Skutki smogu odczuwamy głównie zimą. Co możesz zrobić?

Skutki smogu mogą być tragiczne. Jak możemy wpływać na ilość smogu w naszym najbliższym otoczeniu?

Smog wpływający negatywnie na zdrowie i środowisko to temat, który od dłuższego czasu rozgrzewa media i całe społeczeństwo. Gromadzenie się smogu ściśle powiązane jest z sezonem grzewczym, który przypada na okres jesienno-zimowy. Wtedy właśnie wiele domów w Polsce zaczyna być ogrzewane paliwami stałymi, w tym węglem.

Data dodania: 2021-11-30

Wyświetleń: 556

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

 To spalanie węgla wpływa na wytwarzanie się bardzo dużej ilości smogu, który gromadzi się szczególnie w kotlinach i terenach położonych na niższych wysokościach.
Na powstawanie smogu w większej mierze ma wpływ system ogrzewania w domach niż np. spalanie paliwa stosowanego w samochodach. Należy więc bezwzględnie wiązać smog ze spalaniem węgla, który nadal jest w Polsce intensywnie wykorzystywany. Rząd Polski do końca 2022 roku zobowiązał posiadaczy tzw. „kopciuchów”, czyli pieców nie spełniających standardów do wymiany, przy czym można ubiegać się o dopłatę do zakupu nowego kotła, co powinno skłonić większość osób do wymiany szkodliwych pieców na te o wiele nowsze. Problem ten szczególnie dotyczy mieszkańców wsi i osób starszych, które mieszkają w domach i boją się kosztów związanych z wymianą, a węglem i śmieciami palą ze względu na przyzwyczajenie i oszczędności. A jakie są skutki smogu i jak można zmniejszyć jego negatywne działanie?

Jakie są skutki smogu?

Smog to inaczej mieszanina zanieczyszczeń powietrza, która tworzy chmurę unoszącą się nad miastami i wsiami. Smog dzieli się na dwa rodzaje – londyński (składający się ze szkodliwych substancji, takich jak tlenki siarki, azotu, sadzy i pyłów, niestety najczęściej występujący nad Polską w sezonie grzewczym) i typu Los Angeles (smog, w którym dochodzi do reakcji tlenków z których powstają azotany nadtlenku acetylu, aldehydy czy ozon). Smog występujący w Polsce składa się z tlenków azotu, węgla, siarki oraz bardzo szkodliwych pyłów PM10 i PM2,5 oraz benzopirenu.

Najgorsze skutki smogu powiązane są z ludzkim zdrowiem. Podczas gdy widok smogu i jego zapach możemy zaobserwować na co dzień, to skutki jego wdychania najczęściej pojawiają się dopiero po dłuższym czasie.

Smog zdecydowanie wpływa na skrócenie życia i obniżenie jego jakości. Szacuje się, że rocznie od smogu umiera około 46 tysięcy Polaków. 

Mimo tak wielkiej skali problem ten wciąż jest bagatelizowany, a smog może towarzyszyć nam nawet przez 8 miesięcy w roku – od września do kwietnia.

Ponadto smog wpływa na większe ryzyko zachorowania na choroby związane z układem oddechowym, krążenia i układem nerwowym. Zanieczyszczenie powietrza wpływa również na rozwijanie się nowotworów. Udowodniono także, że smog zwiększa ryzyko patologii ciąży. Zaleca się nawet pozostawanie w domu kobietom w ciąży, aby nie wdychały wraz z powietrzem szkodliwych substancji.

Smog wchłania również ziemia i woda, przez co szkodliwe substancje mogą przenikać do ujęć wody i gleby, z której wyrastają później owoce i warzywa, które jemy. Niestety w ten sposób smogowe zanieczyszczenia mogą trafiać w dużej ilości do organizmu zarówno przez układ oddechowy jak i trawienny.

Skutki smogu: czy i jak możemy je zmniejszyć?

Najlepszym sposobem na zmniejszenie negatywnych skutków smogu jest wzrost świadomości całego społeczeństwa. Dostępne jest wiele programów lokalnych i ogólnopolskich, dzięki którym można wymienić stare piece na węgiel, na bardziej ekologiczne, spełniające najbardziej restrykcyjne normy. Im szybciej zdecydujemy się na zmiany tym lepiej, bo możliwa jest nawet wymiana z 90% rekompensatą.

Negatywne skutki smogu można zmniejszyć również poprzez zakup oczyszczaczy powietrza. Warto dostosować urządzenie do własnych potrzeb i powierzchni na jakiej chcemy ustawić urządzenie. Oczyszczacze powinny powszechnie znajdować się w domach, mieszkaniach, biurach, szkołach, restauracjach i praktycznie wszystkich pomieszczeniach zamkniętych, w których przebywają ludzie.

Doradcy pomogą wybrać sprzęt najlepszej jakości i odpowiadający konkretnym potrzebom. Nowoczesne oczyszczacze są niewielkie i zaprojektowane w ciekawy sposób, dzięki czemu bardzo dobrze komponują się z otoczeniem. Urządzenia te badają powietrze wokół nich i na tej podstawie zasysają odpowiednie jego ilości, aby móc doprowadzić powietrze w danym miejscu do prawidłowych parametrów.




Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena