Sprężyny to element konstrukcyjny używany w wielu dziedzinach życia. Meble, auta, zegarki- można wymieniać bez końca. Warto jednak zainteresować się tematyką produkcji sprężyn i dowiedzieć się jak powstają.

Data dodania: 2011-02-16

Wyświetleń: 6810

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Sprężyny będące choćby elementem składowym naszych aut to niezwykle ważny element konstrukcyjny, jeden z wielu odpowiadający za bezpieczeństwo oraz komfort jazdy.

Proces powstawania sprężyn to wieloetapowa produkcja, w której kluczową rolę odgrywają specjalistyczne maszyny. Prosty drut stalowy to materiał z którego powstanie sprężyna. Drut ten jest montowany w specjalnej maszynie, której zadaniem jest specjalistyczne zwijanie, tak aby w początkowym etapie chociaż częściowo przypominała to co później będzie sprężyną. Kiedy ów drut przyjmuje kształty przypominające sprężynę umiejscawia się go w specjalnym piecu, gdzie temperatura jest odpowiednio wysoka tak aby można było uzyskać specjalne mechaniczne właściwości, dzięki którym sprężyna będzie niezwykle trwała. Fachowo ów proces nazywany jest odpuszczaniem. Następnie dochodzi do kolejnego etapu, podczas którego sprężyna bierze udział w procesie kulowania. Owe kulowanie to inaczej mówiąc celowanie dużym strumieniem małych kulek w powierzchnię sprężyny dzięki czemu nasza sprężyna staje się odporna na wszelkiego rodzaju pęknięcia. Kolejny punkt w procesie produkcyjnym to uginanie sprężyny w celu uzyskania deformacji przedmiotu, tak aby podczas eksploatacji sprężyna nie „osiadała”. Ostatni etap produkcyjny polega na malowaniu sprężyny. Ma to zapobiegać przede wszystkim korozji, która jak wiadomo jest niezwykle groźna dla tego typu elementów. Po tych wszystkich zabiegach, kiedy sprężyna jest już gotowa następuje jeszcze etap kontroli. Jest to kluczowy element procesu produkcyjnego, gdyż podczas testów określa się możliwości obciążenia wyprodukowanych sprężyn, dzięki czemu można je dostosowywać do potrzeb klientów.

Osobną kwestią jest rodzaj materiałów wykorzystywanych do produkcji sprężyn. Jednakże z uwagi na multum producentów sprężyn temat ten jest dośc rozległy.

Jak więc widac produkcja sprężyn to dośc skomplikowany proces, podczas którego niezwykle ważne są małe szczególiki.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena