Bezsenność jest problemem, którego nie powinno się bagatelizować. Aktualnie problem ten jest umieszczony na liście chorób cywilizacyjnych obok astmy, otyłości, cukrzycy czy alergii.

Data dodania: 2015-05-12

Wyświetleń: 1190

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Bezsenność-fakty

Postanowiłem przedstawić dzisiaj cztery fakty dotyczące dwóch rodzaji bezsenności. Zapraszam do lektury zarówno osoby które mają problem ze snem, jak i te, które posiadają w swoim otoczeniu cierpiących na tą przypadłość.

Istnieją 2 rodzaje bezsenności – ostra oraz przewlekła

Ostra bezsenność pojawia się na wskutek nagłych wydarzeń z naszego życia. Często występuje w sytuacjach stresujących, przed rozmowami kwalifikacyjnymi, po kłótniach. Skutki takiej sytuacji są odczuwalne następnego dnia i jestem pewny że wielu czytających ten tekst potwierdzi.

Bezsenność przewlekła, jest to przerywany sen, występuje kilka razy w tygodniu od co najmniej 90dni. Jest to bardzo groźny typ dla naszego zdrowia i istotne jest tutaj odpowiednie leczenie, bez którego nie pozbędziemy się tego problemu.

Znajomi oraz rodzina myślą że Cię rozumieją

Jest niemal pewne, że osoby z Twojego otoczenia doświadczyły chociaż raz ostrej bezsenności i sądzą że wiedzą jak się czujesz. Usłyszysz wiele rad, weź tabletkę, skorzystaj z dobroci melisy itd. Z czasem ich rady będą doprowadzać Cię do szału, a efektów nie zobaczysz, jeżeli okaże się że występuje u Ciebie bezsenność przewlekła.

Tabletka nie jest jedynym rozwiązaniem

Jeżeli chodzi o bezsenność chroniczną, trwającą już dłuższy czas, wielu specjalistów poleca terapię poznawczo-behawioralną (CBT-I). Łagodzi ona objawy bezsenności, ale może też doprowadzić o pełnowartościowego snu. Zadaniem takiej terapii jest zmiana nawyków związanych ze snem.

Pamiętaj także, że tabletki są rozwiązaniem krótkoterminowym i nie są pozbawione ryzyka.

Każda noc jest inna

Żadna z nocy nie będzie taka sama jak poprzednia. Możesz nie usnąć wcale, możesz usnąć na chwilę. Być może wprowadzenie rutyny Ci pomoże w kwestii wydajności następnego dnia. Spróbuj kłaść się o tej samej porze każdego dnia, zrezygnuj z używek na kilka godzin przed snem i z aktywności fizycznej. Postaraj się zrelaksować i odprężyć.

Podsumowanie

Jeśli jednak problem z bezsennością występuje u nas dłużej niż 3 miesiące i przeszkadza nam w normalnym funkcjonowaniu, należy skonsultować się ze specjalistą. Nie narażajmy się na inne choroby, które w konsekwencji mogą wystąpić.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena