Każdy kiedyś rysował i każdemu to się podobało, przynajmniej do pewnego czasu. Dorastając i nie doszkalając naszych umiejętności rysowania szybko jesteśmy w stanie dojść do błędnego wniosku, mówiącego, że nie mamy talentu. Jest to bardzo mylne stwierdzenie, gdyż praktycznie każdej sztuki da się w pewnym stopniu nauczyć. 

Data dodania: 2021-01-07

Wyświetleń: 715

Przedrukowań: 2

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

OPIS, INFORMACJA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na naukę rysowania nigdy nie jest za późno

Jest to możliwe nawet do poziomu na tyle wysokiego, że ktoś będzie chciał oglądać nasze prace, słuchać naszej muzyki albo oglądać filmy z naszym udziałem. Równocześnie należy pamiętać, że nie można stwierdzić braku talentu, jeżeli nie dało mu się okazji wykazać. To nie jest tak, że pewne dzieci od momentu rysowania pokracznych postaci i zwierzątek z paru kresek, nagle odskakują nam na plastyce do nieosiągalnego poziomu. Dzieci te uczą się rysować w domu, praktykują rysunek jako hobby co ma odzwierciedlenie w późniejszych umiejętnościach. Faktycznie talent może przyśpieszyć naukę, ale nie wolno zapominać o pracy, bo żaden talent niepoparty nawet najmniejszą ilością pracy nigdy nie zakwitł.

Rysowanie to Hobby dla każdego

Rysowanie jest prawdopodobnie jednym z najtańszych i najmniej angażujących hobby jakie można sobie wyobrazić. Na dobrą sprawę potrzebujemy kartki papieru z twardą podkładką i niewielkiego ołówka. Nawet rysując na marginesie w szkole, czy z nudów w domu starliśmy się przelać na papier obrazy z naszej głowy, albo odtwarzać rysunki z innych miejsc. Pomimo "braku talentu" próbowaliśmy rozwijać się w kierunku rysowania tworząc nieco bardziej zaawansowane konstrukty. Można powiedzieć, że podświadomie rysowanie stawało się odskocznią od rzeczywistości, na ten krótki moment wyłączaliśmy się ze świata i zostawaliśmy tylko my i kartka. 

W dorosłym życiu okazji do rysowania jest zdecydowanie mniej. Czasu na nudę praktycznie nie ma, a inne rozrywki na czele z internetem zastępują nam chęć nie tylko rysowania, ale posiadania jakiegokolwiek hobby. Oczywiście sposób życia determinuje w pewien sposób jakie rozrywki wybieramy i na jakie mamy czas. Zmęczenie i chęć odpoczynku przez nic nierobienie, powoduje stan, w którym kolejny odcinek serialu na netflixie wygrywa z dowolną inną i nieco bardziej angażującą formą rozrywki. Przełamanie monotonii nie jest łatwe, ale czasem warto jest wykonać ten krok, aby odkryć zapomnianą radość, albo doznać zupełnie innych uczuć związanych z nauką czegoś nowego. 

Zostając przy rysunku, co zrobić jeżeli wrócimy do tego hobby, ale będziemy chcieli wprowadzić je na wyższy poziom, aby faktycznie tworzyć obrazy z głowy?

Naucz się rysować

Nauka rysowania może przebiegać w różnoraki sposób. Najpopularniejszą i najmniej efektywną metodą jest samonauczanie. Jeżeli nie mamy pojęcia jak rysować, dlaczego mielibyśmy poprawić swoje umiejętności powtarzając swoje błędy w kolejnych rysunkach? W ten sposób traci się tylko czas i zdecydowanie odradzamy taką metodę.

Drugi sposób opiera się na kształceniu z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych pod postacią książek czy filmów w internecie. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie, gdyż widzimy krok po kroku jak powinno wykonywać się pewne czynności, a progres jest zauważalny nawet po miesiącu intensywnej nauki. To rozwiązanie ma jednak swoje wady, które niweluje najbardziej efektywna metoda nauczania.

Mowa oczywiście o kursach podczas, których kursant ma możliwość czerpania wiedzy bezpośrednio od wykładowcy. Najważniejszą zaletą tego rozwiązania, jest natychmiastowa korekta ewentualnych błędów oraz możliwość dopytania w czasie rzeczywistym o rzeczy, które budzą nasze wątpliwości. Dobre szkoły rysunku pozwalają na uzyskanie ponad przeciętnych umiejętności rysowania nawet w kilka miesięcy, a pierwsze postępy są widoczne już po paru tygodniach nauki. Co istotne kursy nie są zarezerwowane tylko dla osób mających już jakieś pojęcie o rysowaniu, można przyjść do takiej szkoły z ulicy potrafiąc narysować domek składając się z prostokąta i trapezu.

Zachęcamy do odnowienia swoich starych pasji, nie tylko tych związanych z rysowaniem. Robienie rzeczy, które sprawiają nam prawdziwą przyjemność, relaksuje bardziej od najlepszego masażu. Chwytaj ołówek w dłoń i pokaż co potrafisz!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena