Od wielu lat utrzymuje się tendencja do wyjeżdżania do pracy do Niemiec przez Polaków. Wyjeżdżali nasi ojcowie, wyjeżdżamy my. Związane jest to przede wszystkim z bliskością tego kraju, a także obietnicą dorobku.

Data dodania: 2010-07-05

Wyświetleń: 2215

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Od 2004 roku rynek pracy dla Polaków został w Niemczech zamknięty, ponieważ obawiano się masowego napływu taniej siły roboczej. Ale Polacy zaraz znaleźli inne alternatywy – zaczęli emigrować do Anglii, Irlandii, Włoszech. Mimo tego że liczba wyjeżdżających Polaków do pracy w Niemczech się zmniejszyła, nadal Niemcy znajdują się na liście najczęściej odwiedzanych przez nas państw w celach zarobkowych.

 

Sama praca w Niemczech zaliczana jest do kategorii tzw. pracy na czarno, ponieważ większość udaje się tam bez zezwolenia (które ciężko uzyskać) i z chęcią szybkiego zdobycia pieniędzy, a pracodawcy z tego faktu umiejętnie korzystają. Pracownicy nie mają zapewnionych dogodnych warunków pracy, ubezpieczenia, a nawet ich pensja jest niższa od pracowników niemieckich. Często nie mają żadnych praw i są dyskryminowali.

 

Szacuje się, że w sezonie letnim do pracy w Niemczech udaje się prawie pół miliona Polaków (w tym nielegalnie, legalnie to około 180 tysięcy), a legalnie pracuje tam około 300 tysięcy pracowników przez cały rok. Zarobki kształtuję się na podobnym poziomie, mianowicie praca sezonowa na przykład przy zbieraniu truskawek związana jest z wynagrodzeniem 5-6 euro za godzinę, a pracownicy „na wyższym szczeblu” 7-8 euro.

 

Aby podjąć pracę w Niemczech, należy uzyskać formalne pozwolenie Arbeitserlaubnis EU, czym zajmuje się agencja pracy, która wysyła swojego pracownika do pracy za granicą u zagranicznego pracodawcy.

 

Dokumentem zezwalającym na bezwizowy wjazd do Niemiec i przebywanie tam do 90 dni jest dowód osobisty lub paszport (nowy bądź stary). Jeśli pobyt czy praca w Niemczech wiąże się z obecnością powyżej trzech miesięcy, konieczna jest legalizacja pobytu poprzez zgłoszenie się w urzędzie meldunkowym i uzyskanie karty pobytu na okres powyżej trzech miesięcy. Do tego potrzebne jest również meldunek w miejscu zamieszkania oraz wypełnienie formularza i doniesienie załączników, jak kserokopia dowodu, zdjęcia, dokument potwierdzający cel pobytu (może być umowa o pracę), zaświadczenie o posiadaniu ubezpieczenia medycznego oraz odpowiednich warunków finansowych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena