu kuracji powracają do dawnych nawyków żywieniowych, rezultatem czego jest efekt jo-jo.

Data dodania: 2012-03-09

Wyświetleń: 2816

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 4

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

4 Ocena

Licencja: Creative Commons

 Czy nadzieją dla nich są tabletki na odchudzanie? Czy są to magiczne środki, które pozwolą pozbyć się zbędnych kilogramów w krótki czasie, i to bez żadnych wyrzeczeń?

 Dlaczego nie mogę schudnąć?

Takie pytanie bardzo często zadają sobie te osoby, które od dawna borykają się z nadwagą lub otyłością, a stosowane do tej pory przez nich kuracje nie przyniosły żadnych oczekiwań. W czym tkwi problem? W tym, że taka jest już ich „uroda” i muszą mieć tych 20-30 kilogramów więcej? A może z braku wiedzy, motywacji i popełnianych błędów? A może z chęci odchudzania się bez żadnych wyrzeczeń?

Odchudzanie wcale nie jest łatwe, co nie oznacza, że zupełnie niemożliwe. Skąd więc tyle problemów?

Przede wszystkim wynikają one z niedostatecznej wiedzy. Większość osób korzysta z gotowych diet odchudzających, które nie zawsze są adekwatne do potrzeb i „możliwości” naszego organizmu. Zwykle sięgamy od takie kuracje, które gwarnatują szybki ubytek masy ciała, co jest spowodowane znacznym ograniczeniem kalorii, nawet kilka razy (weźmy za przykład dietę kopenhaską, której posiłki mają zaledwie 700 kcal). Ponadto takie diety nie uczą zdrowych zasad żywienia, w efekcie czego, zaraz po zakończeniu kuracji, wracamy do dawnych przyzwyczajeń. Efekt takiego działania może być tylko jeden - jo-jo!

Tabletki a odchudzanie

Gdy tylko pojawiły się na rynku tabletki na odchudzanie, bardzo szybko znalazły swoich zwolenników. Osoby, które do tej pory nie mogły schudnąć w żaden sposób, zdecydowały się na ich zakup, widząc w nich doskonały sposób na redukcję zbędnych kilogramów bez żadnych wyrzeczeń. Ale czy faktycznie takie odchudzanie jest możliwe, nawet z najlepszymi tabletkami odchudzającymi?

Środki tego typu zawierają w swoim składzie wiele substancji, których celem jest zahamowanie apetytu oraz przyspieszenie procesów spalania tłuszczu. Oddziałują więc na dwa czynniki, które stanowią główne powody przybierania na wadze.

Supresanty apetytu

Wśród tabletek na odchudzanie bardzo popularne są tzw. supresanty apetytu, czyli środki, których celem jest hamowanie łaknienia. Takie specyfiki mogą działać dwojako. Albo na zasadzie pęcznienia w żołądku (co sprawia, że znaczna część tego narządu jej już wypełniona, a my nie odczuwamy głodu), albo na zasadzie zmiany mechanizmu głodu na mechanizm sytości. W tym drugim przypadku są to substancje, które oddziałują na ośrodek apetytu znajdujący się w podwzgórzu.

Niektóre supresanty apetytu pozwalają również ograniczyć ilość zjadanych słodyczy. Zawarty w nich chrom sprzyja zahamowaniu łaknienia na właśnie takie produkty.

Fat-burnery, czyli spalacze tłuszczu

 Część specyfików dostępnych na rynku oddziałuje na metabolizm, przyczyniając się do przyspieszenia procesów spalania tłuszczu. Dzięki temu istnieje możliwość szybszego pozbycia się tkanki tłuszczowej i nadmiaru kilogramów w krótszym czasie.

Spośród najbardziej znanych fat-burnerów wyróżnić można te preparaty, które zawierają w swoim składzie L-karnitynę. Jest to substancja, której działanie polega na transportowaniu długołańcuchowych cząsteczek kwasów tłuszczowych, dzięki czemu mogą zostać spalone znacznie szybciej.

Trzeba jednak mieć świadomość, że skuteczność tabletek - spalaczy tłuszczu - uzależniona jest w dużej mierze od naszej aktywności fizycznej. O ile L-karnityna jest w stanie wspomóc proces szybszego spalania tłuszczu, nie jest w stanie wydalić go z organizmu. Dlatego koniecznością, podczas zażywania takich specyfików, jest ruch.

Czy tabletki na odchudzanie są bezpieczne?

Jest to podstawowe pytanie, które trzeba sobie zadać, zanim sięgniemy po jakiekolwiek środki. Warto mieć świadomość, że na rynku (także na czarnym rynku) dostępne są nie tylko bezpieczne tabletki na odchudzanie (np. zawierające Hoodię, jagody Acai, wyciąg z Citrus aurantium). Bardzo często można natknąć się na ogłoszenia dotyczące sprzedaży nie do końca dozwolonych albo zupełnie niedozwolonych środków. Przykładem niech będą popularne tabletki na odchudzanie dostępne wyłącznie na receptę (a przepisywane osobom otyłym, u których wskaźnik BMI przekracza wartość 30), zawierające sibutraminę (substancję o działaniu anerektycznym). Warto mieć świadomość, że na czarnym rynku dostępne są także środki odchudzające zawierające żywiczan fenterminy - substancję która znajduje się na liście zakazanych substancji. A ponieważ lek ten dostępny jest u naszych czeskich sąsiadów, czarny handel w sieci kwitnie.

Trzeba pamiętać, że stosowanie niedozwolonych środków odchudzających może spowodować poważne konsekwencje, zagrażające nie tylko zdrowiu, ale również życiu.

Czy to działa?

Tabletki na odchudzanie mogą być skuteczne, pod warunkiem, że zmienimy swój dotychczasowy tryb życia. Odpowiednia dieta (nie jest koniecznością drastyczna głodówka) oraz aktywność fizyczna to czynniki, które wpływają na zwiększenie skuteczności działania takich preparatów. 

Licencja: Creative Commons
4 Ocena