Czy kupując opony letnie, warto dobierać je pod kątem typu pojazdu? To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli SUV-ów. W dzisiejszym artykule omówimy szczegółowo charakterystykę opon letnich. Skupimy się także na opisaniu ich właściwości pod kątem wykorzystania w autach typu SUV.

Data dodania: 2020-05-13

Wyświetleń: 1177

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Opony letnie do auta typu SUV

Jakie są rodzaje opon do aut typu SUV?

Wśród opon letnich do aut typu SUV możemy wyróżnić trzy zasadnicze rodzaje:

- autostradowo-szosowe,

- sportowo-rekreacyjne (UHP),

- terenowo-szosowe (A/T).

Opony autostradowo-szosowe to model przeznaczony na drogi asfaltowe. Mają one bardziej zbitą budowę bloków przy zewnętrznych krawędziach opony. Dzięki temu opona lepiej znosi duże obciążenie w trakcie jazdy. Takie opony generują także mniej hałasu i drgań. Opony autostradowo-szosowe świetnie sprawdzą się w trakcie dłuższych podróży.

Opony UHP są najlepszym wyborem dla kierowców, którzy preferują dynamiczną jazdę. Powinni je wybrać właściciele aut SUV o większej mocy silnika. Budowa opony charakteryzuje się sztywniejszymi strefami bocznymi i bardziej agresywnym ułożeniem bloków bieżnika. To pozwala zachować optymalną przyczepność przy wyższych prędkościach. Mankamentem takich opon są gorsze właściwości tłumiące.

Opony A/T (All Terrain) są uważane za najbardziej uniwersalne opony letnie do aut typu SUV. Sprawdzą się zarówno w czasie jazdy szosowej, jak i podczas jazdy w trudniejszym terenie. Opony letnie A/T mają wyższą budowę bloczków i większe odstępy pomiędzy elementami bieżnika. Ich trwała konstrukcja wpływa na niezawodność podczas jazdy w trudnym terenie.

 

Jakie opony do SUV-a na lato?

Okres letni jest z pewnością mniej wymagający pod względem opon od sezonu zimowego. Letnie modele opon charakteryzują się prostszym wzorem bieżnika. Mają też szersze bloki bieżnika o gładkiej budowie. Wyraźne rowki opony mają skutecznie chronić przed zjawiskiem aquaplaningu. Opony letnie do SUV-a mają też bardziej sztywną konstrukcję. Chroni ona przed odkształceniem opony i ponadnormatywnym ścieraniem w wysokich temperaturach.

Wybierając opony letnie do auta typu SUV, trzeba zastanowić się m.in. nad swoim stylem jazdy. Kierowcy, którzy preferują dynamiczny, sportowy styl, powinni wybrać opony z bieżnikiem asymetrycznym. Na pewno warto też postawić na modele o sztywniejszej budowie. Takie opony zapewnią lepszą przyczepność na zakrętach. Niestety pewną wadą takich opon jest większa głośność bieżnika oraz gorsze „wybieranie” nierówności na drodze.

W przypadku kierowców preferujących tzw. styl mieszany lepszym rozwiązaniem będzie zakup opon letnich z bieżnikiem kierunkowym. Taka budowa bieżnika dużo lepiej radzi sobie z wodą zalegającą na powierzchni drogi. Auta typu SUV, które będą częściej użytkowane w trudnym terenie, wymagają także nieco innego typu opon. Tutaj najlepszym rozwiązaniem wydają się opony z bieżnikiem symetrycznym oraz o pogłębionych nacięciach bieżnika. Takie opony powinny być również wyposażone w rant ochronny, który chroni felgę przed uszkodzeniem. Opony symetryczne świetnie znoszą duże obciążenie oraz jazdę po nierównej nawierzchni.

Wybierając opony letnie do auta typu SUV, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko parametry samego pojazdu, ale także preferowany styl jazdy. To daje gwarancję bezpieczeństwa i optymalnego komfortu w trakcie jazdy.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena