Przyjeżdżając do Anglii chcemy jak najszybciej znaleźć pracę. Gdy już ją znajdziemy warto wiedzieć, jakie nam przysługują prawa i jakie musimy wypełnić obowiązki. Pierwszą rzeczą, jaka może nas zainteresować, to przysługujący nam urlop i kiedy możemy liczyć na dni wolne od pracy.

Data dodania: 2008-08-28

Wyświetleń: 6143

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kiedy przysługuje nam urlop?

Każdy pracownik w Anglii może liczyć na cztery tygodnie płatnego urlopu wypoczynkowego rocznie, przy czym pracownikowi przysługuje prawo do nieprzerwanego urlopu trwającego co najmniej 7 dni. Prawo do płatnego urlopu zyskujemy już w momencie podjęcia świadczenia pracy, przy czym jeżeli przepracowaliśmy mniej niż rok, to wówczas otrzymujemy prawo do odpowiednio krótszego urlopu. Po 3 miesiącach pracy nabywamy prawa do tygodnia płatnego urlopu wypoczynkowego. Staż pracy nie ma żadnego wpływu na długość urlopu, zatem pod tym względem brytyjskie prawo pracy różni się od polskiego. Jeśli planujemy wykorzystanie urlopu należy poinformować pracodawcę w terminie wcześniej z nim ustalonym. Jeśli nie umówiliśmy się z szefem, wówczas musimy go zawiadomić o planowanym urlopie w terminie nie krótszym niż dwukrotność urlopu. Czyli, jeśli planujemy tygodniowy urlop, musimy poinformować o tym pracodawcę co najmniej dwa tygodnie wcześniej. Jeżeli nie wykorzystaliśmy urlopu możemy liczyć na ekwiwalent pieniężny. Na taką formę rekompensaty mogą liczyć także pracownicy zatrudniani sezonowo poprzez agencje pracy tymczasowej. Jeśli nie wykorzystają oni urlopu, przysługuje im za to odpowiednie wynagrodzenie. Przy czym ważne jest, aby nie była ona wliczana do wynagrodzenia, jakie odbieramy za wykonanie pracy.

Wynagrodzenie za pracę w Anglii

Przed wyjazdem warto się dowiedzieć na jakiego rzędu zarobki możemy liczyć. Średnie zarobki Polaków w Anglii to 5-6 GBP. Pracodawca nie może nam zapłacić mniej niż pensja minimalna. Jako Polacy nie możemy być traktowani gorzej od rdzennych mieszkańców Wysp. Minimalna stawka godzinowa (Krajowa Płaca Minimalna) jest określana szczegółowo przez Ministerstwo Pracy. Gdy podpiszemy umowę na zarobki poniżej tego progu, będzie ona w świetle prawa nieważna. Jeżeli jesteśmy zatrudnieni w rolnictwie, to możemy liczyć na Rolniczą Płacę Minimalną, która jest wyższa od zwykłej, ale uzależniona od kwalifikacji pracownika. Minimalna stawka, gwarantowana przez brytyjski rząd wynosi obecnie około 5 GBP. Troszkę mniej możemy zarobić jeżeli nie mamy ukończonych jeszcze 21 lat, gdyż angielski kodeks pracy traktuje nas wówczas jako nieletnich. Jeszcze mniej zarobimy nie mając osiemnastu lat. Pracodawca nie może potrącać nam jakichkolwiek sum z wypłaty bez naszej wiedzy i zgody. Warto przy tym zaznaczyć, że i wysokość tych potrąceń reguluje prawo. Chodzi tu przede wszystkim o potrącenia związane z zapewnieniem pracownikowi zakwaterowania i wyżywienia. Jedyny wyjątek w tym względzie dotyczy potrącania wypłaconych wcześniej zaliczek na poczet przyszłego wynagrodzenia. Wszelkie wątpliwości dotyczące płacy minimalnej oraz skargi na nieuczciwych pracodawców kierować można na infolinię o numerze 0845 6000 678.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena