Opór przed delegowaniem zadań
Delegowanie zadań to nic innego jak powierzanie różnych czynności innym osobom, które mogą to zrobić szybciej, lepiej lub taniej. Bardzo często motywem doelegowania zadań jest chęć zaoszczędzenia na czasie i jest to słuszne postępowanie. Okazuje się jednocześnie, że dużo osób ma problem z delegowaniem zadań. Stoją za tym opory natury psychologicznej. Wiele osób nie potrafi innych prosić o pomoc. Pozostali są przekonani, że tylko oni są w stanie dobrze wykonać dane zadanie. Taka filozofia okazuje się być błędna, co widać wyraźnie w miejscach pracy. Dobry szef powinien zajmować się tylko tymi czynnościami, przy których jego obecność jest niezbędna. Wszystkie inne może zlecać pracownikom a on sam w tym czasie może zająć się ważniejszymi zadaniami strategicznymi.
Jak delegować zadania w życiu prywatnym?
W życiu prywatnym podobnie jak w zawodowym można wiele zyskać delegując zadania. Takie delegowanie zadań może mieć dwie formy: bezpłatną i płatną. Jeśli chodzi o formy bezpłatne to można na przykład część porządków delegować na innych członków rodziny. Wiele młodych małżeństw korzysta z pomocy dziadków przy opiece nad dziećmi. Szczególnie wskazane są wymiany barterowe. Można na przykład przyjmować od sąsiadki przetwory, w których ona się specjalizuje a w ramach rewanżu oferować jej usługę szycia.
Płatne delegowanie zadań?
W dzisiejszych czasach wiele uciążliwych czynności możemy delegować firmom, po prostu płacąc za ich wykonanie. Dobrymi przykładami będą usługi sprzątające, mycie samochodu, korzystanie z pralni, cateringu dietetycznego, zatrudnianie firmy remontowej. Tu również powstaje opór, bo wiele osób sądzi, że zatrudnianie innych osób jest przesadnie drogie. Tymczasem często warto zlecić nielubianą czynność komuś innemu a samemu w tym czasie zarabiać pieniądze na tym, co nam najlepiej wychodzi.