Zakup używanego samochodu to bardzo duże wyzwanie dla każdego kupującego. Łatwo bowiem można kupić samochód który będzie wymagał od nas natychmiastowego, bardzo wysokiego wkładu finansowego aby móc sprawnie działać. Podpowiemy zatem na co zwrócić uwagę przed zakupem auta używanego.

Data dodania: 2017-12-27

Wyświetleń: 866

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Mimo ciągle polepszającej się sytuacji finansowej naszych rodaków nadal kupno nowego samochodu dla znacznej większości społeczeństwa  stanowi niedostępny luksus. Dlatego tak chętnie decydujemy się na kupno samochodu używanego. Jednak zakup tego rodzaju pojazdu zawsze niesie ze sobą pewne ryzyko. Czy samochód nie pochodzi z kradzieży, czy aby na pewno stan techniczny jest taki jak opisuje go sprzedający itd. 

Aby zatem nie dać się oszukać należy odpowiednio przygotować się przed zakupem samochodu używanego. W końcu musimy zbadać jak najwiecej jego elementów tak aby nie dać się oszukać.

Zastanówmy się zatem co jako kupujący jesteśmy w stanie sami sprawdzić przed kupnem interesującego nas pojazdu. Na pewno warto warto przyjrzeć się śladom uszkodzeń na szybach i ich oznaczeniu. Szczególnie mowa tutaj o szybie przedniej. Dodatkowo warto sprawdzić dopasowanie wszystkich elementów nadwozia. W przypadku ewentualnej stłuczki pojazdu wcześniej będzie to najprostszy sposób na wykrycie tego rodzaju uszkodzenia.

Sprawdźmy również czy na samochodzie nie znajdują się nigdzie ślady korozji. Szczególnie newralgiczne miejsca to progi, nadkola, dolna część drzwi oraz maska i relingi dachowe.

Przed zakupem warto również pożyczyć lub samemu wyposażyć się w miernik grubości pokrywy lakieru. Pozwoli on nam szybko sprawdzić, czy na pewno samochód nie miał w swojej historii jakiegoś wypadku. 

Ponadto warto przyjrzeć się jak prezentuje się stan ogumienia. Czy opony nie nadają się już jedynie do wyrzucenia a my zaraz po zakupie będziemy musieli dodatkwo zainwestować w nowy komplet opon.

Możemy również sprawdzić stan tarcz hamulcowych jak i temu jak wygląda komora  silnika. Należy szukać wszelkiego rodzaju wycieków oleju czy też płynu chłodniczego.

Bardziej dogłębna analiza stanu technicznego pojazdu wymaga już jednak specjalistycznego sprzętu. Warto jednak czasami podjąć decyzję o inwestycji w tego rodzaju produkty. Interfejsy diagnostyczne po podpięciu pod dany model samochodu pozwolą nam dokładnie prześledzić historię wszelkiego rodzaju błędów oraz szczegółowo sprawdzić jak prezentuje się stan techniczny wielu wewnętrznych elementów pojazdu bez konieczności jego rozbierania. 


Podczas  samej jazdy próbnej również należy bacznie sprawdzać zachowanie samochodu gdyż może to nam dużo podpowiedzieć o jego stanie technicznym. Najważniejsze aby sprawdzić samochód w różnych warunkach - mowa tutaj zatem o jeździe zarówno po mieście jak i drodze szybkiego ruchu. 

Licencja: Creative Commons
-1 Ocena