Będąc dzisiaj osobą mającą od około 30 lat wzwyż trudno nie zauważyć, że zimy są zdecydowanie lżejsze i trwają krócej, a wiosna szybko przechodzi w lato, które czasem potrafi trwać do połowy października. Można się spierać, o to jaki wpływ na te zmiany ma ludzka ingerencja albo zaakceptuje się ten stan rzeczy i postara się przeciwdziałać zanieczyszczeniu środowiska. 

Data dodania: 2021-01-04

Wyświetleń: 708

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Filtracja powietrza w przemyśle

Niezależnie od tego czy działalność człowieka stanowi 1% czy 90% całości zmian, warto chronić planetę dla obecnych i przyszłych pokoleń. Na szczęście coraz lepiej to rozumiemy i staramy się przeciwdziałać zanieczyszczeniom powstałym na skutek produkcji przemysłowej. Coraz bardziej rygorystyczne normy nakładają na przedsiębiorców surowe wymogi w aspekcie ochrony środowiska i zdrowia ludzkiego. W tym artykule chcemy poruszyć kwestię filtracji powietrza w miejscach pracy oraz oczyszczania powietrza które opuszcza fabryki, huty, cementownie czy zakłady produkujące sztuczne nawozy.

Zwalczanie szkodliwych pyłów

Zacznijmy od ciekawostki. Człowiek w przeciągu jednej godziny zużywa średnio 30 m3 świeżego powietrza (dane są rozbieżne dla różnych źródeł), a to powietrze składa się z 78% azotu, 21% tlenu i 1% innych gazów. Do tych innych gazów zaliczamy gazy szlachetne argon, hel, czy kryston, ale wśród tego jednego procenta wdychanego powietrza znajdują się również dwutlenek węgla oraz inne szkodliwe gazy produkowane przez współczesne fabryki i urządzenia. Każdego dnia zażywamy pewną dawkę szkodliwego powietrza, a pracując w dzielnicy przemysłowej te ilości często są większe. Na szczęście dla osób pracujących w takich miejscach i ogółu społeczeństwa normy dotyczące pyłów są bardzo restrykcyjne a w ich zachowaniu pomaga stosowanie filtrów odpylających.

Większość pyłów produkowanych przez przemysł osiąga wielkości liczone w mikronach, czyli 0,000001 × 1 m. Tego typu wielkości są niedostrzegalne dla człowieka, bez użycia mikroskopów. Nasze płuca są bardzo sprawnym narządem pozwalającym pozwalającym na sprawną filtrację cząstek w granicach 10 mikronów, im bliżej wielkości 5 mikronów tym gorzej to wygląda. Gazy przemysłowe potrafią osiągać wielkości, z którymi płuca nie dają sobie rady w efekcie zanieczyszczone cząstki pozostają w organizmie, podobna zasada jak w przypadku mikroplasitków, ale to temat na zupełnie inny artykuł.

Przemysłowe filtry powietrza

Tam, gdzie widać problemy często pojawiają się rozwiązania, ot cykl rozwoju cywilizacji, który pcha nas do przodu. Przemysłowe filtry powietrza skutecznie zwalczają nawet do 99,9% procent zanieczyszczeń w powietrzu. Stosowanie filtrów jest wymagane przez prawo i skutecznie chroni zdrowie pracowników oraz wpływa pozytywnie na ochronę środowiska. Warto podkreślić, że gdy mówimy o przemyśle, mówimy nie tylko o wielkich fabrykach produkujących elementy stalowe, maszyny czy inne urządzenia, ale również o przemyśle żywieniowym czy farmaceutycznym.

Filtracja jest możliwa dzięki wykorzystaniu specjalnych tkanin filtracyjnych wykonanych z różnych tworzyw dostosowanych do warunków pracy. W niskich temperaturach wystarczą filtry bawełniane a przy wysokich nie obędzie się bez tkanin z meta aramidu. Nie tylko temperatury mają wpływ na skuteczność filtrów, uwagę należy zwracać również na wilgotność powietrza i środowisko chemiczne im bardziej kwaśne tym dokładniej należy dokonywać wyboru dla filtrów do swojej firmy. Różne branże wymagają również spełniania różnych norm. Tam, gdzie mamy do czynienia z żywnością albo zdrowiem człowieka jak na salach operacyjnych normy jakości powietrza są na maksymalnym poziomie. W nowoczesnych biurowcach normy ą zachowane na wysokim, ale nieco niższym poziomie. Zasadniczo można wyróżnić kilka typów filtrów: ceramiczne, absolutne, kompaktowe, kasetowe, patronowe oraz do wentylacji i klimatyzacji. 

Wiedza na temat filtrów i filtrowania powietrza nie jest zbyt szeroka, mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi, świadomość na ten temat nieco wzrośnie i łatwiej będzie pojąć, że oszczędzanie na słabej jakości filtrach nie ma żadnego uzasadnienia. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena