Japoński wzorzec męskości opiera się na koncepcji ikigai. Według tej filozofii mężczyźni w Japonii odnajdują sens życia, spełniają swoje pasje i rozwijają autentyczną tożsamość. Nadal ta koncepcja inspiruje ich do osiągania harmonii między życiem zawodowym a osobistym, tworząc wyjątkową drogę do spełnienia i sukcesu.

 

Data dodania: 2024-04-17

Wyświetleń: 240

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

INSPIRACJA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

O wpływie ikigai na japoński wzorzec męskości


Harmonia życia osobistego i zawodowego

W japońskiej kulturze, wzorzec męskości jest uosobieniem wartości i filozofii zawartych w koncepcji ikigai. To nie tylko ideał, ale także droga do wyznaczania celów i spełnienia w życiu. Wzorzec ten, stworzony przez mężczyzn dla innych mężczyzn, wciąż pełni kluczową rolę w społeczeństwie, inspirując i motywując do osiągania harmonii między życiem zawodowym a osobistym.

Zaangażowanie w realizację odkrytego ikigai

Bycie mężczyzną zgodnie z tym wzorcem oznacza odnalezienie swojego życiowego powołania oraz pasji, a następnie oddanie się im z całym zaangażowaniem. To sztuka odkrywania swojego ikigai i realizowania go, niezależnie od przeciwności losu. Mężczyźni, którzy podążają tą ścieżką, kształtują swoją tożsamość poprzez rozwijanie swoich umiejętności i zdolności, aby przynieść pożytek zarówno sobie, jak i społeczności.

Sztuka jako ważna część życia

Współczesny Japończyk znajduje ucieczkę i wyraża własną siłę oraz wrażliwość poprzez różnorodne formy sztuki, które stanowią integralną część jego życia. Oto niektóre z tych sztuk, w których Japończycy obecnie się spełniają:

 • Kintsugi

  Technika naprawy złamanej ceramiki z użyciem złotego proszku, symbolizująca piękno i siłę wynikające z akceptacji uszkodzeń oraz niedoskonałości. Coś co jest złamane staje się piękne, a niedoskonałości nabierają głębi i znaczenia. Dzięki Kintsugi, poraniona ceramika odzyskuje swoje znaczenie, tworząc opowieść o przemijaniu i odrodzeniu, niczym feniks ze złotym pyłem. To więcej niż zwykła naprawa - Kintsugi to filozofia, która uczy nas, że nawet w złamaniu tkwi potencjał do odkrywania nowej estetyki i siły.

 • Wabi-Sabi

  Filozofia i sztuka uznająca piękno w efemeryczności, niedoskonałości i skromności, co umożliwia Japończykom wyrażenie swojej wrażliwości oraz akceptacji zmieniającego się świata. To zrozumienie, że piękno kryje się w ulotności chwil i delikatnej niekompletności, ukazując prawdziwą siłę wrażliwości i wdzięku. Jest drogą do głębszego zrozumienia życia - inspiruje do akceptacji przemijania i celebracji nietrwałości.  Jako filozofia życia, Wabi-Sabi zachęca do prostoty i skromności, otwierając drzwi do pełniejszego doświadczenia piękna w każdym momencie."

 • Sado (Ceremonia Herbaty)

  Ceremonia, która pozwala na wyrażenie spokoju i wrażliwości poprzez kunsztowne przygotowywanie i podawanie herbaty. Sado – to  coś więcej niż tylko ceremonia, to rytuał, który otwiera bramy do głębokiego spokoju i subtelnej harmonii poprzez sztukę herbaty. W tych kunsztownie ułożonych liściach kryje się więcej niż smak - Sado jest podróżą przez czas i przestrzeń, gdzie każdy łyk to moment obecności i zrozumienia. To nie tylko picie herbaty -  to sztuka życia, która uczy nas, jak cieszyć się każdym łykiem i doceniać piękno w prostocie codzienności.

 • Butoh

  Sztuka tańca, która pozwala Japończykom wyrażać swoją siłę, wrażliwość i emocje przez wyraziste, ekspresyjne ruchy. Jest nie tylko widowiskiem, ale też drogą do głębszego zrozumienia siebie i świata poprzez ekspresję bez granic. To więcej niż tylko zwykłe poruszanie się - to podróż przez labirynt ludzkiej psychiki, gdzie każdy gest jest symbolem głębokich emocji i tajemniczych historii. W tych wyrazistych ruchach kryje się potęga wyzwolenia - Butoh daje głos wewnętrznym emocjom, pozwalając na transcendencję oraz odkrycie niezbadanych obszarów ludzkiego doświadczenia."

Te różnorodne sztuki stanowią dla Japończyków sposób na wyrażenie własnej siły, wrażliwości i wyjątkowej relacji ze światem, co przyczynia się do odkrywania oraz kultywowania ich ikigai.

Japoński wzorzec męskości kładzie duży nacisk na wartości takie jak:

 • uczciwość,
 • wytrwałość,
 • szacunek wobec innych,
 • odpowiedzialność.

To ścieżka, na której mężczyźni uczą się akceptować swoje emocje, zarówno te pozytywne, jak i trudne, umożliwiając tym samym budowanie głębszych i bardziej autentycznych relacji
z innymi.

Autorefleksja i samopoznanie

Wzorzec męskości oparty na ikigai wspiera rozwój ducha samodoskonalenia. Umożliwia refleksję oraz samopoznanie każdego dnia. To sztuka wyważenia ambicji zawodowych
z troską o rodzinę i bliskich, osiągając równowagę między życiem zawodowym a osobistym.

Taka koncepcja męskości może stanowić inspirację do poszukiwania własnego ikigai, odkrywania pasji i wartości, które będą prowadzić do spełnionego oraz autentycznego życia. Japońska droga do męskości może dać nową perspektywę i siłę, by śmiało podążać za swoimi marzeniami i realizować najgłębsze pragnienia.

fot. Johnny/px

Licencja: Creative Commons
0 Ocena