Fotowoltaika i magazyn energii - dlaczego to dobre połączenie?
Magazyn energii to specjalne urządzenie, w którym można przechowywać energię do wykorzystania w późniejszym czasie. Warto zauważyć, że coraz częściej stanowi o niezbędny, acz kluczowy dodatek do fotowoltaiki. Pozwala bowiem na magazynowanie nadwyżek energii w momencie, jak produkcja jest większa, niż wynosi bieżące zużycie. Nieprzypadkowo magazyn energii do fotowoltaiki jest chętnie wybierany przez właścicieli tej instalacji, bo zyskać można naprawdę wiele korzyści - zarządzamy własnym prądem, zyskując wygodę i niezależność od zmieniających się cen energii.
Ma to ogromne znaczenie zawsze, a zwłaszcza w obecnej sytuacji geopolitycznej, wpływającej negatywnie na pracę krajowych systemów energetycznych. Istnieje wobec tego ryzyko jeszcze większych problemów ze stabilnością cen prądu, a nawet wystąpienia czasowych blackoutów. To ogromny problem dla każdego gospodarstwa domowego, nie mówiąc już o przedsiębiorstwach, dla których takie przerwy w dostawach prądu mogą być opłakane w skutkach. Wybierając odpowiedni magazyn energii, unikamy takich zagrożeń!
Magazyn energii - jak działa?
Żeby zrozumieć, jak magazyn energii może nam pomóc osiągnąć niezależność energetyczną, warto najpierw poznać zasadę jego działania. Wszystko oczywiście zaczyna się od ogniw w panelu, które przekształcają światło słoneczne w energię elektryczną. Początkowo ma ono postać prądu stałego (DC), lecz po dotarciu do falownika przekształca się w prąd zmienny (AC). I właśnie taki rodzaj prądu można stosować do zasilania różnych urządzeń. Często zdarza się, że zapotrzebowanie na energię elektryczną nie jest duże, ale mimo to panele, zwłaszcza przy dobrej, słonecznej pogodzie, produkują ją nieustannie. Posiadając własny magazyn energii, mamy pewność, że te nadwyżki do niego trafią. A jak już zostanie napełniony, sprzedawane są one do sieci energetycznej. Z drugiej strony, energia zostaje wykorzystywana, jak dom jej potrzebuje, na przykład po zachodzie słońca.
Bardzo ważnym parametrem w każdym magazynie jest system zarządzania energią, BMS - od angielskiego wyrażenia Battery Management System. Odpowiada on za monitoring kluczowych czynników, jak prąd, temperatura, napięcie i stan naładowania. Można więc powiedzieć, że BMS zapewnia bezpieczeństwo i efektywność akumulatora. Nie można też zapominać o ważnym wskaźniku, jakim jest kompensacja mocy biernej, odpowiadająca za stabilność napięcia oraz minimalizowanie strat energii.
Magazyn energii - jak może pomóc?
Wiemy już co nieco o tym, w jaki sposób magazyn energii działa i jak może wesprzeć instalację fotowoltaiczną, teraz zaś bardziej rozwiniemy temat, wskazując konkretne korzyści z tym związane.
Zacznijmy od kwestii zwiększonej autokonsumpcji energii, bo dzięki temu, że możemy ją wykorzystać w domu, zmniejszamy swoją zależność od dostawcy energii. To ogromne oszczędności i wielka niezależność. To jednocześnie niezwykle istotne w przypadku awarii sieci energetycznej, gdyż dysponując magazynem energii, mamy własną energię, dzięki czemu żadne z urządzeń w domu nie przestanie działać. Wyobraźmy sobie perspektywę, że dzieje się to zimą i przestaje działać ogrzewanie.
To oczywiście przekłada się na oszczędności finansowe, ma też pozytywny wpływ na ekologię oraz zrównoważony rozwój, bo korzystanie z magazynów energii prowadzi do redukcji gazów cieplarnianych. To oczywiście ogromna elastyczność i dostęp do zasobów energii w dowolnym czasie, dokładnie wtedy, gdy jej najbardziej potrzebujemy.
Widzimy więc, jak ważna jest kwestia połączenia fotowoltaiki i magazynu energii, bo zapewnia to jeszcze więcej możliwości. Poszukując takiej usługi na Śląsku, polecamy fotowoltaikę Bielsko, gdzie ma siedzibę firma jamat.pl, oferująca sprzedaż i montaż zarówno paneli fotowoltaicznych, magazynów energii, jak i pomp ciepła oraz klimatyzacji.