Rozważałaś podjęcie pracy jako opiekunka osób starszych? Zastanawiasz się, jakie kursy dla opiekunek możesz odbyć, aby podnieść swoje kwalifikacje? Zapoznaj się z naszym artykułem, by dowiedzieć się, jak wygląda praca opiekunki seniora oraz które szkolenia są najbardziej przydatne.

Data dodania: 2020-11-09

Wyświetleń: 858

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Rozwój osobisty w pracy opiekuna osób starszych

Jak wygląda praca jako opiekunka osób starszych?

Praca jako opiekunka osób starszych to niesienie pomocy seniorom w codziennych czynnościach oraz wspólne spędzanie czasu. Często praca opiekunki osób starszych polega na towarzyszeniu podczas wizyt u lekarza, pomocy w domowych zadaniach, takich jak sprzątanie, gotowanie, pranie oraz ułatwianie seniorowi czynności pielęgnacyjnych – kąpieli czy ubierania. To także zapewnienie towarzystwa i wspólne rozmowy, słuchanie muzyki, oglądanie telewizji i spacery. Pełnienie roli opiekuna wymaga dużej dozy empatii, cierpliwości, spokoju oraz zaangażowania, aby zarówno senior, jak i opiekun czuli się komfortowo. Istotne są także umiejętności pełnienia czynności pielęgnacyjnych, szczególnie jeśli starsza osoba przewlekle choruje i wymaga stałej opieki – ważna jest zatem także sprawność fizyczna. Oczywiście, nie można przypisać opiekunce funkcji pielęgniarki, jednak zdecydowanie może pomagać Podopiecznemu w codziennym przyjmowaniu leków, kąpieli czy zmianie ubrań. W zależności od sprawności psychoruchowej seniora, ważne są także regularne spacery, a jeśli pozostaje on w pozycji leżącej – zmiana ułożenia ciała.

Kursy dla opiekunek – jakie wybrać?

Jakie kompetencje musi posiadać opiekunka? Wykształcenie wyższe w obszarze pielęgniarstwa, fizjoterapii czy studia podyplomowe z zakresu opieki medycznej, rehabilitacji nie są wymagane, lecz ułatwią wdrożenie się w obowiązki opiekuńcze. W pracy opiekunki seniora kluczowe są praktyczne umiejętności, które ułatwią kontakt z osobą starszą. Jeśli planujesz pracę za granicą, ważna jest znajomość języka, a przynajmniej jego podstaw, by móc swobodnie komunikować się z Podopiecznym. Opcjonalnie, pomocne może być także prawo jazdy oraz odbyty kurs pierwszej pomocy. Liczy się także wcześniejsze doświadczenie zawodowe, ale pomoc osobom starszym z rodziny lub bliskiego otoczenia również jest cenna. W jaki sposób przygotowywać się do wyjazdu za granicę i roli opiekunki osoby starszej?

  • Kursy językowe

Odpowiednio skonstruowane, z szeregiem podstawowych słów są kluczem do sukcesu – w niedługim czasie nauczysz się wszystkich najważniejszych zwrotów, które przydadzą się w codziennej komunikacji z seniorem. Możliwe są także kursy doszkalające, jeśli posiadasz podstawy językowe. Warto w tym celu skorzystać z kursów organizowanych przez firmy specjalizujące się w zagranicznych wyjazdach do pracy w roli opiekuna – gwarantuje to naukę słownictwa, które jest szczególnie przydatne. Kurs językowy umożliwi Ci również sprawną komunikację z rodziną Podopiecznego – by móc przekazywać informacje o jego stanie zdrowia. Fiszki i lekcje online oraz kursy stacjonarne – to wszystko sprawi, że utrwalisz wiedzę i dobrze przygotujesz się do wyjazdu, na przykład do Niemiec. Promedica24 od kilkunastu lat specjalizuje się w organizacji wyjazdów do pracy w roli opiekuna seniora. Kilkadziesiąt tysięcy osób, które wybrały tę ścieżkę kariery, otrzymało fachowe szkolenia, które pozwoliły im świetnie realizować obowiązki w Polsce i za granicą. Ty także możesz skorzystać z doświadczenia Promedica24 – szkolenia językowe i kursy dla opiekunek Promedica24 są dostępne dla każdej opiekunki, w różnych miastach w Polsce.

  • Szkolenia opiekuńcze

Nie masz dużego doświadczenia w pracy z osobami starszymi? Szkolenie opiekuńcze pomoże Ci zyskać kluczowe umiejętności, niezbędne w opiece nad seniorem. To przykładowo bezpieczne przesadzanie Podopiecznego z łóżka na fotel, sprawne przebieranie czy zabiegi pielęgnacyjne. Jeśli osoba, nad którą sprawujesz opiekę, jest przewlekle chora, możesz skorzystać także ze szkolenia specjalistycznego, przykładowo w obszarze umiejętności psychospołecznych. Takie szkolenie będzie niezwykle cenne zwłaszcza w przypadku seniorów, którzy np. cierpią na demencję, Alzheimera czy inne choroby neurodegeneracyjne. Dzięki niemu, nauczysz się, w jaki sposób sprawować profesjonalną opiekę. Szkolenia z zakresu opieki nad osobą niesamodzielną to kompendium wiedzy z biologii, psychologii oraz pielęgniarstwa.

Opiekunka osób starszych – praca w Niemczech

Zastanawiasz się nad podjęciem pracy jako opiekunka osób starszych? Obok Polski i Wielkiej Brytanii, ten zawód jest niezwykle potrzebny w Niemczech. W Promedica24 przed wyjazdem przejdziesz gruntowne szkolenie, zarówno językowe, jak i z zakresu opieki nad osobą niesamodzielną. Możesz nawet wziąć udział w warsztatach z wykorzystaniem kombinezonu geriatrycznego, by poczuć się choć przez chwilę jak osoba starsza i poznać jej ograniczenia. Szereg kursów oraz wymiana wiedzy pomiędzy Opiekunami świetnie przygotują Cię do podjęcia legalnej i dobrze płatnej pracy za granicą – https://promedica24.com.pl/oferty-pracy/praca-w-niemczech/. Sprawdź i przekonaj się sam, podobnie jak ponad 40 500 Opiekunek i Opiekunów, którzy dzięki Promedica24 podjęli się opieki seniora za granicą.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena