Łożysko toczne jest wyrobem precyzyjnym i wymaga dokładnego oraz starannego montażu, ponieważ w przeciwnym wypadku może nastąpić jego trwałe uszkodzenie lub mała niesprawność powodująca skrócenie żywotności.

Data dodania: 2011-09-26

Wyświetleń: 2012

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przed przystąpieniem do montażu należy zapoznać się z konstrukcją węzła łożyskowego a następnie ustalić rodzaj oraz kolejność czynności montażowych. Ważne jest określenie temperatury nagrzewania, siły naciągania oraz wymaganej ilości smaru. Aby ułatwić proces montażu, na powierzchni czołowej łożyska oraz w specyfikacji maszyny umieszczone są informacje niezbędne do odpowiedniego dobrania oraz późniejszego zamontowania łożyska.

Trzeba pamiętać o zachowaniu podanych pasowań zarówno dla pierścienia zewnętrznego jak i wewnętrznego. Konieczne jest też sprawdzenie wymiarów wału, korpusu i okrągłości miejsc osadzenia. Sprawdzenie walcowości wału dokonuje się poprzez pomiar w dwóch przekrojach za pomocą mikrometru. W przypadku gdy osadzenie odbywa się na powierzchni stożkowej, ważne jest aby zbieżność wału odpowiadała zbieżności otworu wewnętrznego pierścienia łożyska.

Łożyska fabrycznie zakonserwowane są olejem, których chroni je przed korozją. Podczas pracy łożyska, olej ten łączy się ze smarem plastycznym. Jeżeli łożysko jest smarowane olejem obiegowym, gwarantuje wówczas warunki odpowiedniego smarowania zanim dopłynie olej podczas rozruchu. Łożyska toczne należy chronić przed wpływem brudu oraz wilgoci, spowodowane to jest precyzyjną oraz delikatną budową. W przypadku przedostania się do wewnątrz jakiegokolwiek zabrudzenia, istnieje realne zagrożenie uszkodzenia łożyska bądź jego przedwczesnego zużycia. Z tego powodu ważne jest również zwrócenie uwagi na czystość wału oraz korpusu. Należy dokładnie usunąć resztki pokryć antykorozyjnych czy lakierniczych. Części poddane wcześniej obróbce, należy oczyścić oraz usunąć wszelkie ostre krawędzie.

Odpowiednie narzędzia umożliwiają przeprowadzenie procesu montażu w sposób bezpieczny oraz gwarantujący nieuszkodzenie łożyska. Dodatkowymi zaletami jest znaczne przyspieszenie montażu, zmniejszenie ilości pracy oraz zwiększenie poziomu jej bezpieczeństwa. Prawidłowo przygotowane narzędzia do montażu powinny składać się z komponentów wykonanych z miękkich materiałów (mosiądz lub tworzywa sztuczne). Podczas montażu łożysk na czopach wałów stożkowych warto pamiętać o kluczu hakowym. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena