Czy praca w opiece w Niemczech się opłaca? Setki zadowolonych opiekunek i opiekunów potwierdzają: jak najbardziej! Jednak nie każdemu taki zawód przypadnie do gustu. 

Zanim więc zaczniesz przeglądać aktualne oferty pracy w niemieckiej opiece, przeanalizuj wszystkie za i przeciw. Pomoże Ci to podjąć właściwą decyzję i wybrać ogłoszenie zgodne z Twoimi oczekiwaniami.

Data dodania: 2023-08-23

Wyświetleń: 84

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Praca w niemieckiej opiece: plusy i minusy

Dlaczego praca w opiece w Niemczech to dobry wybór?

Opiekunki, które wyjeżdżają do Niemiec, wskazują kilka podstawowych zalet takiej pracy: Jest to przede wszystkim:

  • Atrakcyjne wynagrodzenie, nawet 2-3 razy wyższe, niż na bliźniaczo podobnym stanowisku w Polsce;
  • Różnorodne oferty pracy w opiece w Niemczech – na dodatek jest ich sporo, a wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach będzie pod tym względem tylko lepiej. Wynika to z faktu, że u naszych zachodnich sąsiadów wzrasta liczba seniorów.
  • Możliwość szybkiego wyjazdu – oczywiście nie odnosi się to do wszystkich ofert pracy, ale jeśli chcesz znaleźć zatrudnienie od zaraz, nie powinnaś mieć z tym dużego problemu. Wiele agencji proponuje wyjazdy nawet z dnia na dzień. To doskonałe rozwiązanie dla tych osób, które potrzebują szybko podreperować domowy budżet.
  • Wsparcie koordynatora przez cały czas trwania zlecenia – doświadczona agencja zawsze zapewnia pomoc odpowiedniej osoby. Przed wyjazdem otrzymasz numer do koordynatora. Będziesz się mogła do niego zwrócić w razie wątpliwości czy problemów, zarówno w trakcie szteli, jak i wcześniej.
  • Legalne zatrudnienie – to największy plus współpracy z rzetelną firmą zatrudniającą opiekunki w Niemczech. Dzięki temu będziesz mogła doliczyć czas pracy w Niemczech do emerytury oraz skorzystać z opieki medycznej, jeśli okaże się to konieczne.
  • Zapewnione zakwaterowanie i wyżywienie – opiekunka mieszka u podopiecznego i ma zagwarantowane darmowe posiłki.
  • Oferty dla początkujących osób – nie musisz mieć doświadczenia, żeby podjąć pracę w opiece w Niemczech. Istnieje spora liczba ogłoszeń dla początkujących. W ten sposób możesz szybko i bezpiecznie zdobyć doświadczenie.
  • Pomoc w kwestiach formalnych – dobra agencja pomoże Ci wynegocjować odpowiednie warunki, stworzy dla Ciebie umowę, zapewni druk A1, a także transport w obie strony.

Minusy zatrudnienia jako opiekunka w Niemczech

Jak każdy zawód, tak i opieka nad osobami starszymi w Niemczech ma swoje wady. Do najczęściej wymienianych należy rozłąka z rodziną. Szczególnie dokucza ona tym opiekunkom, które wyjeżdżają na kilka miesięcy. Rozwiązaniem może tu być praca opiekunki-skoczka albo regularne, ustalone wcześniej zjazdy do Polski.

Pomaga również nowoczesna technologia: telefony, Skype, WhatsApp. Opiekunki często nie przepadają też za pracą w okresie świątecznym, kiedy chciałyby być z rodziną. Można jednak tak zaplanować wyjazdy, by na ważne dni wracać do domu.

Trudnością bywa też mierzenie się z nawykami seniora, które często są zupełnie inne, niż przyzwyczajenia opiekunki. Niektóre z nich mogą być uciążliwe, ale warto pamiętać, że zazwyczaj wynikają z choroby czy starości, a nie złej woli. Dobrym pomysłem jest uważne czytanie ofert pracy w opiece w Niemczech i odfiltrowanie tych, które mogą Ci  nie przypaść do gustu.

Warto również wspomnieć o konieczności posługiwania się językiem niemieckim, która dla wielu opiekunek jest utrudnieniem.

Wady i zalety pracy w niemieckiej opiece: podsumowanie

Jak zatem widać, plusów pracy w opiece w Niemczech jest znacznie więcej, niż minusów. Oczywiście każdy musi wyrobić sobie własne zdanie i opinię. Jak to zrobić? Najlepiej – po prostu spróbować. Dobrym rozwiązaniem będzie znalezienie krótkiego zlecenia, które pozwoli Ci poznać specyfikę tej pracy.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena