Prostownik samochodowy to urządzenie, które przydaje się podczas nieoczekiwanej awarii samochodu. Korzysta z niego wielu kierowców, a to głównie za sprawą tego, iż z jego pomocą można bezproblemowo uruchomić samochód, który po prostu nie chce odpalić i ruszyć z miejsca. Na jakiej zasadzie działa wspomniany prostownik i czego konkretnie można od niego oczekiwać?

Data dodania: 2023-10-11

Wyświetleń: 400

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czym jest i jak działa prostownik samochodowy?

Co to jest prostownik samochodowy?

Prostownik samochodowy to nic innego, jak starannie zaprojektowane urządzenie służące do wprowadzenia prądu elektrycznego do pewnego zasobnika energii. Dzięki temu może pełnić funkcję ładowarki samochodowej i uruchomić auto, gdy akumulator odmówi kierowcy posłuszeństwa.

Prostownik ma jedno podstawowe zadanie, a mianowicie zmienić napięcie przemienne na stałe, na skutek czego użytkowana bateria odzyska dawną sprawność. Kluczem do sukcesu jest odnalezienie dobrych prostowników samochodowych, pochodzących od renomowanych producentów i dostawców, dzięki którym każda podróż zakończy się pomyślnie.

W jaki sposób działają prostowniki samochodowe i jak podłączyć?

Ładowarki wykorzystują swoje podstawowe funkcje i zalety jedynie wtedy, gdy prostownik jest prawidłowo podłączony do akumulatora. W związku z tym każdy kierowca powinien przestrzegać następujących zasad:

  • Prostownik należy podłączać jedynie w suchym miejscu, pozbawionym nadmiaru wilgoci.
  • Klemy znajdujące się w ładowarce podłącza się do biegunów baterii (czerwona/dodatnia do bieguna dodatniego, a czarna/ujemna do bieguna ujemnego).
  • Ostatnim krokiem jest podłączenie prostownika do źródła zasilania i ustawienie pożądanych parametrów ładowania (wartość nie powinna przekraczać 10 procent pojemności ładowanej baterii).

Problemy związane z prawidłowym podłączeniem prostownika do akumulatora mogą występować zwłaszcza u mniej doświadczonych kierowców, dlatego w wielu przypadkach można pokusić się o wsparcie ze strony doświadczonych właścicieli samochodów lub mechaników. Tym samym proces ładowania akumulatora z pomocą prostownika zostanie przeprowadzony skutecznie i bezpiecznie. Poza testerami i miernikami, prostowniki samochodowe są jednymi z najważniejszych narzędzi w przydomowym garażu właściciela auta oraz w warsztatach samochodowych.

Jaki prostownik wybrać do akumulatora? Dostępne rodzaje

Uruchomienie samochodu po ładowaniu baterii prostownikiem jest niezwykle proste. Całość należy rozpocząć od odłączenia ładowarki (najpierw czarne klemy, a później czerwone), a następnie przechodzi się do próby odpalenia auta. Jaki jednak prostownik warto wybrać do samochodowego akumulatora? Aktualnie kierowcy mogą się zaopatrzyć w trzy podstawowe rodzaje prostowników samochodowych:

  • Mikroprocesorowe – uważane za zdecydowanie najbardziej bezpieczne i zaawansowane technologicznie, ładowanie kończy się w momencie, gdy akumulator zostanie zapełniony energią,
  • Impulsowe – o niewielkiej masie i kompaktowych wymiarach, charakteryzujące się krótkim czasem ładowania,
  • Standardowe – najbardziej powszechne, dostępne w atrakcyjnej cenie.

Ostateczna decyzja powinna być bardzo dobrze przemyślana, a podejmując ją, warto wziąć pod lupę przede wszystkim takie czynniki, jak: własne oczekiwania i potrzeby, waga prostownika, napięcie wyjściowe, wymiary urządzenia, możliwości finansowe, napięcie zasilające oraz prąd ładowania.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena