Mieszkając w dużych miastach zwraca się szczególną uwagę na wymiary auta. Liczba miejsc parkingowych w centrum jest mocno ograniczona. Mniejsze rozmiary auta pozwalają zaparkować w przestrzeni zbyt małej dla samochodów typu SUV czy kombi. Chcąc uniknąć takich problemów sięga się po auta nazywane miejskmi. Czy taki typ auta w ogóle istnieje, a jeżeli tak to czym się wyróżnia?

Data dodania: 2021-02-08

Wyświetleń: 617

Przedrukowań: 2

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

OPIS, INFORMACJA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jakie cechy powinien posiadać samochód miejski?

Samochody miejskie kojarzą się często z pojazdami średnio wygodnymi, z małą przestrzenią wewnątrz auta, niezbyt bezpiecznymi i przeciętnym deasingiem. To krzywdzące stereotypu, z którymi postaramy się rozprawić. 

Dla Europejczyków samochody miejskie są czymś naturalnym. Wiele z naszych miast posiada wąską zabudowę i małe gabaryty auta ułatwiają się poruszanie po takich ulicach. Wiele z samochodów miejskich jest bardzo identyfikowanych z konkretnym stylem życia. Część aut wręcz wydaje się być nieoderwalna do miejskich ulic. W Stanach Zjednoczonych pomimo faktu istnienia bardzo dużych miasta, w większości były one planowane z szeroką siatką ulic i nie ma obaw o problemy z poruszaniem. Dodatkowo wiele osób mieszka na przedmieściach w domach z garażami, więc znika problem parkowania. Pod tym względem żyjemy w dwóch różnych światach i warto jest mieć to na uwadze.

Auto miejskie - znaczy małe?

Rozprawmy się z mitem braku miejsca w autach miejskich. Naturalnie na polskich drogach królują auta z segmentu B, wynika to z ich dużej funkcjonalności, wymogów społeczeństwa oraz ceny. Miejskie samochody to również ekonomia w dłuższej perspektywie czasu, gdyż spalanie jest niższe jak jest to w przypadku aut większych.

Samochód miejski z założenia ma być niewielki, ale nie klaustrofobiczny. Moda, na tworzenie aut rozmiarami przypominającymi gokarty na dobre odeszła i po chwilowym zachłyśnięciu modą wracamy do aut, które mogą zagwarantować coś więcej niż tylko małe rozmiary. Twórcy samochodów miejskich doskonale zdają sobie sprawę, że dla klientów wybierających ich produkty niewielkie rozmiary mają istotne znaczenie, ale porównując różne modele aut to ostatecznie te 30 cm. różnicy nie będzie miało znaczenia, bo czynnikiem determinującym będzie komfort w aucie.

Warto jest więc czasem nieco wydłużyć i poszerzyć auto, zyskując przestrzeń wewnątrz auta. Pomimo iż tego typu auta wykorzystywane są głównie w miastach i większość osób nie wybiera się nimi na trasy, to podczas godzin szczytu podróż z pracy do domu może się dłużyć i niekomfortowe auto może szybko do siebie zniechęcić. 

Mniejsze rozmiary od aut z wyższego segmentu gwarantują nie tylko łatwiejsze parkowanie, ale również mniejszy promień skrętu co ma znaczenie przy wykonywaniu manewrów.

Wygoda na pierwszym miejscu

Drugi mit, który opiera się na zamierzchłych czasach mówi, że auta miejskie nie mogą być komfortowe. Jest to oczywiście nie prawda, praktycznie wszystkich nowoczesne modele posiadają wygodne fotele, które pozwalają na komfortową jazdę w ruchu ulicznym. Dodatkowo zależnie od producenta można liczyć na wyposażenie, które kiedyś było zarezerwowane do droższych auta. Spora część samochodów posiada podgrzewaną kierownicę, czujniki parkowania, czujniki deszczu czy lampy wykonane w technologii LED.

Wszystkie te udogodnienia mają realny wpływ na poprawę komfortu oraz zwiększone bezpieczeństwo na drodze. Nie musisz również obawiać się o przyśpieszenie w tego typu autach. Oczywiście większość modeli nie jest demonami szybkości i nie można oczekiwać rekordowych osiągów, ale do wyprzedzania w ruchu miejskim silniki montowane w tego typu pojazdach wystarczą. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena