Łożyska toczne są elementami wyjątkowo wrażliwymi na występujące drgania. Pomiar i kontrola ich występowania może mieć kluczowy wpływ na poprawną pracę łożyska bądź zapobieżenia wystąpienia awarii. Wyróżnia się następujące metody diagnostyki drganiowej stanu łożysk:

Data dodania: 2011-09-26

Wyświetleń: 2115

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

- pomiar ogólnego poziomu drgań węzłów łożyskowych,

- pomiar współczynnika szczytu,

- analiza widmowa drgań,

- metoda analizy obwiedni,

- metoda shock puls,

- inne.

Pomiar współczynnika szczytu

Warto na samym początku wyjaśnić czym jest współczynnik szczytu. To stosunek wartości szczytowej sygnału drganiowego do jego wartości skutecznej w danym przedziale częstotliwości drgań.

Metoda ta polega na pomiarze przyspieszeń drgań. Wzrost współczynnika szczytu jest znakiem jasno wskazującym na pogorszenie się stanu łożyska. W ostatnim etapie, gdy łożysko jest już w bardzo złym stanie technicznym, objawiać się to może zmniejszeniem wartości współczynnika. Metoda ta niestety nie wskazuje dokładnie miejsca występowania nieprawidłowości, jednak jej niewątpliwą zaletą jest szybka reakcja na występowanie nawet najmniejszej zmiany w działaniu łożyska. Warto dodać, że pomiar jest czynnością szybką, łatwą oraz prostą w przeprowadzeniu. Niestety jego skuteczność gwałtowanie maleje w przypadku, gdy w pobliżu znajdują się inne źródła sygnałów impulsowych.

Analiza widmowa drgań

Jak już zostało wcześniej wspomniane, poprzednie metody nie wskazują miejsca występowania nieprawidłowości, a jedynie dają informację o ogólnym stanie technicznym węzła łożyskowego. Aby zbadać stopień uszkodzenia poszczególnych części maszyny należy przeprowadzić analizę widmową, która rozkłada sygnał drganiowy na składowe o różnych częstotliwościach. Wzrost poziomów składowych dostarczają informacji, która część uległa uszkodzeniu. Dokładna kontrola wartości składowych sygnału drganiowego pozwala na określenie oraz kontrolę danego uszkodzenia lub nieprawidłowości.

Analiza obwiedni

Metoda ta opiera się na założeniu, że sygnał pochodzący z czujnika podlega demodulacji, a następnie wyznaczeniu widma powstałej obwiedni sygnału. Brzmi to skomplikowanie, jednak w rzeczywistości jest to wyjątkowo prosta oraz skuteczna metoda umożliwiająca wyznaczenie nieprawidłowości konkretnego elementu łożyska jak np. elementów tocznych czy uszkodzeń bieżni. Znając podstawowe parametry bodowy oraz pracy łożyska możliwe jest wyznaczenie charakterystycznych częstotliwości składowych harmonicznych sygnału dla poszczególnych elementów łożyska.  

Licencja: Creative Commons
0 Ocena