Odwiedziłeś szereg sklepów motocyklowych i nie znalazłeś tego, czego szukasz? Przeczytałeś kilka(naście) artykułów na ten temat, ale wciąż nie wiesz, jak dobrać garderobę? A może dopiero zaczynasz przygodę z jednośladem i nie wiesz jeszcze nic o tym, co kupić i jak wybrać odpowiednie elementy? To kilka niezbędnych informacji dla Ciebie.

Data dodania: 2013-08-27

Wyświetleń: 1654

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Miłośnicy jednośladów mają niełatwe zadanie ze skompletowaniem odpowiedniej garderoby. Po pierwsze, ceny poszczególnych elementów sięgają czasem niebezpiecznie wysokich rejestrów, a po drugie, nie wszystkie potrzebne części da się szybko znaleźć. Tak czy inaczej, pierwszą rzeczą, za którą musisz się rozejrzeć, jest kask. Pierwsza przejażdżka Twoim motocyklem może odbyć się choćby w dresach, ale ochrona głowy to rzecz obowiązkowa!

Rozmiarówka jest duża i umożliwia jak najdokładniejsze dobranie kasku. W wersji standardowej rozmiary wahają się od S do XXL. Każdemu odpowiada konkretna liczba centymetrów w obwodzie głowy: S (55-56 cm), M (57-58 cm), L (59-60 cm), XL (61-62 cm) i XXL (63-64 cm). Głowę należy oczywiście zmierzyć w najszerszym miejscu. Jeśli masz z tym problem, to nic – nie jest to takie łatwe. Możesz poprosić kogoś o pomoc – widząc Twoją głowę o wiele lepiej niż Ty na pewno zmierzy obwód dokładniej. Nawet jednak najdokładniejszy pomiar nie zmniejszy ryzyka niedopasowania kasku do zera, w końcu każda głowa ma inny kształt. Ostatecznym miernikiem dopasowania kasku jest przymiarka. Nie zawsze rozmiar pasuje idealnie. Kask powinien przylegać! Musisz pamiętać, że wnętrze kasku delikatnie się rozepcha, więc mając do wyboru kask przyluźny i przyciasny, zazwyczaj lepiej wziąć ten przyciasny, który po pewnym czasie dopasuje się do Twojej głowy.

Kolejne rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę, to porządne zapięcie, które w razie wypadku zagwarantuje, że kask pozostanie na Twojej głowie oraz materiałowa wyściółka, która stanowi wykończenie wnętrza kasku i poza przytrzymywaniem go na głowie stanowi też o wygodzie i komforcie użytkowania. Odpowiednia wentylacja zagwarantuje dostęp świeżego powietrza, a szybka musi zapewniać jak najszersze pole widzenia.

Kask to najważniejszy element Twojego wyposażenia. By dowiedzieć się więcej, zwłaszcza jeśli Twój rozmiar jest niestandardowy lub masz wątpliwości co do ceny/jakości konkretnych kasków czy marek, koniecznie zapoznaj się ze szczegółowymi artykułami dotyczącymi wyboru właśnie tej części wyposażenia. Upewnij się, że czytasz rady doświadczonych motocyklistów lub specjalistów w tej dziedzinie!

Kolejne elementy Twojej garderoby dobierz w zależności od tego, gdzie zamierzasz jeździć. Jeśli marzy Ci się slalom między samochodami w mieście lub relaks na obwodówkach, szukaj w sklepach działów on-road. Ale jeśli chcesz poszaleć na żwirówkach czy w terenie, zaopatruj się w sklepach z działami off-road. Ciuchy różnią się charakterystyką, materiałami i wytrzymałością. Ubrania off-road powinny wykazywać się znaczną ochroną przeciwdeszczową, mocnymi, porządnymi protektorami w łokciach, ramionach i na plecach, podpinką oferującą dodatkowe ciepło. Oczywiście cechy te mają też ciuchy on-road – i jedne, i drugie muszą zapewniać bezpieczeństwo! – jednak w tych on-road rezygnuje się ze wszystkich nadprogramowych warstw, by osiągnąć efekt lekkości i komfortu. Odpowiednie membrany zapewnią odzieży wodoodporność i ochronę przed przewiewem, a także izolację ciepła. Odwieczny dylemat dotyczy materiału: tekstylia pozwalają zaoszczędzić, a często oferują naprawdę zadowalającą jakość, ale skóra zawsze będzie o wiele bardziej odporna na zarysowania i przetarcia, będzie Cię lepiej chronić przed urazami, a także wiatrem i deszczem, za czym idzie wyższa cena.

Na czym można zaoszczędzić? Nie da się ukryć, że motocykl to kosztowna przyjemność. Na szczęście, jeśli musisz wyrobić się w mniejszej kwocie, są na to sposoby. Wiele sklepów oferuje sezonowe obniżki oraz promocje na konkretne produkty albo grupy produktów – są bardzo korzystne, ale trzeba uważnie śledzić informacje, by na taką promocję natrafić. Istnieją też outlety motoryzacyjne, sprzedające odzież i inne elementy wyposażenia po sezonie w niższej cenie. Często są to rzeczy z poprzednich lat i tak zwanych końcówek serii. Jeszcze innym rozwiązaniem są komisy, gdzie można kupić rzeczy używane. Niektóre sklepy motoryzacyjne oferują własne działy komisowe. Oczywiście warto przeglądać też oferty na serwisach aukcyjnych. Trzeba jednak pamiętać, że używana odzież motocyklowa niesie ze sobą pewne ryzyko. Odradza się stanowczo kupowanie używanych kasków. Bez gwarancji, że kask nie jest powypadkowy, ryzykujemy własnym bezpieczeństwem. W razie wypadku pianka w kasku odkształca się nieodwracalnie i przestaje on pełnić najważniejszą funkcję, do której jest stworzony – chronić. Poza tym nawet kask „niewypadkowy” nie daje nam bezpieczeństwa, bo wnętrze kasku rozpycha się i dopasowuje do konkretnego kształtu i rozmiarów głowy!

Rzeczy dla pań i młodszych pasażerów. Każda doświadczona wielbicielka motocykli wie, jak trudno o dostanie odzieży damskiej, a rodzice często nie mogą znaleźć elementów odzieży dla dzieci. Nie w każdym sklepie można znaleźć odpowiednie działy i produkty. Rozszerzona rozmiarówka kasków zawiera dwa dodatkowe rozmiary, XXS i XS, odpowiadające kolejno wymiarom 49-50 cm i 51-52 cm. Tu także nie warto ślepo ufać liczbom i jako sprawdzian potraktować przymiarkę. W razie niemożliwości kupna kurtki czy spodni, warto sprawić najmłodszym chociaż porządne ochraniacze na łokcie i kolana. Gdy oferty sklepów są niewystarczające, na ratunek przychodzą komisy i serwisy aukcyjne. Należy jednak pamiętać o zasadzie ostrożności wobec używanych rzeczy. Ostatecznością jest sprowadzanie elementów stroju damskiego lub dziecięcego z zagranicy.

To tylko garść najważniejszych informacji dla tych, którzy zaczynają przygodę z motocyklem. By zyskać więcej informacji o kurtkach, spodniach, rękawicach, butach i innych częściach stroju, warto zapoznać się ze specjalistycznymi artykułami na temat doboru każdej z tych części. Zawsze obowiązuje zasada przymiarki: każdą część ubioru mierzymy na motocyklu. W ten sposób unikniemy rękawic uciskających w kostki czy przykrótkiej kurtki. Eksperci przygotowali nawet instruktaże wideo, jak należy dobrać i mierzyć elementy garderoby. Polecamy zapoznanie się z nimi. Ponadto najlepsze sklepy motocyklowe oferują zwykle pomoc konsultanta, który fachowo odpowie na wszystkie Twoje standardowe czy niestandardowe pytania. Nie wstydź się wypowiedzieć wątpliwości, chodzi przecież o Twoje bezpieczeństwo i komfort w czasie jazdy. Ponadto dobrą propozycją będą dla każdego fora motocyklowe, których wiele w Internecie. Piszący tam użytkownicy to często motocykliści z wieloletnim doświadczeniem, którzy podzielą się swoimi wspomnieniami i radami, a także szczerymi opiniami na temat konkretnych marek i produktów.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena