W takiej sytuacji świetną opcją będzie wiata pod fotowoltaikę. Jak wygląda jej konstrukcja? Jakie funkcje może spełniać taka wiata fotowoltaiczna? Jak jej budowa wpisuje się w obowiązujące Prawo Budowlane?
- Wiata pod fotowoltaikę — kluczowe aspekty jej konstrukcji
- Wiata fotowoltaiczna w praktyce — o jej wieloaspektowym zastosowaniu
- Budowa wiaty fotowoltaicznej a Prawo Budowlane
Wiata pod fotowoltaikę — kluczowe aspekty jej konstrukcji
Wiata pod fotowoltaikę to konstrukcja zaplanowana w taki sposób, aby była prosta w montażu, umożliwiała jej wykorzystanie do parkowania dwóch pojazdów i pozwalała na bezpieczny montaż paneli fotowoltaicznych.
Najbardziej standardowym i uniwersalnym rozwiązaniem, które sprawdzi się na działkach o dowolnej wielkości, jest wiata fotowoltaiczna, która maksymalnie wykorzystuje wolną przestrzeń, ale w normach, na które nie ma narzuconego obowiązku dokonywania zgłoszenia. Chodzi tutaj o budowę wiaty fotowoltaicznej np. w rozmiarze 670 × 745 cm. Powierzchnia takiej zabudowy nie przekracza 50 metrów kwadratowych. Wielu producentów bierze jednak pod uwagę, iż specyfika działki i posesji każdego właściciela domu może się różnić, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby budować wiaty fotowoltaiczne w innych rozmiarach.
W przypadku standardowego projektu o wymiarach podanych powyżej można uzyskać wiatę fotowoltaiczną o nachyleniu 30 stopni i powierzchni sięgającej 53 metrów kwadratowych. Na takiej powierzchni można zamontować 24 panele fotowoltaiczne o łącznej mocy nawet 10 kW.
W razie potrzeby zawsze można zdecydować się na skorzystanie z dodatkowych opcji unowocześnienia i zabezpieczenia wiaty, jak np. zastosowanie gontu bitumicznego, montaż rynien, czy wykorzystanie podbitki dachowej.
Wiata fotowoltaiczna w praktyce — o jej wieloaspektowym zastosowaniu
Wiaty garażowe z panelami fotowoltaicznymi wytwarzającymi energię elektryczną mogą stanowić przestrzeń nie tylko na parkowanie samochodów jako carport fotowoltaiczny, ale także na miejsce przeznaczone rekreacji, wypoczynkowi i ochronie przed promieniowaniem słonecznym.
W przypadku samochodów wiaty fotowoltaiczne mogą ułatwić ładowania samochodów elektrycznych z generowanej energii elektrycznej.
Wiaty fotowoltaiczne mogą być także instalowane przy obiektach sportowych, rekreacyjnych i służyć jako dodatkowe miejsce ochrony przed słońcem.
Jeśli zachodzi taka potrzeba, wiata fotowoltaiczna może pełnić funkcję magazynu lub garażu dla urządzeń rolniczych, systemów nawadniających itd. W takiej sytuacji dobrym pomysłem jest zdecydowanie się na rozbudowę altany o dodatkowe ściany.
W domowym ogrodzie wiatę fotowoltaiczną z łatwością wykorzysta się również jako część altany.
Budowa wiaty fotowoltaicznej a Prawo Budowlane
Zgodnie z obowiązującym Prawem Budowlanym, istnieje możliwość budowy wiaty jako obiektu małej infrastruktury o maksymalnej powierzchni zabudowy wynoszącej do 50 metrów kwadratowych. Taki budynek musi znajdować się na terenie działki, na której znajduje się również budynek mieszkalny.
Na działce mogą znajdować maksymalnie dwie wiaty na każde 1000 metrów kwadratowych działki. W takich okolicznościach nie trzeba zgłaszać chęci budowy wiaty.