Jak po deszczu rośnie liczba stron oferujących polskiej kadrze medycznej pracę w Niemczech. Czy to dobry wybór i o czym należy pamiętać?

Data dodania: 2013-08-27

Wyświetleń: 1305

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Firmy pośrednictwa pracy kierują swoją ofertę do wykształconych Polaków, ponieważ w Niemczech brak jest odpowiednio wykwalifikowanej kadry medycznej – i będzie jej coraz mniej w kolejnych latach. W Polsce z kolei niełatwo o pracę, nie mówiąc już o wysokich zarobkach. Wydaje się, że to świetny zbieg okoliczności. O czym jednak nie wolno zapominać przy rozważaniu takiej oferty?

Po pierwsze: język. Znajomość języka niemieckiego jest konieczna. Do pracy jako pielęgniarka lub pielęgniarz wymagana jest biegłość w języku, w tym znajomość specjalistycznego słownictwa medycznego. Jeśli znasz język biegle, oferty te są stworzone dla Ciebie. Znajomość na poziomie podstawowym lub komunikatywnym warto podszkolić, odbywając dodatkowe kursy nawet w Polsce. Osoby, które nie znają języka niemieckiego, nie mogą oczywiście pracować w zawodzie pielęgniarki, choć mogą być zainteresowane ofertami firm, które proponują pracę w charakterze pomocniczym i umożliwiają dostęp do kursów językowych za granicą. Często oferują również niezbędną pomoc finansową. Przy szukaniu ogłoszeń skup się wyłącznie na firmach, które przygotowały też propozycje dla chętnych nieznających języka.

Legalna praca. W tej chwili na rynku pracy funkcjonuje naprawdę wiele firm, które oferują legalną pracę. Uważaj i nie daj się zwieść ofertom, w których potencjalny pracodawca nie gwarantuje Ci legalnej umowy! Sprawdzona firma – poza tym, że daje pewność legalnej umowy – pomoże także w dopełnieniu różnego rodzaju koniecznych formalności i załatwieniu ubezpieczenia medycznego. Zaufany pośrednik może przedstawić listę placówek medycznych na terenie Niemiec, z którymi współpracuje – szpitali, klinik, domów opieki.

Sprawdzona firma oferuje Ci także szereg usług, które pomogą Ci od procesu rekrutacji aż po pobyt w docelowej placówce. Pośrednik powinien gwarantować koordynację i organizację przebiegu uznania kwalifikacji zawodowych w Niemczech oraz pomoc w skompletowaniu wymaganych dokumentów. Zazwyczaj oferuje też pomoc w negocjacjach warunków umowy o pracę, wsparcie integracyjne i pomoc w sprawach mieszkaniowych. Najlepsze firmy zapewniają polskojęzyczną obsługę oraz stały kontakt już podczas pobytu w Niemczech. Poza tym dodatkową usługą jest wspomniana wyżej pomoc w nauce języka niemieckiego, aż do momentu uzyskania niezbędnego poziomu i/lub certyfikatu znajomości języka.

Wymagane cechy. Poza, oczywiście, wykształceniem w zakresie pielęgniarstwa, często dodatkowym wymogiem jest doświadczenie zdobyte w polskiej placówce, na przykład minimum dwa lata już przepracowane. Nie wszystkie firmy stawiają taki wymóg, sprawdź więc uważnie oferty, którymi się interesujesz. Jeśli chodzi o znajomość języka niemieckiego, najczęściej wymaganym minimalnym poziomem jest B2, choć tak jak z doświadczeniem – nie jest to standard. Jeśli zaś chodzi o osobiste predyspozycje, którymi musisz się wykazać, należy pamiętać, że niemieckie społeczeństwo szybko się starzeje i znaczna część pacjentów, o których mowa, to osoby starsze. Szuka się więc osób, które mają dobry kontakt z osobami w podeszłym wieku, które cechuje wyrozumiałość, szacunek i cierpliwość. Te same indywidualne predyspozycje dotyczą osób o słabszej znajomości niemieckiego, które zechcą szukać pracy jako opiekun/opiekunka.

Oczywiście, pozostaje konieczność zrozumienia warunków pracy za granicą. Nie każdy dobrze znosi rozłąkę z ojczyzną i rodziną. Czasem tęsknota rodzi się nawet do… polskiej kuchni. Z pewnością dla niektórych długotrwały pobyt za granicą to niełatwe doświadczenie. Jednych z nas przekonają argumenty finansowe, innym tęsknota nie pozwoli wyjechać. Pomysłu wyjazdu nie należy jednak odrzucać zbyt pochopnie. Warto dać sobie szansę i sprawdzić się w innych – być może trudniejszych, a być może łatwiejszych? – warunkach.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena