Komunikacja na motocyklu nie należy ani do łatwych ani do przyjemnych. Problemy występują zarówno w rozmowie z osobą siedzącą z tyłu jak i innymi motocyklistami. Do niedawna motocykliści porozumiewali się tylko gestami, które pozwalały na podstawową komunikację. Rozwój techniki pozwolił na zmianę archaicznego systemu komunikacji, a zbawieniem okazały się interkomy motocyklowe.

Data dodania: 2021-01-04

Wyświetleń: 684

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

RECENZJA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Sprawna komunikacja na motocyklu

Interkom motocyklowy jest urządzeniem pozwalającym na komunikację z innymi motocyklistami, pasażerem oraz innymi osobami z wykorzystaniem połączenia interkom telefon. Istnieją różny interkomy, ale zasadniczo montuje się je w kasku, dzięki czemu motocyklista bez użycia rąk może swobodnie komunikować się z innymi, wpływa to nie tylko na wygodę, ale również bezpieczeństwo.

Na co zwracać uwagę wybierając interkom?

Jest pewna lista cech, które musi spełniać interkom, aby móc go uznać za dobre urządzenie. Zapewne jednym z pierwszych kryteriów jakimi będziesz się kierować przy wyborze interkomu dla siebie, albo kupując go na prezent jest cena. Jak ze wszystkimi przedmiotami, od najtańszych rozwiązań często nie należy oczekiwać zbyt wiele, gdyż koszt produkcji nie jest wysoki i materiały jakie posłużyły do wykorzystania najtańszych interkomów nie gwarantują bezawaryjności oraz dobrej jakości połączenia. Dlatego przed zakupem warto zapoznać się z opiniami na temat danego produktu, im więcej opinii i im lepiej brzmiących tym mniejsze ryzyko utopienia pieniędzy, ale sprawdzaj dokładnie opinie na kilku portalach, gdyż te często są sztucznie tworzone.

Jaka cena w przypadku interkomu jest dobra? Wszystko zależy od tego czego oczekujemy. Interkom to tak naprawdę urządzenie wielofunkcyjne a cena zależy od ilości funkcji i jakości podzespołów z jakich został wykorzystany. Na początek warto celować w rozwiązania relatywnie tanie, aby sprawdzić czy ten gadżet jest na pewno dla Ciebie. 

W kolejnym kroku zwróć uwagę na jakość wykonania. Interkom jak, każde urządzenie elektroniczne jest wrażliwe na wiele czynników np. podwyższoną temperaturę czy wilgoć. Warto sprawdzić przed zakupem czy obudowa interkomu jest solidna, i nic nie stanie się z urządzeniem podczas deszczu albo upalnego lata. Jakość wykonania jest również ważna ze względu na uszkodzenia mechaniczne, interkom jest montowany po zewnętrznej stronie kasku, do środka wchodzi jedynie słuchawka i głośnik. Osoby, które mają tendencję do niezwracania uwagi na szczegóły, rzucając kaskiem mogą doprowadzić do uszkodzenia centralki.

Idąc dalej trzeba pamiętać, że jest to głównie urządzenie do komunikacji, więc musi zapewniać czysty dźwięk, tylko wtedy będzie można mówić, że mamy do czynienia z dobrym interkomem. Testy dźwięku dostępne są na youtube, ale również można popytać na forach internetowych o jakość danego urządzenia, zapewne ktoś będzie służył pomocą.

Ważne aspekt interkomów

Przejdźmy teraz do pozostałych aspektów, bardziej technicznych. Pierwszym z nich jest zasięg działania interkomu. Załóżmy, że kupujesz interkom na dwa kaski i jeden dajesz inne osobie. Podczas wspólnej przejażdżki na dwóch motorach dwóch motorach, może zdarzyć się tak, że przy nie zachowaniu odpowiedniej odległości utracisz kontakt z drugą osobą. Zasięg interkomu zależy od wielu czynników jak teren po którym się poruszasz np. lasy. Producenci często podają zawyżone wskazania, gdyż przeprowadzają testy w warunkach niemal laboratoryjnych. Musisz wziąć to pod uwagę podczas zakupu urządzenia, zasięg 1km skróć zazwyczaj o 200-300 metrów, zależnie od producenta te różnice mogą być nawet większe.

Kolejny aspekt to funkcjonalności poprawiające jakość dźwięku jak zamontowany reduktor szumów. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza podczas szybkiej jazdy. Brak wytłumionych szumów może powodować, że nic nie będziemy rozumieć.

Zwracaj również uwagę na normę wodoszczelności, jeżeli interkom nie posiada IP65 to zakup jest bardzo ryzykowny i nie warto sprawdzać jego działania w deszczowe dni.

Ostatnim aspektem na jaki należy zwrócić uwagę to dodatkowe możliwości interkomu. Tak jak już wspomniałem na rynku dostępne są interkomy w znaczący sposób różniące się swoją funkcjonalnością np. niektóre posiadają wbudowaną kamerę full HD. Sposób montażu interkomu z kamerą jest taki samy, jego rozmiary są nieco większe, ale taki interkom niweluje potrzebę posiadania sprzętu nagrywającego na motorze. Fajną sprawą jest, gdy taki interkom pozwala zrobić zdjęcie, ta funkcja czasem też okazuje się być użyteczna.

Interkomy mogą również pozwalać na sterowanie telefonem w tym odbieranie rozmów bez konieczności używania telefonu.

Mam nadzieję, że temat Cię zainteresował i rzucił nowe światło na aspekt komunikacji między motocyklistami. Praktyczne gadżety to najlepsze gadżety, a interkomy motocyklowe zdecydowanie do takich się zaliczają.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena