Codziennie bombardowani jesteśmy niezliczoną ilością informacji. Tylko niektóre mają dla nas znaczenie, pozostałe ignorujemy. Czy to możliwe, aby drzewa miały także swój własny język? Czy mogą się porozumiewać?

Data dodania: 2016-10-21

Wyświetleń: 2302

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Drzewa komunikują się ze sobą i przekazują sobie sygnały- Peter Wohlleben

Komunikujemy się z innymi  różnymi sposobami. Wysyłamy wiadomości elektroniczne, piszemy sms-y, dzwonimy, korzystamy z Facebooka i komunikatorów. A jak to robią drzewa? Przecież tego nie widzimy i nie słyszymy. To nie oznaczy jednak, że to niemożliwe.

Sekretne życie Drzew
Na niezwykłe fakty ze świata drzew zwraca uwagę Peter Wohlleben – leśnik i badacz ich życia. Intrygująco brzmi podana przez niego informacja, że „drzewa odczuwają ból, mają pamięć i że drzewni rodzice żyją razem ze swoimi dziećmi”.

Jak działa drzewne www, czyli „Wood-Wide-Web”?
Według nauki działa wśród drzew „Wood-Wide-Web", która wręcz oplata nasze lasy. Ale jak to…? Pomyślałam. Dotarłam wtedy do informacji, które to tłumaczą. Do przekazywania wiadomości między drzewami potrzebne są grzyby.

Internetowe Łącza wśród drzew
Grzyby działają jak światłowodowe łącza Internetu. Jak? Cienkie pasma grzybni przenikają glebę i oplatają ją bardzo gęstą siatką. Nitki przekazują sygnały od jednego drzewa do drugiego. W ten sposób pomagają drzewom w wymianie wiadomości o owadach i niebezpieczeństwach. Interesująco brzmi też fakt, że mają również własną strategię. Może ona być mediacyjna i ugodowa. Niesamowite!

Konsekwencje odcięcia od wiadomości
Chore drzewa, podobnie jak niektórzy z nas, tracą chęć do rozmowy. Stają się wtedy łatwym łupem dla atakujących je owadów. Wyszukują one sobie chorujące okazy. Przyczyną milczenia może być nie tylko choroba, ale także utrata grzybni. Wówczas drzewo odcięte jest od wszelkich wiadomości. Nie odbiera sygnałów nadchodzącej katastrofy.

Na podobnej straconej pozycji są też drzewa samotnicy, dziwacy, którzy nie chcą mieć nic wspólnego z drzewnymi kolegami. Wprawdzie mogą być zdrowi, ale nie mają pojęcia, co się wokół nich dzieje. Wygląda na to, że tak jak wśród ludzi, zespół współpracujących osób, ma większe szanse na sukces i pokonanie problemów niż samotna jednostka.

Ścinanie drzew a Papier z Kamienia
Przedstawione informacje o drzewach być może zmienią stosunek niektórych z nas do nich. Przestaniemy z taką łatwością je ścinać i dokonywać wśród nich spustoszeń ciężkimi maszynami.
To dobry moment, by zwrócić uwagę na  inną  formę tradycyjnego papieru. Nie wymaga bowiem ścinania drzew. Tym nowym, pozytywnym rozwiązaniem staje się powoli Papier z Kamienia.

Źródło: Peter Wohlleben, Sekretne życie drzew, Kraków 2016
Fot. Jerzy Gorecki/px

Licencja: Creative Commons
0 Ocena