Wielu kierowców, którzy mierzą się z koniecznością wyboru odpowiedniego ogumienia, zastanawia się nad kwestią dotyczącą szerokości opony. Czy ma ona wpływ na poziom bezpieczeństwa podczas jazdy? W jaki sposób oddziałuje na osiągi auta? Jak radzi sobie z zakrętami czy jazdą w deszczu? W odpowiedzeniu na te pytania pomogą opony letnie 225/45 R17.

Data dodania: 2022-06-27

Wyświetleń: 387

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czy szerokość ogumienia ma znaczenie – opony letnie 225/45 R17

Szerokie, czyli jakie?

Ogólnoświatowa tendencja do poszerzania opon samochodowych panuje wśród wytwórców ogumienia samochodowego od co najmniej kilkudziesięciu lat. Projektowanie coraz szerszych opon i ich późniejsza produkcja ma swoje racjonalne uzasadnienie.

Tytułowe opony letnie 225/45 R17 można zaliczyć do szerokich, ale jeszcze kilkadziesiąt lat temu za standardowe były uznawane opony o szerokości zaledwie 145 mm! Współcześnie opony w rozmiarze 195/65 R15 uznawane są za stosunkowo wąskie, rozmiar 205/55 R16 natomiast za średni.

Opony stają się coraz szersze, aby równoważyć rosnącą wagę nowoczesnych aut i zapewniać odpowiedni poziom przyczepności, na przykład podczas pokonywania zakrętów. Ważne jest też to, aby ogumienie wytrzymywało większe prędkości, z którymi poruszają się obecnie produkowane samochody.

 

Opony letnie 225/45 R17 i ich właściwości jezdne

Szeroć opony ma wpływ na jej przyczepność. Im opona szersza, tym lepszy poziom przyczepności do podłoża (zwłaszcza podczas pokonywania zakrętów). Szeroka opona dotyka niewierzchni większą powierzchnią, stąd wzrost przyczepności. Stabilność ogumienia wynika również z niedużej wysokości boków opony.

Trzeba pamiętać, że szerokie opony mają większą powierzchnię styczności z podłożem. Dlatego podczas jazdy po mokrej nawierzchni ogumienie szerokie musi odprowadzać zdecydowanie więcej wody niż opony wąskie. Co to oznacza? Że zjawisko aquaplaningu może być bardziej odczuwalne, więc warto zachować ostrożność, przejeżdżając przez kałuże i bardzo mokre drogi.

Kolejną interesującą właściwością opon szerokich jest ich zdolność do skracania drogi hamowania udowodniona w wielu testach i badaniach. Droga hamowania ulega skróceniu także na mokrej nawierzchni o tyle, o ile nie wystąpi zjawisko aquaplaningu, które najczęściej pojawia się podczas pokonywania stojących na jezdni kałuż wody.

Nie można również zapomnieć o estetyce. W większości przypadków założenie szerokiego ogumienia sprawia, że pojazd wygląda w takich oponach zdecydowanie bardziej okazale. Ogólna estetyka samochodu staje się nieco bardziej drapieżna w szerokim ogumieniu.

W przyszłości produkcja opon szerokich z pewnością wzrośnie, bo masa aut osobowych raczej nie będzie maleć. Podobnie wyglądać będzie kwestia prędkości. Aby utrzymać ciężkie auto podczas szybkiej jazdy, opony muszą być szersze, a to oznacza, że ich popularność nie będzie maleć. Wprost przeciwnie.

Szerokie opony letnie 225/45 R17 odznaczają się wysoką przyczepnością, krótszą drogą hamowania i wyjątkową estetyką. Dobrze radzą sobie podczas jazdy z dużą prędkością, warto więc zastanowić się nad jej zakupem do bardziej dynamicznego auta.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena