Chcąc naprawić dowolne urządzenie mechaniczne często spotykamy się z koniecznością wymiany zużytego łożyska. Nowy element możemy zakupić w okolicznym sklepie z tego typu akcesoriami, lub zamówić w sklepie internetowym... 

Data dodania: 2010-09-29

Wyświetleń: 9467

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Żeby kupić łożysko, simmering lub inny tego typu element, musimy wiedzieć co chcemy kupić, między innymi posiadać jego rozmiary. W tym artykule postaram się przedstawić podstawowe reguły wymiarowania łożyska. Rozmiary łożysk są ściśle określone i znormalizowane, a system metryczny obowiązujący w większości krajów europejskich, pozwala na proste dobranie łożyska, którego szukamy. Pomiar można wykonać nawet linijką, ale najlepiej użyć do tego suwmiarki. Aktualnie, w niskiej cenie, dostępne są suwmiarki elektroniczne, które znacznie ułatwiają pomiar w dużej dokładności. Wymiar zewnętrzny odczytujemy zaciskając duże "kleszcze" suwmiarki na wymiarowanym elemencie. Do pomiaru otworów służą małe "kleszcze" po drugiej stronie suwmiarki, które "rozsuwamy" w otworze, który mierzymy.          

Pierwszą wielkością, od której rozpoczynamy wymiarowanie łożyska, to średnica wewnętrzna (to ten otwór w środku). Następna wielkość, którą musimy znać to średnica zewnętrzna (przykładamy suwmiarkę do zewnętrznych ścianek łożyska i zczytujemy wymiar - oczywiście w najszerszej części tego łożyska. Na koniec pozostaje nam zmierzenie szerokości pierścienia zewnętrznego. Jest to kolejność, według której opisane są wymiary łożysk w Polsce. Jednostką wymiary jest milimetr. Reasumując wymiary łożysk zapisywane są: śr. wewn. x śr. zewn. x szerokość pierścienia zewnętrznego. Na przykład: 6x19x6 Spotyka się również zapis, w którym separatorem jest * - gwiazdka. Jeżeli chodzi o simmeringów, podkładek miedzianych i fibrowych stosuje się taki sam zapis wymiarów.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           

Licencja: Creative Commons
0 Ocena