Sprzedaż samochodu nie należy do najłatwiejszego zadania, zwłaszcza gdy jego stan delikatnie mówiąc nie zachęca do kupna. Każdy kolejny klient potencjalny klient narzeka i wybrzydza a jak już się zdecyduje złożyć ofertę to ta jest zdecydowanie niższa od oczekiwań. W takim wypadku warto zainteresować się skupami aut, które działają nawet w małych miejscowościach.

Data dodania: 2021-02-01

Wyświetleń: 564

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Stary samochód - czy  skup aut się opłaca?

Zasadniczo poza dziećmi nikt chyba nie narzeka na nadmiar wolnego czasu. Większość dorosłych osób pracuje na wysokich obrotach przez cały dzień, a co pewien czas musi zajmować się dodatkowymi sprawami jak np. sprzedaż auta.

Każdy kto choć raz wystawił swój samochód na popularnych portalach ogłoszeniowych, doskonale sobie zdaje sprawę z tego jak trudno sprzedać auto pierwszemu klientowi. Im większe problemy z samochodem i paradoksalnie im niższa cena tym może być ciężej. Zadbane samochody w pełni sprawne mechanicznie, których cena jest wysoka, ale zawiera się w ramach cen rynkowych znajdą swoje kupca wśród fanów danej marki.

Auta z gorszym stanem technicznym i często bolączkami wizualnymi trafiają do osób z ograniczonym budżetem. Prowadzi to do częstych sytuacji, w których każdy kolejny klient pomimo niskiej ceny dalej próbuje się targować, narzeka i jest zdziwiony, że auto nie wygląda jak z salonu. Do tego dochodzą wiadomości z próbą negocjacji ceny i słynnymi tekstami „Opuszcza Pan 200zł i jutro jestem”, a w braku odrzucenia propozycji pojawiają się nie rzadko wyzwiska.

Pod tym względem rynek motoryzacyjny potrafi być bardzo toksyczny. Do tego należy dodać przygotowanie auta do wystawienia ogłoszeń. Nawet jeżeli cały proces zajmie nam 2 godziny, to wciąż są 2 godziny, które można by poświęcić na pracę albo odpoczynek. Jak się zliczy cały czas, który poświęciło się na sprzedaż auta, o ile do transakcji dojdzie, a następnie pomnoży go przez stawkę godzinową, wyjdzie, że przez ten czas dużo bardziej opłacałoby się nam wziąć nadgodziny w pracy czy skorzystać ze skupu aut.

Jak działają skupy aut?

Przechodząc obok starszych samochodów (nie zabytkowych) zapewne widziałeś za wycieraczką ulotki lokalnych skupów aut. Abstrahując od tego czy taka forma reklamy jest mile widziana, to jasno pokazuje, że rynek skupu jest spory, a skoro tak to i podaż jest duża. Dlaczego kierowcy wybierają skup aut? Właśnie przed chwilą przytoczyliśmy Ci kilka istotnych powodów, dla których skupy samochodów mają racje bytu.

Skup samochodów to usługa jak każda inna, jest odpowiedzią na potrzeby ludzi. Procedura skupu jest bardzo prosta, znajdujemy numer telefonu na wspomnianej ulotce, w gazecie albo internecie wykręcamy numer telefonu i odbywamy krótką rozmowę telefoniczna. Jeżeli osoba pracująca w skupie będzie zainteresowana danym modelem auta albo osobiście uda się zobaczyć samochód, albo wyślę w tym celu Rzeczoznawcę.

Miejsce oględzin auta ustala się podczas rozmowy, zazwyczaj jest to lokalizacja wskazana przez klienta, skupy mają niwelować obowiązki klienta więc idą w wielu sprawach na rękę. Na miejscu dochodzi do oględzin i jeżeli auto będzie spełniało wymagania skupu to obie strony dochodzą do porozumienia w sprawie ceny i gotowe. Można powiedzieć, że skup to taki klient na telefon, który z dużą dozą prawdopodobieństwa kupi nasze auto. Co istotne w przypadku odrzucenia propozycji nie należy obawiać się żadnych kosztów, ot nie doszło do transakcji.

Zarówno duże miasta jak i małe mają swoją specyfikę, w przypadku większych ośrodków miejskich konkurencja jest większa, ale również liczba potencjalnych klientów rośnie. W mniejszych miejscowościach mamy sytuację odwrotną, jednak należy pamiętać, że nikt nie będzie jeździł 300km po auto warte 2000zł, więc każdy klient jest na wagę złota.

Zapewne zastanawiasz się jakie samochody są najczęściej skupowane. W głównej mierze są to pojazdy starsze o niższej wartości, chociaż skupy nie wybrzydzają i warto próbować mając nawet droższe auta. Jednak należy pamiętać, że zawsze otrzyma się wyższą stawkę w przypadku sprzedaży bezpośredniej, ale tak jak zostało wspomniane, gdy się wszystko podliczy, to często skup oferuje lepsze warunki.

 Nie zachęcamy w żadnym razie do porzucenia prób sprzedaży samochodów na własną rękę, ale warto rozważyć możliwości jakie daje skup samochodów.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena